Cum Sa Ne Confectionam Singuri O Interfata Pentru G.P.L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by firiss View Post
    pai nu le identific dupa culori? am gasit un cablu dku5 la 15 lei...in caz ca nu am acasa
    Nu sunt respectate culorile. Cel putin la clone. Am intalnit cabluri care aveau gnd negru, dar si rosu asa ca verifica. Vezi dupa ce tai conectorul, ce culori corespund pt. gnd, rx si tx. Succes.

    Comment


    • corect da se folosesc doar masa si comunicarea rx si tx insa problema o reprezinta aceste cable de date in general cele de N... au in general mai multe fire si identificarea celor 3 fire necesare dintre ele se realizeaza cu mare greutate
      bafta

      ,,DE_TOATE,,

      Comment


      • Ca sa nu mai existe dubii :
          Please take a moment to vote for my entries in the Hack It! and Make It Glow Challenges!   Update Several good, inexpensive, purpose-built USB to serial modules are now available on eBa…


        Taiati conectorul de telefon si identificati imediat fierele conform schemei.

        Comment


        • Acum vin din oras...am cumparat un CA 42, are 3 fire pe el, negru rosu si alb, am primit si cd la el! Nu este original....
          Avea deja carcasa de la usb crapata ) si l-am desfacut!
          Last edited by firiss; 28 January 2012, 13:37.

          Comment


          • Originally posted by firiss View Post
            Acum vin din oras...am cumparat un CA 42, are 3 fire pe el, negru rosu si alb, am primit si cd la el! Nu este original....
            Avea deja carcasa de la usb crapata ) si l-am desfacut!
            Ok . Si ce ai gasit?

            Comment


            • un pcb cu un circuit integrat rezistente...si 3 fire lipite! acum le lipesc din nou ca sunt cam rupte, pun o poza imediat

              deci...pinii din poza de mai sus corespund urmatoarelor culori!
              8 - negru (gnd)
              6 - rosu
              7 - alb
              Last edited by firiss; 28 January 2012, 15:34. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Am pus si pozele
                Attached Files

                Comment


                • Originally posted by firiss View Post
                  Am pus si pozele
                  Bravo norocosule! Eu nu am nimerit decat din cele cu cip direct pe cablaj si acoperit de rasina. Asta o sa functioneze garantat. Este din magazin? Cat a costat?

                  Comment


                  • este din piata de la un magazin cu accesorii de telefon (chinezarii)...am dat 15 lei pe el!

                    Zi-mi acum care sunt urmatorii pasi ce program iau si cum fac cu firele

                    Comment


                    • Ce instalatie ai? Ai instalat driverul pentru USB? Atentie... nu softul nokia
                      Last edited by marian_6777; 28 January 2012, 16:14.

                      Comment


                      • in talon scrie tomasetto si pe calc scrie stag 200-4! deci presupun ca este tomasetto stag 200-4

                        am cd-ul de la cablu, driverul de la cablu, mi-a dat si cd!
                        Last edited by firiss; 28 January 2012, 16:19. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by firiss View Post
                          in talon scrie tomasetto si pe calc scrie stag 200-4! deci presupun ca este tomasetto stag 200-4

                          am cd-ul de la cablu, driverul de la cablu, mi-a dat si cd!

                          Vezi in partea de jos a paginii ai lincul de descarcare

                          Comment


                          • pentru interfata usb mai descarc? sau este de ajuns doar cel de pe cd?

                            Comment


                            • este de ajuns, dar vezi ca ai un folder cu driver USB ... asta trebuie instalat. Apoi conectezi cablul si in device manager trebuie sa apara ca prolific... etc. Acolo vezi si pe ce com s-a instalat si care trebuie sa corespunda cu cel din program, daca nu il schimbi tu manual.

                              Comment


                              • Originally posted by firiss View Post
                                Am pus si pozele
                                Pune si o poza cu usb inchis, adica sa vedem carcasa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google