Mai merita sa montam GPL ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se merita . Daca nu aveam GPL pe prafurile astea nu mai scoteam masina din parcare in fiecare zi . Si la 12 (atat a crescut acum + 0.3 benzina) consumul tot se merita .
    Ca sa fiu foarte ON TOPIC Deja am primit o oferta de la Brady Trade (dealer SKODA) in care pot sa optez de luna viitoare de noua SKODA OCTAVIA II acum si pe GPL Ce intorsatura iau lucrurile , iar PORSCHE Ro anunta VW Golf 1.4 si 1.6 alimentare duala pe GPL . HA HA - face omu( in cazul asta DACIA RENAULT) face si maimuta (nemtii atot stiutori)
    1.6 MPi Icy White

    Comment


    • @phantom: am citit pe aici ca ti-ai montat instalatia gpl in bucuresti deoarece nu erai multumit de cei din bv.pot sa te intreb de ce? (eu fiind din bv si intentionand sa-mi pun GPL)

      Comment


      • Acum o intrebare pt cei care au de mult instalatie pe Gpl .. ca umpla vorba ca trebuie sa ii faci motorul mai des .. cum e treaba asta ?

        Comment


        • cam da. ii schimbi motorul la fiecare 50.000 km ))
          Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

          Comment


          • E vorba de reglajul culbutorilor...acestia se strang pe gaz, insa nu se intampla asta la fiecare 1000 km sau lunar....

            Comment


            • Eu nu stiu cum arata un 1.4 MPI sub culbutorii aia, mai jos cred ca sunt pistoanele, nu)?
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • Desfaci capacul de chiulasa si vezi tot ;)
                Chiar este facut un tutorila de cineva care a reglat culbutorii. Cauta ;)

                Comment


                • Abia n-astept. Era ironic mesajul, in sensul ca n-am probleme, sunt curios cand mi se da pe ulei nu cand mi se deregleaza culbutorii ca abia-s reglati.
                  4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                  Comment


                  • Prieteni, am citit cam tot topicul si raspunsul la titlul topicului pare sa fie ca se merita, eu acum vreau sa imi iau si eu prin programul rabla un Logan 1.6 cu GPL, un taximetrist imi zicea ca la acest model nou de Logan butelia e bine aranjata, lasand si un loc destul de confortabil in portbagaj.
                    Eu sincer nu o iau pentru oras ci pentru naveta, din orasul meu spre orasul unde am job-ul, deci constant cu 70-100 km/h, asta cam cat ar lua din GPL la modelul de Logan nou ?

                    Comment


                    • si eu zic ca se merita

                      Comment


                      • Depinde de nr de km...ia in seama un consum de minim 9 % gpl...

                        Comment


                        • Originally posted by BPM View Post
                          Prieteni, am citit cam tot topicul si raspunsul la titlul topicului pare sa fie ca se merita, eu acum vreau sa imi iau si eu prin programul rabla un Logan 1.6 cu GPL, un taximetrist imi zicea ca la acest model nou de Logan butelia e bine aranjata, lasand si un loc destul de confortabil in portbagaj.
                          Eu sincer nu o iau pentru oras ci pentru naveta, din orasul meu spre orasul unde am job-ul, deci constant cu 70-100 km/h, asta cam cat ar lua din GPL la modelul de Logan nou ?
                          Butelia e pusa in locul rotii de rezerva iar roata de rezerva e in portbagaj deci ocupa ceva loc.Singura problema ar fi pierderile de antigel care vad ca sunt prezente si la alti co-forumisti care au Logan Ph2.

                          Comment


                          • Eu zic ca inca se merita gpl ..... La un consum de gpl de 11,6 % x 2,06 lei/litru = 23,9 lei pentru 100 km in localitate .... fata de ~ 10 % consum de benzina x 4,16 lei/litru = 41,6 lei / 100 km in localitate . Pentru cei 11,6 L de gpl sa zic ca mai consum si cam 1 L de benzina, dar tot este un avantaj pentru gpl .....

                            Comment


                            • La consum iese mai bine pe gpl, clar, dar mentionati si costurile pentru montajul unei astfel de instalatii 2300 Ron pentru instalatia cu montajul rezervorului in locul rotii de rezerva.Cam intr-un an si jumatate se amortizeaza (depinde de nr de km rulati )dar ideea e ca dai o gramada de cash o data si nu se stie cum vor evolua preturile si la GPL, mai nou am vazut ca 2.3 Ron Gpl-ul

                              Comment


                              • in buzau 2050 ron o instalatie tomaseto cu butelie toroidala si buson de umplere dela mic langa capac rezervor . chestia dura este ca se monteaza in patru rate . am dat 700 azi si mai dau in trei luni cate 450 .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google