Mai merita sa montam GPL ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merită, brăilene, (nu "se merită") şi la 10000 km pe an, fără discuţie. Amortizezi instalaţia în niţel mai mult de un an, apoi te bucuri de mersul la preţ de diesel, fără dureri de cap.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • Fara batai de cap ? oare ? asta daca nu o sa am probleme cu chiulasa/supape.

      Mai tine si de norocul fiecaruia.
      Ca si instalatie de care sa pun ? pentru 1.2 euro 5 ? una care sa nu am probleme cu ea?
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Originally posted by ursamajor View Post
        Merită, brăilene, (nu "se merită")...
        Felicitări pentru observaţia făcută, chiar dacă nu este un topic despre gramatică.

        Comment


        • Ai dreptate , am gresit.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Nu cred ca trebuie conditionata montarea si folosirea unei instalatii de alimentare cu GPL, neaparat de numarul de kilometri parcursi intr-un an. Important e ca acest carburant este mult mai ieftin decat decat benzina, fapt ce genereaza anumite economii in buzunarele utilizatorilor de astfel de instalatii, oferindu-le, printre alte avantaje si posibilitatea de a parcurge distante mai mari cu bani mai putini. Una e sa bagi benzina de 50 de lei si sa constati ca prin oras, de exemplu, nu faci nici macar 100 de km, alta e cand alimentezi de aceeasi suma cu GPL si parcurgi cel putin dublul kilometrilor pe care ii faceai pe benzina.
            Nu mai pun la socoteala aspectul ca pretul GPL-ului este in scadere. In concluzie, se merita si inca cum.

            Comment


            • o instalatie gpl are durata de viata 10 ani. dupa 10 ani necesita inca o investitie . socotim km/an ca sa amortizezi investitia in 2-3 ani , apoi sa treci pe profit . cine o ia doar ca sa fie in "trend" , merita doar pt ca se poate lauda prietenilor/necunoscatorilor ca masina lui are si gpl.

              daca va uitati in urma , is sustinator gpl de mult timp , am avut pe mult masini , dar nu-mi pun acum pe astra de 1.4 pentru ca nu merita. am 3000 km in 6 luni :P , daca socotesc ca acestia au fost facuti in drumuri scurte , cu motorul rece , jumatate oricum ii faceam pe benzina , deci e clar pt mine ca nu-i voi pune gpl.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Originally posted by prometheus View Post
                Fara batai de cap ? oare ? asta daca nu o sa am probleme cu chiulasa/supape.

                Mai tine si de norocul fiecaruia.
                Ca si instalatie de care sa pun ? pentru 1.2 euro 5 ? una care sa nu am probleme cu ea?
                Am pe lighean gpl tomasetto stag 200 ,am facut 120.000 km pe gpl,masina avand aprox. 180.000 km,culbutorii ii reglez cand incepe si merge prost (chiar ieri i-am facut) ,deci, pune linistit gpl si te bucuri de mers ieftin.
                Am mai scris,daca crapa,ii iau chiuloasa noua,si tot sunt in profit !
                Au taxiurile 3-400.000 pe gpl si merg de troznesc
                sigpic
                "BRABUS" STYLE

                Comment


                • @costi - tu cand faci drumurile alea scurte, bagi motorul in frigider ca e vara si se strica? cum dracu' sa faci 1500 din 3000km pe benzina pentru ca ai drumuri scurte. Vara asta in cea mai friguroasa noapte la ora 4 mi-a luat 1 minut sa treaca pe gaz.

                  Comment


                  • Chiar si iarna,, in maxim 4-5 minute, adica cel mult dupa 1,5 km., in conditii de trafic urban, cu drumuri scurte, trece pe gaz. In astfel de conditii, doar daca sunt de parcurs numai 1-2 km. in oras, e de preferat mersul pe jos, asta in cazul in care nu sunt de carat ceva greutati (cumparaturi, etc). Si tot e mai ieftin, chiar daca numai jumatate de traseu e parcurs cu motorul alimentat pe GPL.

                    Comment


                    • sa fie cum zici tu floc , pardon flox. oricum nu se merita ca pt 6000 pe an sa pun gpl. chiar daca o mai tin o viata ca n-are rugina ca loganul.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Originally posted by Costi-bc View Post
                        ca sa amortizezi investitia in 2-3 ani

                        cine o ia doar ca sa fie in "trend" , merita doar pt ca se poate lauda prietenilor/necunoscatorilor ca masina lui are si gpl.

                        nu-mi pun acum pe astra de 1.4 pentru ca nu merita. am 3000 km in 6 luni
                        Amortizarea se face mult mai repede, în puţin peste 1 an, dacă ai maşina ca să circuli cu ea. Mă refer la minimum 8-10.000 km pe an. A trecut demult "moda" GPL-ului, pus ca să se laude omul la amici. Acum se pune de nevoie/rentabilitate/economie.

                        Ţie nu GPL nu-ţi trebuie, nu-ţi trebuie maşină, la 3000 km făcuţi în jumătate de an.
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • Care din cele 3 masini pe care le are, nu ii trebuie?

                          Comment


                          • Instalatia de GPL nu se amortizeaza dupa un timp ci dupa un nr de km parcursi (asta daca nu o folosesti pe post de generator stationar sau godin). La preturile curente cam 20 000 km pentru o instalatie de logan si ABIA APOI incepi sa economisesti.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Dacă erai atent, am corelat timpul cu km parcurşi. ;) La socoteala mea, instalaţia mea şi la maşina mea, s-a amortizat la un an. Cam vreo 15000 km parcurşi. Pe care nu-i făceam când eram doar pe benzină.
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • nu mai faceti atatea calcule ca oricum dupa ce ai gaz pe masina incepi sa faci mai multi km ca de gazul este 2.3 lei
                                deci merita

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google