Vreau Sa-mi Montez Gpl Si Nu Stiu Ce Instalatie Sa Aleg

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau Sa-mi Montez Gpl Si Nu Stiu Ce Instalatie Sa Aleg

    salut am un logan 1.6 as vrea sa-mi montez gpl. Am luat legatura cu un service de gaz si mi-a recomandat instalatia BRC vreau detalii despre acest tip de instalatie daca se merita sau daca nu ce as putea alege.

  • #2
    help mee plsss

    vreau sa imi montez instalatie gpl pe masina si nu stiu ce instalatie sa aleg un service-ul progaz de la vernesti mi-a recomandat BRC si au sp k mai au si tomesatto.as vrea mai multe detali

    Comment


    • #3
      Salut.
      Azi am montat si eu o instalatie de gpl -landi renzo(24mil)
      Deocamdata sunt multumit,voi vedea pe parcurs ce si cum,deocamdata nu am decit 25km pe gaz(arata un consum pe CB de 7.2%+10%gaz=8%gaz
      Numai bine.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • #4
        salut! eu am tomasetto si pot spune ca e ff buna.nu stiu tu cum vrei sa mergi(mai sportiv,mai pe economie) dar mie mai mult de 6,5%(nu mai mult de 90km/h) nu imi trece.

        Comment


        • #5
          Salut.
          Eu am si resoftare(nu stiu daca conteaza asta la consum)cind mergeam pe benzina cum spui tu mai mult de 90H aveam consum (pe autostrada)de 5,2%benzina)
          Acum nu am facut un drum mai lung sa-mi pot da cu parerea.
          Cind voi face acest lucru voi posta consum si parere instalatie.
          Acum am pe ceas(mers in oras)7,3%
          Numai bine.
          Un Logan----YNG-----
          Numai bine.

          Comment


          • #6
            Salutare.Si eu am aceeasi problema.Am un laureate de 1.6,aproape 5000 de km si ma bate gandu rau de tot sa ii pun o instalatie de gaz.Fac zilnic naveta cu masina cam 30 km..plus alte drumuri fac cam 2 mii pe luna.La cat costa benzina acum...ma cam ustura la buzunar deci se cam impune o instalatie GPL.Imi pare un pic rau ca ii pun acum mai ales ca masina are doar 5ooo km. insa...as iesi mult mai bine cu gazu.Pe benzina am un consum mediu de aproape 7,nu e foarte mult dar si asa iesi mult mai bine cu gazu.Sper ca in timp sa nu apara probleme la motor datorita gazului mai ales ca vreu sa tin masina asta cativa ani buni.numai bine

            Comment


            • #7
              tomasetto stag200 sau landi-renzo, din auzite astea ar fi cele mai bune. oricum, ideea e sa fie musai instalatie secventiala.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                Seba...daca merg cum trebuie cu masinuta pe GPL adica,schimb destul de des pe benzina ca sa isi faca ungerea cum trebuie sunt ceva sanse sa se buleasca motorul doar ca merge pe GPL? Stii ce se aude...ba ca se duce garnitura,ba ca se duce chiuloasa...tu ce spui?

                Comment


                • #9
                  sa raspunda si seba.

                  eu iti zic doar atat: nu stiu nici un logan (daca e cineva sa spuna pe forum) care sa i fi stricat motorul de la gpl. nici unul !

                  si eu recomand tomasetto. am peste 80.000 km cu ea de 2 ani si ceva (a iesit din garantie) si nu face figuri si i-am schimbat filtrele de gaz doar o data.

                  oricum principalele recomandari is sa-ti puna T-uri de cupru , rezervor in locul rezervei (toroidal?) cu buson mic sub clapitza si sa-ti regleze sa intre pe gaz pe la 50 de grade.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • #10
                    Am gaz de 13000!!Km.nicio problema. Instalatia este de tipul Milano asigura un consum mediu de 8%.

                    Comment


                    • #11
                      si eu vreau sa pun Gaz...am 3000km.....avem o firma care pune gaz din 1992....ei pun instalatii Milano.....dar pe forum aud numa tomasetto stag200 si landi-renzo ca ar fii cele mai bune.....acuma au oferta si la dealer Dacia Milano si raman cu garantia.......sa pun oare Milano ????

                      Comment


                      • #12
                        Milano Tomasetto Voltran BRC Landi renzo

                        Din experienta pe care o am eu si colegii mei cu instalatiile de gaz va pot impartasi urmatoarele impresii:

                        - instalatia BRC si Landi renzo (care este din fabrica) produse in italia sunt bunicele insa au un mare dezavantaj care pentru mine sa dovedit o alegere neinteleapta datorita faptului ca intretinerea este foarte scumpa. Instalatia este ceva mai scumpa si daca ai norocul sa cada un injector de gaz trebuiesc inlocuite toate 4, care duc undeva la 15 milioane, si sa nu mai vorbim de filtre.

                        - instalatiile Milano si Voltran sint turcesti si e bine nu sa te feresti ci sa fugi cat poti de ele, am avut incidente nefericite in ceeace priveste siguranta

                        - Instalatia Tomaseto are componente mecanice italia iar calculatorul e facut in polonia. sa dovedit a fi cea mai rentabila pt ca nu am avut probleme iar intretinerea si componentele sunt mult mai ieftine (injectoarele sunt in jur de 4 milioane)

                        Comment


                        • #13
                          eu am instalatie tomasetto cu calculator stag 300 de vro' 2 luni (24 mil), am facut cam 2500 km si sunt multumit de ea. Consumul este undeva la 8.2 mers mai mult urban pe calculator 7.1

                          Comment


                          • #14
                            Tomasetto Stag 200

                            Am de 20.000 km Tomasetto Stag 200 (calculatorul) si sint f mulumit de ea. Stag 300 am inteles ca e acelasi lucru doar ca are carcasa computerului din metal.Oricum cred ca ceea ce conteaza mai mult sint injectoarele, monntajul si stilul de mers (de evitat peste 3500 rot/min pe gaz). Am montat instalatia in Bucurest la Autogaz pe Toporasi,

                            Comment


                            • #15
                              am tomasetto stag 300 si frecvent ma duc la 5000 ture pe gpl. gresesc ? deocamdata am 85.000 km pe gpl cu loganu fara probleme ...
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google