Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • un consum exact nu poti face nici de la plin la plin de la aceeasi statie gpl, difera foarte mult presiunea gpl, temperatura de afara, conditiile, pe gpl e mai dificil sa faci consumul
    eu alimentez numai si numai de la lukoil fundeni si rar imi trece de 10.5% consum in oras, extern am undeva la 7.5, mai multe tipuri de drum extraurban
    mi se pare ca iti consuma enorm de mult, ai schimbat bujiile ? pune denso TT
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • sam, temperatura de afara nu prea conteaza, si crede-ma ca poti face consumul de la plin la plin chiar foarte usor ;)
      nu stiu la LR, dar la tomasetoo bipaie de nebuna cand se termina gaz-ul. in momentul ala mai fac maxim 10km si apoi merge doar pe benzina.
      la 1305 km am consumat 125l GPL. sa-ti spun cum am calculat?

      Comment


      • Temperatura conteaza/diferenta dintre butelie si statie...compozitia, presiunea pompei etc...
        Toate instalatiile bipaie la presiunea din rezervor...functie de compozitie si temp. poate bipai mai devreme sau nu...
        Daca faci consumul de la plin la plin pe distanta scurta e "super"

        Consumul in oras difera foarte mult de regimul de mers...daca mergi mult intr-o zi cu opriri scurte, semafoare putine, fara graba poti scoate consum bun...
        Dar exista si reversul ...
        Poti scoate si consum de 10% dar si de 13-14% si asta nu inseamna ca masina e reglata prost... si pe benzina ar fi fost consum mai mare...
        Acelasi lucru si pt extern...
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • Originally posted by Razvy View Post
          sam, temperatura de afara nu prea conteaza, si crede-ma ca poti face consumul de la plin la plin chiar foarte usor ;)
          Conteaza enorm temperatura ! Vezi caracteristicile GPL-ului la diverse temperaturi(denistate,presiune,etc..)
          Personal fac un consum cat de cat real ruland cel putin 10.000 km in diverse conditii si calculand dupa bonuri cati litri am "halit".Alimentez masinile de la o singura statie(am reducere)

          Comment


          • Si eu tot dupa bonuri ma iau. Am alimentat si la 35 de grade si la 10. singura problema cu temperatura la GPL, este cand scade sub -18. Din acel moment lucrul cu GPL-ul se opreste, pentru ca e putin riscant.
            Nu stau sa intru in detalii, iti spun doar ca la -20 sau -22 de grade, GPL-ul trece de la starea lichida la cea gazoasa.

            Comment


            • Eu nu inteleg... Cum adica "lucrul cu GPL-ul se opreste"? Adica nu mai este recomandat sa alimentam daca afara sunt sub -18 grade celsius? Sau nu e recomandat sa mergem pe GPL?
              Last edited by vitriol; 22 October 2013, 12:51.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • vitriol, in TM la statia de imbuteliere, cand termometrul ajungea sub -18 grade nu se mai imbutelia gazul. Aici ma refer la butelii, adica Butan.
                La GPL posibil sa fie alta situatia, fiind amestec intre propan si butan. O sa ma interesez sa vad exact.
                Oricum, pe acasa mai am ceva fise cu detalii despre continut si alte cele. Sunt fise cu testele efectuate de catre romcontrol.

                Comment


                • La tara la mine cand incarcam butelia cu butan iarna ingheta in bucataria de vara unde nu e incalzita, de cativa ani o incarcam cu gpl si nu mai ingheata. merge foarte bine.

                  Comment


                  • "Nu stau sa intru in detalii, iti spun doar ca la -20 sau -22 de grade, GPL-ul trece de la starea lichida la cea gazoasa."

                    De la + la -15-20grd GPL-ul vaporizeaza...sub -15 grd ramane in stare lichida...
                    Problema de rezolvat e variatia densitatii cu temperatura...racirea camerei de ardere etc...
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • Brasov - Bran - Brasov - Bucuresti Militari - Giulesti - Brasov 417 km

                      36,11 L / 4,17 (km) = 8,65 consum

                      Alimentat la Rompetrol Darste 2,90 lei/L
                      Last edited by dani55wss; 22 October 2013, 23:15. Reason: Automerged Doublepost
                      http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                      Comment


                      • ultimul consum pe ruta braila buzau ploiesti sinaia a fost de 9,4l/100 km. Viteza maxima a fost undeva intre 125-130 pe unde puteam. Mi se pare cam mult in conditiile in care am fost doar doua persoane in masina.ultima data cand am fost la munte am scos 8.5 cu 4 persoane in masina in acelasi regim de mers. am facut plinul in sinani si sunt curios cat imi iese acum

                        Comment


                        • Consumul e direct proportional spre exponential cu marimea la pantofi
                          Dai talpa consumul sare si el...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • curios este ca am ramas fara gaz. am facut plinul din sinaia, am urcat pana la piatra arsa, am mers prin brasov apoi m-am intors la braila pe la intorsura buzaului.in total 460 de km plus inca 20 pe care i-am facut in braila prin oras. am fost sa alimentez si nu au intrat decat 38,5 litri, eu avand butelie toroidala in care intra in jur de 42-43 l.sunt curios cati km ma tine acest plin
                            Last edited by vitriol; 24 October 2013, 23:22.

                            Comment


                            • Alimentat gaz de la Lukoil Fundeni
                              Cu 41 L am mers urban Bucuresti 391km...inca nu trecuse pe benzina
                              Rezulta un consum de 10,5% .
                              sigpic

                              Comment


                              • A mea, 1.2 + GPL, consuma intre 8-9% in oras, la exterior......fara limita.
                                Instalatia GPL e pusa din fabrica.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google