Lumea Fara Petrol - Documentar Nat Geo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • darksid3
    replied
    Cercetarea la nivel mondial e sponsorizata de corporatii, asa ca nu va mirati de ce, de mai bine de 100 de ani, tot petrolul e baza.
    Cand a fost asasinat Kennedy, eram doar jumate din populatia actuala. Eu nu mi-as face probleme de tranzitia de la petrol la o alta sursa, ci de cat va dura aceasta tranzitie si, mai ales, cum se va face ;)
    Apele le otravim, deseurile le ascundem "sub covor", padurile le defrisam...ce sa mai, sensul e unic si indica extinctia, in stilul asta.

    Leave a comment:


  • mocanuba
    replied
    Oamenii cu cap de la noi nu lucrreaza in cercetare. Am o cunostinta care a terminat facultatea de fizica nu media peste 9.5, a prins bursa de studiu in franta si la universitatea din ohio ( unde datorita uraganului Chatrina na mai reusit sa mearga ) si acum lucreaza la reprezentanta volwagen cu minunata functie de consilier vanzari. Omu nu are job-ul asta pentru ca nul duce capul ci datorita salarului.

    Leave a comment:


  • Razvy
    replied
    sincer eu nu-mi faceam probleme daca era pe umerii unor oameni cu cap de la noi.

    Leave a comment:


  • mocanuba
    replied
    Daca inlocuirea petrolului ar fi stat pe umerii unui centru de cercetare din romania eram panicat, dar in primul rand de lipsa petrolului ar fi afectate tarile foarte dezvoltate de genul USA, germanica sau japonia. Eu unul nu-mi fac probleme in aceasta privinta. Pentru noi ca si tara ar fi un inconvenient lipsa petrolului dar imaginativa SUA fara gaz in pompa.

    Leave a comment:


  • skd_ozenel
    replied
    prefer un tesla S

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    daca proiectul ar fi fost dus la capat esti de acord ca astazi masina electrica era muuuult mai avansata, existand interes pentru cercetare si dezvoltare?
    Daca ideile lui da Vinci nu stateau la sertar atatea secole, elicopterul aparea mult mai repede? Poate da, poate nu.
    Masina electrica e bataia pestelui, si cu toata tehnologia bateriilor bazate pe litiu, abia se dezvolta. Unul din marile zacaminte de Litiu ar fi in Afganistan. Asa ajungem si la motivul invadarii Afganistanului.
    Oricum, vrei masina electrica? Ai de unde alege. Este si Renault Fluence electric. 80 de euro /luna doar chiria bateriei parca.
    Vrei una sport? Fisker Karma sau Chevrolet Volt.

    Leave a comment:


  • skd_ozenel
    replied
    Originally posted by mr.K View Post
    Exact.
    Eu nu inteleg de ce producatorii de panze pentru nave si negustorii de cherestea nu au ascuns tehnologia motorului cu abur.

    Sau proprietarii de mine de carbune nu au stins din fasa ideea folosirii petrolului, mai ales cand au aflat de motorul cu ardere interna.
    razi tu razi... dar problema e ca au fost de fiecare data probleme cu adaptarea oamenilor la noile tehnologii. cei care detineau monopolul faceau pe dracu in patru sa impiedice noul sa intervina.
    in fine, nu stau sa dezvolt, am vazut un documentar pe tema asta mai demult.
    se luau la rand toate inventiile tehnologice care au adus controversa si li se spunea povestea. cine, de ce si cand le-a inventat si toate problemele, betele in roate care li s-au pus de cei interesati sa nu apara.
    "who killed the electric car" e un alt documentar interesant.
    daca proiectul ar fi fost dus la capat esti de acord ca astazi masina electrica era muuuult mai avansata, existand interes pentru cercetare si dezvoltare?
    si implicit tehnologiile ar fi fost adaptate si altor mijloace de transport?
    si atunci s-ar fi economisit foarte mult din petrol? nu se oprea consumul, dar se reducea si am fi beneficiat de el in alte scopuri (ind chimica de ex) mult mai mult timp.
    plus ca exista cartiere/orase experimentale unde se folosesc surse alternative pentru climatizarea locuintelor atat vara cat si iarna (bazine de apa recirculata ca idee, dar sistemul e mai complicat), se folosesc acoperisuri izolate cu un strat de sol folosit pentru a planta diferite culturi, pe partea de sud a cladirilor au montate panouri solare iar pe acoperis turbine eoliene verticale si panouri de incalzire apa, etc.
    asta e alta sursa de economisire petrol (economisirea de electricitate).
    in fine, daca tin minte bine, aveau perioade din an cand produceau surplus de curent si il varsau in reteaua nationala.
    deci se poate. pentru mine e clar ca se poate. doar ca nu se prea vrea.

    Leave a comment:


  • margelatu
    replied
    Originally posted by Ivan Marian View Post
    Corect,,nave cu panze in locul celor cu motoare,,carute in loc de camioane,,calul in loc de masina,,lumanarea in loc de lanterna/bec,, si exemplele pot continua.
    Dar ce ne facem cu cei care nu pot trai fara internet,goagal,facebook,etc??

    Reinventam porumbelul voiajor pt ei,,si tot exista solutii
    folosim pahare si ata pentru mess ,postalioane ,porumbei,caini etc.cand o fost vanturile alea acum o saptamana sau doua am ramas fara curent 2 zile si la lumina lumanarilor parca era mai romantica viata.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Originally posted by mocanuba View Post
    La fel sa speculat si despre edison ca au vrut aia cu gazul lampant sal linseze la vremea respectiva si uite ca inca ne bucuram de becurile cu incandescenta
    Exact.
    Eu nu inteleg de ce producatorii de panze pentru nave si negustorii de cherestea nu au ascuns tehnologia motorului cu abur.

    Sau proprietarii de mine de carbune nu au stins din fasa ideea folosirii petrolului, mai ales cand au aflat de motorul cu ardere interna.

    Leave a comment:


  • Razvy
    replied
    cristi, tu ai citit tot ce am scris sau doar printre randuri?
    mr.K da, din pacate cunosc si eu destule cazuri care ar fi moarte fara internet. Si chiar fara FB )

    Leave a comment:


  • cristi7c
    replied
    Razvy incearca tu sa misti un vas de cateva sute de tone incarcat cu multe containere cu panza sa vezi ce o sa rezulte )

    Leave a comment:


  • razvanamza
    replied
    nu va obliga nimeni sa credeti. pana si teoria ca "petrolul se termina" are singurul rol de a creste pretul barilului la nesfarsit.

    Leave a comment:


  • mocanuba
    replied
    La fel sa speculat si despre edison ca au vrut aia cu gazul lampant sal linseze la vremea respectiva si uite ca inca ne bucuram de becurile cu incandescenta

    Leave a comment:


  • Ivan Marian
    replied
    Originally posted by Razvy View Post
    Sunt multe alte tipuri de transport, in afara de cele pe baza de petrol. Pana si navele ar putea reveni la panze in locul motoarelor, chiar daca vor avea capacitatea de transport de vreo 50 de ori mai mica.
    Corect,,nave cu panze in locul celor cu motoare,,carute in loc de camioane,,calul in loc de masina,,lumanarea in loc de lanterna/bec,, si exemplele pot continua.
    Dar ce ne facem cu cei care nu pot trai fara internet,goagal,facebook,etc??

    Reinventam porumbelul voiajor pt ei,,si tot exista solutii

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Da, e plina lumea de teorii ale conspiratiei. Motoare pe apa si alte asemenea. Energie electrica din nimic.
    Dar eu repet, orice afacerist ar face bani ACUM, din orice descoperire epocala. Nu peste 100 de ani cand se va termina petrolul. Peste 100 de ani, acel afacerist e de mult putrezit.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google