Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Habar nu ai cat de gresit e testul asta.... Si cu 1, 2 litri de gaz in rezervor, daca accelerezi suficient de puternic poate scadea presiunea de gaz cat sa basculeze in benzina imediat dupa plecarea de la skid. Dar ma rog, tine-o pe a ta.
    Chiar si presupunand ca a consumat atat de putin gaz, amestecul ar fi atat de sarac ca ar fi plin de rateuri si cu supape de evacuare topite.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Salut,
      Cu acel consum nici eu nu sunt de acord , in fine as fi totusi curios cat iti arata pe CB.

      Comment


      • Originally posted by einstein1984 View Post
        Habar nu ai cat de gresit e testul asta.... Si cu 1, 2 litri de gaz in rezervor, daca accelerezi suficient de puternic poate scadea presiunea de gaz cat sa basculeze in benzina imediat dupa plecarea de la skid. Dar ma rog, tine-o pe a ta.
        Chiar si presupunand ca a consumat atat de putin gaz, amestecul ar fi atat de sarac ca ar fi plin de rateuri si cu supape de evacuare topite.

        Vorba lunga saracia omului. Reciteste unde m-ai contrazis si ti-am raspuns la obiect ca facem exact in acelasi mod o verificare sa vedem daca cu 1,23 litri de gaz parcurg 22 de km in Bucuresti. Tu ai spus ca nu se poate si din cei 22km,8 sunt pe benzina.
        Dupa cum am spus,vorba lunga saracia omului. Cei care cred ok, cei care nu iarasi ok . Nu-mi schimba cu nimic consumul treaba asta

        Crezi ca eu nu ma asteptam la asemenea reactii postand consumul de 5 si ceva in Bucuresti? De aceea am si scris ingrosat si marit consumul.Prin metodele folosite pana acum mi-a consumat GPL 5 si ceva / 100km. in Bucuresti. A mai ramas sa folosesc si metoda specificata de @Miky_48 care mi se pare foarte buna si in rest fiecare ramane cu...consumul lui

        "presupunand ca a consumat atat de putin gaz, amestecul ar fi atat de sarac ca ar fi plin de rateuri si cu supape de evacuare topite"
        Nici un rateu. Nici o diferenta sesizabila fata de mersul pe benzina.
        Ori fi ceva supape de evacuare topite cine stie.
        Last edited by Busgan; 25 March 2011, 17:01. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Bine ca nu faci consumul dupa numarul de kilometri facuti intrre stingerea a 2 leduri de nivel de gpl. Ala era si mai precis.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Originally posted by einstein1984 View Post
            Bine ca nu faci consumul dupa numarul de kilometri facuti intrre stingerea a 2 leduri de nivel de gpl. Ala era si mai precis.
            einsteinule repet pentru tine : am facut consmul de la butelie plina pana la golire totala, asta nu-i ok da?
            ok, am facut consmul de la butelie goala si alimentat o anumita cantitate fie 18 litri fie 30 litri fie 1,23 litri si rulaj pana la consum total.
            Nici asta nu-i ok?
            a mai ramas varianta lui Miky_48 .

            Ce legatura are abureala ta einsteineana cu ledurile vis a vis de modul prin care am determinat eu consumul.

            In afara de ce a spus Miky_48 ai o varianta mai buna de testare a consumului? sau daca nu ai arde tastele in continuare la caterinca nu-i bai
            Pana consum rezervorul de GPL ai timp sa verifici metoda cu ledurile

            Comment


            • aleluia s-a rezolvat criza mondiala! prevad o coada de la buzau pana la bucuresti, pentru instalare BRC. si vanzarile de filcor am auzit c-o sa creasca exponential. pinochio s-a sinucis de invidie!

              Comment


              • Corect,nu se poate dom'le nu se poate, consuma 8..10..sau 11 la suta..este imposibil sa consume pana in 6 GPL si sa mai mearga si corect motorul? Ha,ha,ha .....este imposibil cine poate se creada asta ?

                Ce rapid au sarit comentatorii care le stiu pe toate in mod sigur dar nici unul nu a spus desi facusem propunerea ,nici unul din comentatori nu a spus " hai sa vedem cu x litri GPL cat parcurgi"

                einstein, mcornel ,etc Nu trebuie sa credeti , nu este afectat cu nimic consumul fie credeti fie nu. Am spus exact cat imi consuma. restul este Can-Can...este bun si asta pana la urma si dupa cum am spus, faceam pariu ca astea vor fi reactiile ...eu raman cu acest consum ,"comentatorii" veseli, ramaneti cu reactiile
                Last edited by Busgan; 25 March 2011, 20:14.

                Comment


                • poate are kilometrajul decalibrat si ii arata mai multi km decat ar face normal

                  Comment


                  • Consumul ala "nesimtit" de mic nu pare plauzibil in fata vechilor utilizatori de gpl. Nici mie nu imi vine sa cred, dar e un test pe care colegul nostru cu 1,2 gpl l-a facut. Nu are rost sa intram in discutii contadictorii pt atat lucru cat timp nu se dau detalii ca de ex:treptele de viteza utilizate si turatia maxima la care schimba mereu, intervalul orar cand circula, traseul daca e aglomerat sau foloseste rute unde nu stai a semafor sau ambuteiaje.

                    Mai adaug inca o metoda de testare a consumului: Se noteaza intr-un carnetel kiometrajul cand era buteia goala si apoi se face plinul. Se circula 2000-3000 km timp in care se poate completa mereu gaz fara a lasa sa se goleasca butelia, iar ca baza de referinta dupa parcurgerea celor cateva mii de km se ia kilometrajul cand butelia s-a golit definitiv. Cand testul s-a incheiat se efectueaza matematic operatiunile de determinare a consumului conform datelor inscrise in carnetel pe toata perioada testului.

                    Comment


                    • hai mai oameni buni... pe multi va stiu din postarile la obiect si alte "sfaturi utile", acu sa nu-mi ziceti ca o sa credeti povestea cu 5 litri...macar asa ca amuzament intrati pe siteul petrom si a celor ce monteaza gpl si o sa aflati ca puterea calorica a gazului este mai mica decat a benzinei (ce rezulta...) si toti montorii gpl dau exemple de consum si costuri.Pana acum n-am gasit niciun site care sa dea consum pe gpl mai mic decat benzina...peste tot e scris ca e consumul cu 15% mai mare dar avantajul iese din costul GPL-ului

                      Comment


                      • si eu ce ziceam ??? fara caterinca poate e noul logan hibrid sau ai doi magarusi in fata ...

                        si daca-ti ia fix 5,un'spe in bucuresti , in exterior mers linistit cu a 5-a la 80 cat iti ia ? 3 % ?

                        am 1,4 hdi si tot imi ia mai mult chiar de merg subturat si-i motorina...
                        numai pe masini aduse din afara prin targuri mai vezi consum de 5% la benzinare ...
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Hai sa plecam de la premiza ca 1.2 gpl are consumul de 5 %. Spune-mi te rog ce instalatie de gaz ai ? Pana la urma urmei esti un om foare norocos si chiar as fi incantat ca acest motor sa aiba un consum atat de redus avand in vedere criza pe care toti o resimtim in buzunar.
                          In cazul meu am un 1.6 8 V , instalatie Landi Renzo momtata la Prosperanta 2002 - instalaitie identica cu cea din fabrica doar cu ramapa de injectie modulara - Lovato , duze C , butelie 53 l si capacitate de incarcare 38.6 L pe pompa. Instalatia am montat-o in noiembrie 2010 cand aveam 41.000 km si am facut cu ea 28.000 km (acum 69000 km pe bord) - nu sunt taximetrist ci sotia este nevoita sa faca Slatina Craiova zinic dus intors. De aceasta am optat pt GPL.
                          Cu un piln fac 480 km in regim mixt si maxim am facut 514 km - drum pana la Belgrad. Deci consumul variaza de la 7.5 pana la 8 ...8.5. Eu sunt din Slatina deci totusi in Bucuresti probalil ca sub 9.5-10 nu as reusi sa consum.
                          Instalatia am calibrat-o atat la service cat si personal (detin softul Plus max 2010 licentiat + interfata GPL su ECU). Propun celor din Slatina , Craiova sau tuturor impatimitilor GPL sa organizam o mica intanlire. Facem un schimb de pareri , facem diagnoze GPL + ECU Benzina cu DDT2000, comparam instalatiile , ne mai ajutam la remediera problemelor fiecaruia. M-am saturat ca pana acum 1 an pt orice diagnoza , setare, calibrare sa platesc la service bani bani bani. Eu sunt dispus sa ajut si sa invat pentru ca intradevar sunt mici reglaje de finete care fac diferenta.

                          Comment


                          • sa va demonstrez doar cat de gresita e metoda plin-plin
                            am bagat in bucuresti plinul la o statie lukoil
                            cam 41.8 L
                            am bagat in cta plinul, tot la lukoil.
                            in 270km au intrat cam 17L...mers 2 persoane pe autostrada cu 110-120, in oras frecat ceva masina

                            consum de...6.3%...excelent din punctul meu de vedere
                            dupa ce am alimentat cu gpl in cta, parca mai caram un motor in portbagaj...cam asa mergea masina.


                            consum de maxim km pe maxim litri
                            am pus gpl-ul la 11492
                            acum am 12310
                            sa zicem cam in 820km mixt(40% buc, 60% afara+ constanta)
                            pana la 12310(gol) am bagat cam 78L+- 2L
                            consum mixt de 9.5.... e ok la prima vedere sau e nenorocire si jale mare?

                            Comment


                            • Originally posted by Busgan View Post
                              43,5 litri GPL - rezervor plin
                              Cu un rezervor plin ,43,5 litri am parcurs 542 kilometri.

                              Salutari
                              rezervorul e de 45 litrii sau de 52?
                              eu rezervor de 52...bag de la aceeasi statie de mult timp, indiferent de temperatura, ploaie soare, zi noapte etc....niciodata n-am bagat mai mult de 45 litrii ca n-a intrat. niciodata de la aceeasi pompa nu mi-au intrat aceeasi litrii de gpl la un plin. in primul rand nu are cum.
                              sa-ti si explic de ce.....cand se termina gazul, depinde de presiunea cu care ai alimentat si de cat de tare apesi pedala. daca mergi cu 3500 rpm si iti taie gazu, tu zici ca ai butelia goala, nu? ei bine nu e asa. bagi masina inapoi pe gaz si mergi cu 2000 rpm...ai sa fi surprins sa vezi ca mai are gaz inca vreo 20km.

                              personal pentru mine explica-mi cum reusesti de fiecare data sa bagi 43,5 litrii de gpl in masina cand alimentezi.
                              am motor de 1.4, ma gandesc la mine ca la un hypermiller, am scos cateva consumuri invidios de mici gen 4,7 pe benzina la un drum deva-timisoara si un 6.0 pe gpl un drum deva-sibiu. mai jos de 6 n-am reusit sa scot. in schimb observ ca nevasta cu carnet de 4 luni la consum instantaneu pe gaz scoate si 5.5%....dar merge de parca sta. prefer sa am consum de 8 pe gaz si sa merg cu 120km/h decat sa am consum de 5 si sa merg cu maxim 50

                              Comment


                              • Eu ma laud cu un consum de 13 in bucuresti mers normal,si 12 pe CB instalatie aftermarket Tomasseto stag 300 motor 1.6 8v
                                un hummer micut

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google