Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mai consumati si benzina sa nu va para rau mai tarziu ... macar 10-15 % din kilometrii sa-i faceti pe benzina.
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Vi se pare ca trece greu pe gpl in 1500m? Eu dimineata cand plec la 5 pe frigul asta pana nu consuma 300 de grame de benzina nu trece pe gpl. Instalatia mea e reglata sa treaca pe gpl daca intruneste cumulativ cele 2 conditii: temperatura motorului mai mare de 30 grade si turatia minima de cel putin 1600rpm. In acest interval merg cu cel mult tr3 si nu mai mult de 40kmh, asta cam 2km,poate si mai mult.

      Comment


      • buna

        Joi merg sa montez o inst GPL . Am luaqt-o din praktiker Constanta. a mai montat cineva in Constanta?Nu stiu de care e doar am platit si m-au progamat,
        se poate da ceva detalii ? Multumesc

        Comment


        • aici e topicul de consum. pe doar 190km doar in capitala, 24 l. dat fiind ca eram in rodaj cu gpl-ul si nu am mers chiar "la consum". deocamdata multumit.

          Comment


          • imi cer scuze,dar sunt incepator pe forum si pana invat!!!!!!!!!! deci inca o data scuze

            Comment


            • e buna. consum 6,5 moderat, maxim 10, gpl de la rompetrol.
              Originally posted by bdann View Post
              Joi merg sa montez o inst GPL . Am luaqt-o din praktiker Constanta. a mai montat cineva in Constanta?Nu stiu de care e doar am platit si m-au progamat,
              se poate da ceva detalii ? Multumesc

              My Car

              Comment


              • consum oras 12.5 %, mers si subturat si mai alergata (deh, porb de putere)
                consum drum lung 100-110 afara, 60-90 sate (am statie ) 7.33%. gaz lukoil pe oras, gaz bulrom pe exterior. hilar sau nu, ambele completari la plin au fost de 24.4L :P

                Comment


                • Pai daca imi pun GPL si ajung la consumul asta e vis,mai mult decat imi doresc,mai ales ca in ultimele 2 luni am facut 4000km

                  Comment


                  • depinde de sofer, instalatie, masina...

                    Comment


                    • Originally posted by IonutUSJ View Post
                      Pai daca imi pun GPL si ajung la consumul asta e vis,mai mult decat imi doresc,mai ales ca in ultimele 2 luni am facut 4000km
                      la cata benzina iti ia la suta inmulteste cu 1.1 sau 1.2 . calcul valabil pentru orice masina , orice motor , orice sofer conditia e doar sa fie calibrata bine instalatia
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • adevarul e ca motorul isi schimba putin curba de cuplu si putere pe gpl. se duce mai spre diesel, adica cuplu mai bun la ture mici dar se plafoneaza mai repejor. in oras merge schimbat si la 2000rpm.

                        Comment


                        • D-aia abia-ti trage masina, ca schimbi la 2000 rpm. ete' vezi? E inuman, la dci schimbam la 2800-3000 in oras, groaza mi-e de benzinarul ala care duce pana in 6000+ si tu schimbi la 2000.
                          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                          Comment


                          • nu tot timpul, doar in trafic aglomerat. cand ma supara vede si 6000, dar in aglomeratie sau foarte liber nu vad rostul. un 2000-2400 e de bun simt...

                            gandeste-te ca masinuta asta face bani cand e la munca, deci acolo conteaza si un consum decent. turatiile multe si condusul supersport nu se preteaza pe timpul zilei, in trafic, aglomeratie, etc. seara la o linie din cand in cand sau la drum pe serpentine e altceva. la drum lung schimb la 3000, ca fapt divers. gpl-ul meu pare sa aiba cuplul maxim undeva la 2500-3000.....si consumul minim undeva la 2000-2400.
                            Last edited by razvanamza; 20 January 2011, 23:13. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Nu e inuman sa schimbi la 2000, ci sa accelerezi dupa.
                              Daca schimbi si o lasi lejer nu sunt probleme.
                              ECUFix
                              Please don't visit my homepage!

                              Comment


                              • multumesc de intelegere. accelerez usurel, nu blana. daca-i cazul opresc gazul si schimb la 6000

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google