Lumea Fara Petrol - Documentar Nat Geo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mr.K
    replied
    Nici in razboaie nu mor foarte multi, raportat la populatia globului. In WWR 2 au murit~50 de milioane. Cam cu cat creste populatia in China si India in mai putin de un an.

    Leave a comment:


  • 827sam
    replied
    Inca nu e apogeul mortii de mancare proasta, inca mai vin din spate generatii care au crescut mai sanatos decat bucurestenii de la etajul 9 din blocurile ceausiste, scosi in parc de 30 mp.
    Dark, asta se rezolva usor, vezi japonia si coreea de sud cum stau cu ochii pe aia din nord, daca se ciomagesc 3 zile asiaticii scapam natura de 500 de milioane de guri.
    Io am ce am cu chinezii si india, tarile cu cel mai mare nr de locuitori

    Leave a comment:


  • darksid3
    replied
    Raportat la rata globala a natalitatii, se moare prea putin, d-aia suntem in crestere continua. Obiectiv vorbind, stilul social si de existenta al omenirii nu este in conformitate cu natura, deci am devenit precum o boala intr-un organism.

    Leave a comment:


  • mocanuba
    replied
    Nu vom muri pe capete, deja se moare pe capete datorita mancarii artificiale. si cum sa precizat mai sus banii voar fi foarte valorosi in perioada de criza pe care ai mentionato mai sus doar pentru mofturosii care nu vor frunze. in rest... poate la incalzit o pestera.

    Leave a comment:


  • 827sam
    replied
    Viitorul ne rezerva nasoale. Suntem 7 miliarde, numar in crestere exponentiala raportat la inmultirea indivizilor din alte perioade, ce dracu mancam, pietre ? Deci cel putin din punct de vedere al alimentatiei vom muri pe capete din cauza mancarii artificiale.

    Leave a comment:


  • darksid3
    replied
    Daca te indrepti cu masina, cu 120 km/h catre un zid aflat la 5 km si nu schimbi traiectoria, crezi ca e greu sa prevezi ce-ti rezerva viitorul ?

    Leave a comment:


  • mocanuba
    replied
    Nu doar bastanii petrolului conduc lumea. Si Sadam era un mare bastan al petrolului si talibanii aveau petrol si somalezii si venezuela. Interese au fost sunt si vor fi intotdeauna dar de la niste interese pana la a presupune ca marii producatori de petrol urmaresc sa ne arunce in marea, mega, ultra criza mondiala e mult. Ca si furnizor de produse/servicii intotdeauna te intereseaza sa ai o piata cat mai mare de desfacere monopol etc, dar in acea piata trebuie sa fie si putere de cumparare. imagineazati ca toata lumea moare de foame si nimeni nu mai are bani sa cumpere nimic, ce fac marii bastani? Daca nimeni nu mai are bani sa cumpere petrol ce fac cu el? Si mai presus de toate acestea in timpul marii recesiuni foarte multi bastani au fost extrem de afectati si asta nu datoritalipsei pietei sau a unui presupus monopol ci datorita devalorizarii banilor. Acum 1 dolar valoreaza 1 dolar si e cat de cat stabil, stii aproximativ cat va valora maine. Dar in o eventuala perioada de criza mondiala valoarea oricarei monede este extrem de variabila lucru care este extrem de favorabil speculantilor, dar este o piata extrem de nesigura. Sunt de acord ca marii producatori de petrol vor sa mearga pe aceasi linie dar nu este posibil, inteleg asta si se vor orienta catre cu totul altceva din timp. Pana la urma ei stiu cat petrol mai este in reverve, si nu vor manca ,,vaca", or sa o mulga in continare usor si or sa o hraneasca, or sa o tina la limita supravietuirii cat de cat decente tocmai pentru a putea trai pe picior mare. Asta este realitatea in care traim, si asta este realitatea in care se traieste din momentul in care primul om a pus mana pe o piatra si a aruncat-o in alt om. In monetul in care petrolul va ajunge la un pret exorbitant si no sa si-l mai poata permite marea majorita a celor 7 miliarde de oameni de pe planeta a disparut cea mai mare piata de desfacere din intreaga lume, si in acel moment o sa apara tot unul dintre acesti mari bastani cu o alternativa care o sai aduca mai m ulti bani doar ca va avea posibilitatea de a poza in ipostaza de salvatorul lumii. Asa ca degeaba ne facem griji speculand ca masina electrica a fost ucisa din start, ca motorul pe apa e un proiect fezabil, ca motorul cu hidrogen da mai mult randament etc. Nu avem de unde sa stim ce proiecte zac in arhive si ce ne rezerva viitorul.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Pai tocmai, cred ca oamenii n-au inventat nimic, decat razboaiele.

    Leave a comment:


  • 827sam
    replied
    fugi d-aici, n-au fost in stare sa faca in 2000 de ani ce s-a realizat in ultimii 50
    tre sa fi naiv sa crezi in vreo dezvoltare de zile mari ale creirului uman ...

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Cand vine criza aia mare, nu banii te salveaza, ci resusele (hrana, haine, alte bunuri) si armele. Cu banii te stergi in dos.
    Eu nu cred in nicio conspiratie care sa tina petrolul pe piata. Asa cum petrolul a aparut pe piata in detrimentul altor combustibili, asa ar aparea si o alta sursa de energie in detrimentul petrolului. Si dupa cum s-a tot spus, petrolul nu e indispensabil doar ca si combustibil, ci pentru inca milioane de alte lucruri ce ne inconjoara. Deci n-ar disparea, daca o alta sursa de energie i-ar lua locul in randul carburantilor.

    Dar se pare ca omenirea n-are destul creier, asteptam mura-n gura iarasi de la fiintele superioare care ne-au inzestrat pana acum cu toata tehnologia. Daca voi credeti ca omul, care pana in secolulul 20 facea roti la carute, a devenit brusc atat de valoros incat sa dezvolte in anii '50 avioane cu reactie si rachete spatiale, n-aveti decat.
    Last edited by mr.K; 12 April 2013, 12:54.

    Leave a comment:


  • 827sam
    replied
    Atat timp cat bastanii petrolului pierd bani prin gasirea unor noi solutii alternative de energie nu vom avea niciodata altceva. Din punctul meu de vedere viitorul arata asa : se va termina petrolul intr-o zi, se va ajunge la criza mondiala, moarte si infometare, aia care au bani traiesc bine, se termina banii apoi incep sa se caute resurse alternative. Nu da nimeni milioanele de euro din venituri doar pentru ca oamenii lumii a3a sa aibe masini dupa ce se termina petrolul.

    Leave a comment:


  • mocanuba
    replied
    Nu se pot adapta uzului industrial, dar pentru scara mica ( si daca ne gandim cata energie consuma o gospodarie ) eu zic ca se pot gasi solutii ok. Asta era doar un exemplu. si terbuie sa luam in calcul ca sunt solutii gasite de un pasionat de invartitori. Daca capetele luminate si-ar bate capul cu ceva mai multa vointa eu cred ca s-ar putea gasi solutii. Nu cred ca stimabilul domn din filmulet are vreo 2-3 diplome de la MIT sau alta facultate de inginerie, si uite ca a gasit ceva solutii, foarte simple intradevar dar pot reprezenta un punct de plecare. Sa nu uitam ca acum 2000 de ani civilizatia romana avea si apa calda in timpul iernii, apeducte si nu aveau nici electricitate nici petrol. Solutii sunt doar ca trebuie sa le vedem. Acuma nu ma intelegeti gresit nu spun ca ar trebui sa ne intoarcem la tehnologia romana. Spun doar ca sunt solutii care studiate si perfectate pot fi o solutie alternativa la consumul de energie si petrol.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Pila Karpen – Nicolae Vasilescu-Karpen e un perpetuum mobile, adica un dispozitiv care genereaza energie la nesfarsit fara interventie din exterior.
    Era vorba, in fapt, despre doua pile electrice legate in serie, care pun in miscare un minimotor galvanometric. Acesta, la randul sau, misca o paleta conectata la un intrerupator. La fiecare jumatate de rotire paleta deschidea circuitul, pentru ca la a doua jumatate de rotatie sa-l inchida. Timpul de rotatie a elicei era calculat in asa fel incat pilele sa aiba timp de reincarcare, respectiv pentru refacerea polaritatii in perioada cat circuitul este deschis.
    Doar ca e la scara mica, la scara industriala se pare ca nu se poate adapta. Stiu ca a fost cineva care a intrebat: si la ce poate fi folosita? Poate ridicat macar un lift?

    Sa nu confundam hobby-ul unui om caruia ii plac "invartitorile" cu solutiile crizei energetice.

    Leave a comment:


  • mocanuba
    replied
    http://www.youtube.com/watch?v=f-e_g6b1GaA Solutii sunt, doar sa le vedem

    Leave a comment:


  • skd_ozenel
    replied
    sa extingeti bine

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google