GPL motor 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salutare,
    am MCV 1.6 16v; cad l-am cumparat m-au interesat alte caracteristici, iar cu motorizarea m-am ales pentru ca era singura din parc.
    so, in august am fost la un garaj din Pitesti unde am montat un LandiRenzo cu rezervor toroidal de aprox. 40l, montat in locul rotii de rezerva (sub podea).
    consumul este aproape la fel ca pe benzina, adica 10-11l/100Km, calculat din plin in plin.
    una peste alta eu sunt multumit, avand in vedere ca pretul gasului este de 2,56 lei iar benzina in jur de 5lei.
    am si eu o rugaminte, off-topic, se poate resofta calculatorul de benzina sa consume mai putin? ma intereseaza tare consumul nu puterea, viteza, cuplul!
    multam.

    Comment


    • Acum nu inteleg. Ai un consum decent pe GPL adica aprox. 25 RON pe 100km in loc de aprox 50 RON pe benzina, si nu esti multumit????
      Interfete instalatii GPL

      Comment


      • Salut.
        Incearca sa mergi pe benzina si atunci vei vedea consum
        Tu cat vrei sa cheltui pe 100 de km?
        E destul de ok asa cum e.Sau poti umbla in soft si sa fie mai rapida decat o bicicleta si poate atunci vei avea consum de "relanti"-[MAXIM 2,5LEI LA 60 MINUTE PE LOC]
        faza cu [MAXIM 6 CAI FRUMOSI]o cunosti?!
        Numai bine.
        PS:-lasa masina asa cum e,ca e foarte OK
        Nu te scarpina daca nu e nevoie
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • Originally posted by sandadi View Post
          salutare,
          am MCV 1.6 16v; cad l-am cumparat m-au interesat alte caracteristici, iar cu motorizarea m-am ales pentru ca era singura din parc.
          so, in august am fost la un garaj din Pitesti unde am montat un LandiRenzo cu rezervor toroidal de aprox. 40l, montat in locul rotii de rezerva (sub podea).
          consumul este aproape la fel ca pe benzina, adica 10-11l/100Km, calculat din plin in plin.
          una peste alta eu sunt multumit, avand in vedere ca pretul gasului este de 2,56 lei iar benzina in jur de 5lei.
          am si eu o rugaminte, off-topic, se poate resofta calculatorul de benzina sa consume mai putin? ma intereseaza tare consumul nu puterea, viteza, cuplul!
          multam.

          Resoftarea majoritatea o fac pentru un plus de putere.In acest caz o crestere a consumului este normala.Nu poti obtine putere mai mare fara a consuma in plus.Eu as recomanada sa o lasi asa pentru ca e foarte posibil ca in urma unei resoftari sa nu obtii tocmai ce ti-ai dorit.poti sa mai scazi ceva la consum adoptand un mod de conducere economic.Mai e o varianta sa-ti schimbi masina cu un diesel.

          Comment


          • Vrei consum mic ? Fara glume prinde cu silicon o pioneza maxim trei pe acceleratie si fa 100 Km. Binenteles <<desculţ la volan>> Verifica consumul. Surpriza. Daca ai invatat sa conduci economic pastreaza stilul si nu mai ai nevoie de resoftare. Resoftarea se face la stilul de condus. Succes ! Si la GPL este valabil. Este recomndat din soft sa fie reglat amestec mediu spre inbogatit sa ai o rezerva de putere la nevoie. Daca coduci economic (cu pioneza pe acceleratie) scoti consum bun. Ideea este sa nu apesi niciodata pe acceleratie brusc si pana in capat. Lent progresiv si cu blandete.
            E bun pretul pe la voi La Baia Mare este 2,75. Tot e bine benzina iar sa scumpit.
            Last edited by Sequel; 10 December 2010, 00:41.

            Comment


            • tare rau cu pioneza )

              Comment


              • Salut.
                Mers normal,dar nici batraneste,si am un consum de 8% pe cb(acum pe frigul asta)+1L=9%gpl-eu cred ca e rezonabil
                Numai bine.
                Un Logan----YNG-----
                Numai bine.

                Comment


                • sigur iti ia 11-12 gpl ...

                  off: mi-e imi ia benzina 9,5L/100km si mers usor max 3000rpm ! nu prea vad, cum ti-ar consuma doar 9L/100km GPL
                  Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                  Comment


                  • Salut.
                    Scuze am postat in threadul cu 1.6 16v-scuzele mele
                    Eu am motor de 1.4 si un plus de forta
                    Numai bine.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • Tip motor
                      K4M
                      (1.6 MPI 16V
                      105 CP)

                      Viteza maxima (km/h)

                      181 / 185

                      Accelerare 0 la 100 km/h (s)

                      11"30 / 10"80

                      Accelerare 0-1000m cu start de pe loc(s

                      33"40 / 33"00

                      Ciclu complet (l/100km) 6,8 / 9,3
                      Ciclu urban (l/100km) 9,5 / 13
                      Ciclu extra-urban (l/100km) 5,5 / 7,5
                      Emisie CO2 (g/km) 158 / 153

                      benzina/etanol

                      Comment


                      • am inteles, multam tuturor!
                        Craciun Linistit, Sarbatori fericite si drumuri bune tuturor loganistilor!

                        Comment


                        • eu m-am interesat cand mi-am pus gazul si am primit ca raspuns: se poate regla din softul gazului cum vrei tu sa mearga . automat daca ii dai mai putin gaz ai mai putina forta dar si viata motorului creste si invers poti sa ai mai multa forta decat benzina dar viata motorului scade

                          Comment


                          • Mi sa aprins martorul antipolare de 3 zile si nu se mai stinge ,care sa fie motivul???
                            Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                            Comment


                            • Functionare incorecta

                              Originally posted by tvstar1 View Post
                              Mi sa aprins martorul antipolare de 3 zile si nu se mai stinge ,care sa fie motivul???
                              Orice functionare incorecta a motorului face sa se aprinda martorul antipoluare. Acceleratiile bruste la maximum pot cauza de asemenea aprinderea acelui bec.Combustibilul necorespunzator sau dereglarea tachetilor ar fi o alta cauza,insa cred ca pentru tacheti este prematur la tine,iar cind se intimpla asta merge motorul neregulat si poate sa dea rateuri.Probabil ca ai bagat ceva combustibil mai prost,gaz sau benzina,iar becul nu se mai stinge chiar daca acum masina merge bine.Trebuie sa te duci la service sa o puna pe laptop si sa inchida din soft martorul antipoluare.Nu trebuie sa te sperii.Dca masina functioneaza corect nu e nici o problema.

                              Comment


                              • La multi ani cu sanatate !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google