GPL motor 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trage si pe gaz. Jar maninca!

    Nu inteleg expresia daca vrei putere comuta pe benzina.
    AM UN LOGAN 1.6 16 V montat GPL la trei KM acum am 78.000 Km merge de rupe asfaltul. (de unde si gropile )
    O masina bine reglata pe gaz poate sa mearga chiar mai bine pe gaz decat benzina. Un meserias de la serviceul de la gaz ,la instalatiile la care ai acces la mapa, face performanta.
    Cineva zicea ca daca trece cineva prin Baragan il invita la o liniuta.
    La fel daca treceti prin Maramures va invit la un test drive. Schimb viteza undeva de la 5000 ture in sus. Ulei Liqui Moli 10W 60 schimbat la 20000 KM.
    Viteza maxima pe gaz 193 KM/ora pe autostrada in afara. (in Germania este voie )
    Compresie masurata ieri (5.11.2010) 14.5
    Noxe CO 0.00
    hidrocarburi 009
    Co 2 12.8
    raportul stechiometric (lambda) 1.000
    Cine stie ce am scris intelege ca e perfect.
    Sfatul meu Daca Ai Cap Ia-ti Alternativa.

    Comment


    • Salut.
      E o vorba,acum ai posibilitatea sa-i dai NOS(benzina sau gaz).
      Oricum la deal se vede diferenta la gpl versus benzina(daca esti incarcat)
      Numai bine.
      ps:NU va bagati GPL,ca noi cei cu gpl vom cumpara mai scump gazul
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • Salut vineri mi-am pus si eu masina pe Gpl Tomasetto stag 300 cu rezervor toroidal 35 litri plinul.Sunt placut surprins cat de bine merge .Nu stiu cati cai putere se pierde dar am multi si nu se simte in sfarsit sunt iar fericit la volan ca ma secase bagam pe luna benzina de vreo 800-1000 lei asa am deja o saptamana si am bagat numai 150 lei inainte aveam dci dar am albit de la injectoare pompa si altele, filtre scumpe turbo sa le ia dracu diesel de la renault.In fine sunt multumit 100%.
        Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

        Comment


        • eu luna trecuta am bagat benzol de 2300 lei - 5800km
          Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

          Comment


          • tvstar1 incerca sa schimbi la baietii la care ai pus instalatia butelia de 35 l/ umplere 28 l cu una mai mare de 45 / sau 53l / umplere 40 l (eu am de 53 l) avand astfel o autonomie mai mare de mers . cei 28 l te duc undeva la maxim 300-320 km
            si spor la ars gazu pe soselele patriei , se vezi ce belea este cu gaz pe transfagarasan merge brici urca de zici ca nu-i adevarat .

            Comment


            • Mai l-am auzit pe un vecin cu frica de gpl zicand,"cand umplea unul cu gaz i-a curs,cand am vazut.." In primul rand gazul lichefiat la putin contact cu aerul e brutal ,se schimba in stare gazoasa rapid si raceste .Incercati cu o bricheta sa deschideti complet tzatza aia sa vedeti cum face......

              Comment


              • Originally posted by tataieb12 View Post
                tvstar1 incerca sa schimbi la baietii la care ai pus instalatia butelia de 35 l/ umplere 28 l cu una mai mare de 45 / sau 53l / umplere 40 l (eu am de 53 l) avand astfel o autonomie mai mare de mers . cei 28 l te duc undeva la maxim 300-320 km
                si spor la ars gazu pe soselele patriei , se vezi ce belea este cu gaz pe transfagarasan merge brici urca de zici ca nu-i adevarat .
                Eu am bagat 35 litri gaz butelia este mai mare de 45 sau nu stiu exact dar sunt multumit.
                Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                Comment


                • scuze eu am crezut ca aia este capacitatea ei nu cat incape in butelie adica 80%

                  Comment


                  • Maxim ce intra la Logan este 59 litri total. Diametru 650 H 220 . La dimensiunile acestea in functie de producator volumul maxim poate fi diferit in functie de diametrul interior.
                    Aproape toate softurile au posbilitatea de a regla un prag maxim de turatie de la care trece automat pe benzina si reintra pe gaz cand scade sub turatia setata. Unele au si contributie pe benzina la cerere. in functie de turatie sau MAP.
                    Deci daca vrei putere poti obtine. Dar pentru puere am auzit ceva de nitro.
                    Fii istet da-i gaz si ramai cu bani in buzunar.
                    Aceasta este IDEA.

                    Comment


                    • Salut cu 35 litri GPL am facut 398 km in Sibiu pret 95 lei MINUNE DUMNEZEIASCA FRATILOR REGRET CA NU AM SCAPAT MAI REPEDE DE 1,5 DCI SI SA TREC PE GPL DOAMNE DOAMNE CE MINUNE.
                      Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                      Comment


                      • Salut vaneri am avut 2 saptamani si azi am 1000km pe gpl vreau sa spun ca am bagat gaz in total de 275 lei si benzina de 120 lei dar am scutit cam 200 lei deci cam 100 lei pe saptamana ideea este ca este rentabil gpl pe masina fie ia si 1,6 16v mai rade uni ca acum am 90 cai dar si can apas butonul si revine ei 117 cai atunci sa se tine ei de mine.
                        Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                        Comment


                        • Grea e romana asta ...

                          Comment


                          • Da asa este............
                            Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                            Comment


                            • Originally posted by tvstar1 View Post
                              Salut vaneri am avut 2 saptamani si azi am 1000km pe gpl vreau sa spun ca am bagat gaz in total de 275 lei si benzina de 120 lei dar am scutit cam 200 lei deci cam 100 lei pe saptamana ideea este ca este rentabil gpl pe masina fie ia si 1,6 16v mai rade uni ca acum am 90 cai dar si can apas butonul si revine ei 117 cai atunci sa se tine ei de mine.
                              Tu romaneste scris la noi virgule pauza lipsa dezacorduri de clasa a 4-a greseli facut
                              Logan GPL 1.4

                              Comment


                              • Important este ca stie omul matematica, si ca economiseste 100 de lei pe saptamana.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google