GPL motor 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • STAG 300 Plus sau ISA2 are ce spui tu. STAG 300 simplu nu are autoadaptation.
    Intradevar daca vrei un reglaj superbun atunci optezi pt asa ceva. Eventual cu o rampa de injectoare mai buna.
    DAr daca esti in pana de bani merge si STAG 200...
    1.6l 16V nu este un super motor deosebit...din contra e unul simplu si fiabil...suporta cam orice inclusiv o instalatie ceva mai slaba...
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • Originally posted by AlinVRS View Post
      Stiu ca suna nasol sa punem GPL pe 16v, dar s-a scumpit combustibilul de iti vine sa nu mai vrei nici 8 valve.Vreau sa stiu care sunt cele mai bune instalatii GPL pentru Logan 1,6 16v...rog sa raspunda cineva care cunoaste, foloseste sau lucreaza in domeniu si fara raspunsuri ca e "blasfemie sa pui gpl pe 1,6 16v"ca nu ma intereseaza.


      http://www.instalatii-gpl-auto.ro/in...t-24-my07.html mai nou vad ca astia au adus si Flash-lube. aditiv pentru ungerea supapelor

      astea sunt cele mai bune instalatii GPL. eu asa ceva o sa pun prin toamna. pretul e undeva la 2400-2700

      fata de Tomasetto intervalul reviziilor poate fi triplu ca durata si ai garantie la injectoare 500.000 km
      Last edited by alessandro; 2 April 2012, 12:06.

      Comment


      • Brc sau Landi Renzo, eu am montat sapt trecuta Brc pe 16V E5 la baietii din Buzau si sunt f multumit, masina merge f bine nu se simte nici o diferenta daca mergi normal cu masina.

        Comment


        • Originally posted by alessandro View Post
          http://crcgrup.ro/instalatiigpl/

          http://www.instalatii-gpl-auto.ro/in...t-24-my07.html mai nou vad ca astia au adus si Flash-lube. aditiv pentru ungerea supapelor

          astea sunt cele mai bune instalatii GPL. eu asa ceva o sa pun prin toamna. pretul e undeva la 2400-2700
          Ms frumos de raspuns si eu tot prin toamna cred ca am sa fac aceasta investitie.
          https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

          Comment


          • Unde ai citit ca asigura garantie 500.00km la injectoare?
            Am mari indoieli...Keihin-ul/Prins garanteaza 260 mil cicluri...adica ~ 45-50k numai urban sau dublu extraurban...si astia sint cei mai tari in GPL...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • am pus o instalatie landi renzo acum un an la un service in pitesti, foarte multumit de ia numai ca singurul lucru care ma deranjeaza este ca pierd foarte mult lichid de racire adica cam un 1 litru pe luna, am fost in service in bucuresti si mi-au zis ca trebuiesc schimbate toate furtunasele care pleaca prin diferite parti cu furtune din metal, si nu sunt singuru care am prob asta, mai am un prieten pe taxi care are aceeasi instalatie pe ia din fabrica montata si acelasi lucru pateste , v-ati lovit si voi de prob asta?

              Comment


              • Originally posted by cata89ro2000 View Post
                am pus o instalatie landi renzo acum un an la un service in pitesti, foarte multumit de ia numai ca singurul lucru care ma deranjeaza este ca pierd foarte mult lichid de racire adica cam un 1 litru pe luna, am fost in service in bucuresti si mi-au zis ca trebuiesc schimbate toate furtunasele care pleaca prin diferite parti cu furtune din metal, si nu sunt singuru care am prob asta, mai am un prieten pe taxi care are aceeasi instalatie pe ia din fabrica montata si acelasi lucru pateste , v-ati lovit si voi de prob asta?
                furtune de metal ? nu are nici o treaba , vaporizatorul are 2 bucati de furtun care se cupleaza de obicei prin 2 teuri de plastic pe instalatia de racire a masinii daca pierzi antigel uita-te atent la ele si pe la colierele de metal aferente , daca pierzi se cunoaste...poate sa mai curga si pe la vaporizator..dar la fel se vede..

                Comment


                • Salut sa nu fie pompa de apa dusa si sa curga sau furtunele din cauza asta stau si eu in cumpana sa montez sau nu gpl ,odata ce umbla meseriasul roman la ia se alege praful

                  Comment


                  • nu cred ca are nici o legatura gpl-ul cu pierderea lichidului de racire...loganul meu are gpl de vreo 3 ani si vreo 200.000 km cu el...si nu am nici o problema! Si este montat tot in pitesti...

                    Daca ai o masina mai veche si dai jos furtunele de cauciuc de la racire cand le pui inapoi nu se mai strang bine deoarece sunt "imbatranite"...
                    Incearca sa vezi pe unde curge, iar daca da pe la un furtun tai putin din el si il pui inapoi ;)...daca tot da il schimbi...altceva nu ai ce face...

                    Problema asta am avut-o cu furtunul de la radiator...cel de sus, am luat altul de la dezmembrari si curgea mai putin...apoi am luat unul nou si este ok acum

                    Comment


                    • De obicei curge pe la T-uri...alea sint de plastic si recomand sa le schimbi metalice...nu furtunele
                      T-urile de plastic au prostul obicei sa se moaie se slabesc , curg, sau mai rau crapa...eu am patit-o de 2 ori ...cu crapatul...acum mi-am facut de inox...crapa masina si T-urile nu...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • da o sa incerc sa schimb acele T-uri, si da problema este de cand am pus gpl masina avea 4 ani si probabil ca da or fi imbatranit furtunele, am fost la service si mi-au spus ca curge peste tot , era un flegmatic si nu mi-a aratat, bine ca eu ma-m dus cu alta problema si dasta nu a vrut sa-mi spuna, dar o sa cumpar T-urile si le schimb, asa este cand pune romanu mana pe masina cu toate ca am dat aproape 2500 de lei pe instalatie...asta e mai avem pana ajungem ca nemtii sa facem treaba klumea nu de mantuiala...dar in rest nu am probleme cu instalatia chiar sunt foarte multumit de ia, multumesc pentru sfaturi

                        Comment


                        • Servus. Am si eu un 16v si odata cu cresterea pretului la benzina ma gandesc serios la o investitie cu GPL. vroiam sa stiu:
                          1. Daca pun gpl, aia acolo imi pun si un calculator separat sau conecteaza la computerul de bord ca sa se vada consumul si cati litri de gaz mai sunt?
                          2. Am vazut ca sunt mai multe tipuri de rezervoare. in general se merge pe cel mai mare rezervor?
                          3. Unde, in Bucuresti se monteaza o instalatie buna de GPL si cam cat ar costa?
                          Astept sfaturi, idei etc...Numa bine.

                          Comment


                          • eu tocmai am semnat 7000 km de cand am pus GPL. sunt multumit maxim. parerea mea este sa pui linistit.

                            16v stie sa mearga mai bine cu GPL decat MPI urile.

                            Comment


                            • Originally posted by Florin_ View Post
                              1. Daca pun gpl, aia acolo imi pun si un calculator separat sau conecteaza la computerul de bord ca sa se vada consumul si cati litri de gaz mai sunt?
                              2. Am vazut ca sunt mai multe tipuri de rezervoare. in general se merge pe cel mai mare rezervor?
                              3. Unde, in Bucuresti se monteaza o instalatie buna de GPL si cam cat ar costa?
                              Astept sfaturi, idei etc...Numa bine.
                              1.consumul o sa-l vezi tot in benzina. litrii de gaz n-o sa-i vezi.
                              2.in general se merge pe ce au pe stoc montatorii . eu recomand toroidal cum am si eu , desi incap doar 34-35 de litri in el , e arhisuficient.
                              3.aici nu te pot ajuta.

                              @ alesandro - vorbim peste 3 ani sau 100.000 km
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • 3 ani sau 100.000 km ? ce e asta un fel de garantie pe care mi o dai tu ?

                                hai sa iti explic...cu economia facuta in 100.000 km adica aproximatix 100 milioane pe rit vechi...imi permit sa cumpar instalatie GPL noua si sa fac chiuloasa de la 0 sau chiar sa cumpar una noua refurbished gata preparata pentru GPL

                                2500 GPL nou + 1500 chiuloasa noua = 3500 si tot raman cu 6500 lei economie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google