Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa inteleg ca harta e corecta si ca e normal ca dupa un timp ,la relantiu amestecul sa fie mai bogat pe GPL?
    Care ar fi explicatia pentru care ar trebui sa aduc presiunea la 1 bar....explicatia fizica pls...
    PS sunt scafandru si sunt obisnuit cu fizica gazelor si nu mi s-ar parea normal ca presiunea gazului sa fie egala sau mai mica ca presiunea atmosferica masurata la nivelul marii.....Posibil ca acea presiune afisata de soft sa fie cu un bar peste presiunea atmosferica ,doar ca interpretarea ei sa nu fie cea corecta....
    Last edited by Pauloo; 10 December 2013, 23:05.

    Comment


    • Mda, vezi ca nici eu nu sunt obisnuit ca apa aflata la 76 grd. C sa incalzeasca gazul la 72 grd. C. Deci cam de aici cred ca apar diferentele cand stai pe loc, stag 200 are corectie pe temperatura, dar temperatura dupa ce stai pe loc creste prea mult si nu e corecta ( maxim 50 grd) de obicei, vara, motoare mari.
      Iar in practica banuiesc ca rotile se umfla la 2 bar peste atmosferica, fiindca la 1 bar nu-s desumflate de tot, nici macar cand e 0 nu se desumfla de tot, doar in partea de jos, vorba unei blonde . Acolo ai afisata presiunea diferentiala, adica la ea aduni ce ai la map si-ti da absoluta.
      Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

      Comment


      • Ce-mi place la voi ca dati raspunsurile punctual.... Totusi,e correct ce am obtinut in harta mea sau trebuie sa mai studiez sa ajung la nivelul vostru?
        Ce e de facut cu "apa" sa nu treaca de 50 grade(desi mi s-a parut ca a crescut foarte greu ca sa-i pot da autocalibrare).E normal ca dupa un stat la relantiu harta sa se modifice pe amestec bogat datorita temperaturii?

        Comment


        • Nu ai inteles chiar corect. Apa ar trebui teoretic sa fie 85grd, cu pierderile datorate senzorului pus probabil in locul unui surub, e ok.
          Problema e cu gazul, e prea mare temperatura la el, probabil ai senzorul definit gresit si se incalzeste in plus de la motor, evacuare etc. Vezi ca e o piesa de alama pe furtunul de gpl spre rampa, are un racord de presiune cu un furtun subtire si in partea opusa senzorul cu doua fire. Daca chiar are 70 grade, ar trebui sa friga, daca nu, defineste alt senzor. La chestia asta nu prea te poate ajuta nimeni daca nu e la fata locului. Incearca cu 2k2.
          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

          Comment


          • Multumesc Alexys,am mai invatat un lucru de la tine....
            Primul lucru ,am mai scazut cu jumatate de tura presiunea de la vaporizator si am dat iar autocalibrare.Se vede in harta de mai jos ca harta s-a ridicat de la 1,17 la 1,27 ,apoi am intampinat aceeasi problema cu temperatura gazului ce-mi deregla timpii de injectie in momentul incalziri la peste 50 grade.
            Astfel ca am fost nevoit sa refac traseul gazului ,deoarece furtunul de gaz si filtrul erau prinse cu bride de furtunul gros de antigel ce ducea la radiator preluand de acolo caldura.Acum rareori creste temperatura peste 50 grade,dar nici nu mai depaseste 60..
            Attached Files

            Comment


            • Esti pe drumul cel bun...scade la 1 presiunea, si dai calibrare...
              Inainte de calibrarea finala mergi 1-2 zile NUMAI pe benzina... autocalibrarea se face la temp de regim...
              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

              Comment


              • Am si eu o problema, imi trece foarte greu de pe benzina pe gaz... Cica nu asi avea senzorul de temperatura... Cum arata acesta si unde este amplasat? Ma poate ajuta cineva cu un raspuns si niste poze? Multumesc.

                Comment


                • Ce marca de instalatie este? In general arata ca un surub,are doua fire si este montat pe reductorul de presiune.

                  Comment


                  • Da search pe Goagal :senzor temperatura gpl ...ai sa gasesti poze.
                    Daca nu ai avea sau ar fi stricat nu ti-ar trece...cel putin asa ar trebui...
                    Verifica nivelul la antigel, aeriseste instalatia...problema uzuala la Logan de exemplu...
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • Oops
                      pentru a te putea ajuta trebuie sa ne spui ce tip de instalatie ai pe masina pentru ca senzorul difera foarte mult de la instalatie la instalatie

                      Comment


                      • Doar 3 sisteme pot functiona si trece pe gpl fara senzor de temperatura apa. L.R. , Lovato, BRC.
                        Daca te pricepi sa o reglezi, e ok si fara.
                        Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                        Comment


                        • Cine vrea sa vada ce a facut sau sa compare gpl cu benzina o poate face.
                          kit tuning dacia logan,evacuare dacia logan,spoilere dacia logan ,jante dacia logan, chiptuning dacia logan

                          Comment


                          • Am un stand si nu il mai folosesc. Oare nu ar trebui sa postez la bursa?
                            Testele se fac pe versurile: As maca o leguma/mi-e foame de mor/dar am gpl/in rezervor...
                            Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                            Comment


                            • E criza si in zona "tiuningului"...si o "leguma" e buna
                              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                              Comment


                              • Voi sunteti prosti ca pierdeti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google