Service-uri de evitat / de vizitat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service-uri de evitat / de vizitat

    Salut, fac acest thread pentru baietii de gpl. Ce service-uri ar trebuii sa mergem si care nu. Incep:

    SERVICE-uri DE EVITAT:

    AGROM (AUTOGAZ ROMANIA): nu sunt cei mai profesionisti, nu te lasa linga masina, manopera ia o gramada de timp, chiar daca ai programare nu se respecta, doar tineret deci lipsiti de experienta, nu vb despre problemele masinii doar dupa ce ii suni tu (inaceptabil si se vede cit de interesati sunt de meseria lor)

    ULTRAGAZ: am facut multe drumuri pina am reglat-o cum trebuie

    NO NAME de la Brincoveanu: este un turc care nu are absolut nici un interes sa-ti rezolve masina. Intotdeauna rezolva ceva si pica altceva

    MERIDIAN DACIA RENAULT SUD: inginfare multa, foarte scumpi, nu se merita, nu sunt atenti cu masinile. (Am instalat un casetofon si doua boxe care a durat 2 ore cu o nota de plata de 300 de lei cit casetofonul si am mai fost la ITP iar omul care l-a facut era foarte reticient si vb mai mult rastit)

    SERVICE-UL DE LINGA AUTOVIT CEL CU PIESE DE SCHIMB DE LINGA PRACTIKER (imi scapa numele cobor intr-o vale sa ajungi in atelier): PRAF, niciun om bun. Nici bujiile nu le-as schimba acolo

    SERVICE-URI DE VIZITAT:

    NESTI AUTO:: Baietii in general sunt buni , Sorin de la diagnosticare isi face merseria impecabil nu am ce sa-i reprosez acestui om, oameni nu vor sa te japcareasca cu absolut nimic, nu sunt fel de scumpi ca restul serviciurilor autorizate de dacia plus ca majoritatea baietilor sunt isi cunosc bine meseria. AU 180 de luni garantie daca cu piesele lor. Am facut la ei revizie de 10.000 de km trecuse un an ( ulei filtre, verificari) 300 de lei, 15.000 schimbat filtrele de gaz (un baiat care nu se pricepea imediat a fost inlocuit cu altu), schimbat distributia intr-o ora jumatate 800 de lei, azi diagnosticare si reintroducerea hartilor benzina gpl 60 de lei. La vopsit sunt scumpi si nu au grija la detalii (am vopsit o usa si nu au pus fata de usa cum trebuie si nu am mai avut timp sa o mai puna odata).
    Last edited by alex_nad; 10 March 2011, 13:49. Reason: thread gresit

  • #2
    La ULTRAGAZ am montat si eu instalatia de gaz, pentru moment am 300 km cu ea si in primii 100 a facut figuri ce-i drept, la modul ca dadea rateuri intre 1 mie si 1500 de ture daca pot sa spun asa ... , acum vad ca s-a mai schimbat situatia si sper ca la prima revizie de 1000 km sa nu seteze mare lucru pentru ca acum merge bine.
    Per ansamblu am fost multumit de montaj si mi s-au parut in regula , voi vedea pe viitor ce setari ii mai aduc .
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #3
      Automoldova Roman -daca aveti ceva la caroserie atunci ii recomand cu cea mai mare caldura
      Automoldova Roman - daca aveti probleme la instalatia de gpl NU mergeti la ei. NU mai mergea butonul de comutare intre gpl si benzina. Nenea ala de acolo imi spunea mie cu led-ul rosu ca cica e pe rosu pentru ca nu mai are gpl in butelie si de asta cica nu comuta. Ii zic abtinindu-ma cu greu "pai se aud injectoarele mergand" raspuns "merge cu gazul ramas pe instalatie". Ala cred ca nu mai vazuse instalatie de GPL pana la mine. Imi pare rau de baietii de la caroserie care chiar au facut treaba buna insa cand ai un coleg de asta iti strica toata firma. Mi-a lasat si un cablu fluturand pe sub scaunul sofer. Mai multe stiam eu despre instalatia pe GPL din manualul de utilizare decat el. PLM eu sunt inginer si tu imi vinzi mie gogosi ieftine. AM o dusmanie pe astia care au impresia ca vorbesc cu retardati chiar si atunci cand le dai indicii ca ai si tu un mic background tehnic.
      Last edited by Bodanel; 10 March 2011, 17:31.

      Comment


      • #4
        Montat instalatia de gaz la Marpaco de pe Ilioara , am cam 1000 km si pana acum nici cea mai mica problema.
        Baietii au lucrat ingrijit si foarte intelegatori . De VIZITAT!

        Comment


        • #5
          Originally posted by alex_nad View Post
          ...SERVICE-UL DE LINGA AUTOVIT CEL CU PIESE DE SCHIMB DE LINGA PRACTIKER (imi scapa numele cobor intr-o vale sa ajungi in atelier): PRAF, niciun om bun. Nici bujiile nu le-as schimba acolo...
          Cred ca te referi la serivce-ul K9.
          sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

          Comment


          • #6
            sincer, nu stiu ce ai cu AGROM....am montat la ei si chiar imi place ce treaba au facut

            Comment


            • #7
              Depinde de ce zile au baietii si fiind service mare au mai multe echipe ca sa zic asa , poate ati nimerit la altii care v-au montat , unii multumiti , altii nemultumiti , asa ca nu e edificativa doar o parere sau doua despre un service , ar trebui mai multe ... Ultragaz cred ca e in stransa legatura cu Agrom , altfel nu vad de ce pe cutiile instalatiei de gaz scria autogaz romania ...
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #8
                Pantru ca agrom le importa si le vinde mai departe altor instalatori.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #9
                  Aham eu am sapat mult dupa o firma de instalatii gpl si de Agrom nu am auzit multe bune , asa ca am ales ultragaz , majoritatea nu mi-au inspirat incredere , mai sunt unii prin tei autogilex,in fine nu mai conteaza , bafta
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • #10
                    alex : referitor la agrom.. nu cred ca daca te duci in service la dacia sau alt service ( nu garaj) te lasa sa stai langa masina cat timp se face lucrarea ; partea cu mecanicii... nu cred ca e o conditie sa fii in varsta ca sa ai experienta si sa fii meserias in ceea ce faci ; nerespectarea programarii ... daca faci programare pt revizie , iar cei de la service ti-ar spune ca ai probleme si cu tachetii ,ar fi posibil sa ii regleze dar va trebui sa faci alta programare pt ca programarea ta a fost doar pt revizie - probabil te superi (in cazul in care rezolva si aceasta problema toate celelalte lucrari s-ar decala cu minim 30 min si sunt suficiente 2-3 masini de genul acesta).

                    la cum gandesti tu lucrurile , chiar daca ti-ar fi spus ce probleme mai are masina tot ai fi mers la cel putin inca un service ca sa-si dea cu parerea .

                    P.S : nu stiu la ce service Nesti ti-au dat tie garantie 180 luni pt lucrare chiar daca e cu piesele lor

                    Comment


                    • #11
                      Poate 180 de zile mai degraba.... In rest de acord cu tot ce a zis bye. E bun un review al unui service, insa ori ne spui ce s-a intamplat, ori foloseste criterii mai obiective de apreciere.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #12
                        Cu siguranta este o greseala, poate 18 luni si asta, posibil, doar la un schimb de distributie, garantie intre 1 si 2 ani.
                        sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                        Comment


                        • #13
                          Garantia standard la Dacia si Renault pentru o reparatie e 12 luni. Si in Romania si in alte parti.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #14
                            Eu mi-am pus instalatia GPL anul trecut in august, la service-ul AGROM din strada Toporasi (Buc). Este adevarat ca se lucreaza incet si tehnicienii de acolo sunt tinerei.

                            Au un fel de balcon de unde poti vedea foarte bine ce lucreaza mesterii in atelier. Mi-a placut cum au lucrat, incet dar meticulos și fara sa grabeasca lucrurile. Drept dovada masinuta imi merge si acum perfect.

                            Sunt multumit de ei si ii recomand cu incredere ;)

                            Comment


                            • #15
                              Nu am absolut nimic cu nimeni. Dar, mi se pare normal ca atunci cind masina are o problema grava gen injectoarele ca un mecanic sau un delegat al service-ului sa vb cu mine despre problema respectiva, sa-mi explice , sa-mi arate de ce nu merge ok (normal /defect), nu sa ma lase sa plec linistit cu masina si sa-mi dea o masina ca merge prost (ea mergind perfect inainte) si sa trebuiasca sa sun sa cer astfel de informatii. Nu mi se pare normal sa se intimple asa ceva, cand sunt probleme grave trebuiesc chemati clientii si explicat constiincios ca nu cred ca este vreo bucurie pentru nimeni sa cheltuiasca o groaza de bani. Iar service-urile in general te lasa sa stai linga masina. Cel putin Dacia Meridian, Nesti (cu garantia am gresit sunt 180 de zile aveti dreptate si imi cer iertare), si cam toate de cartier (dar fiecare service cu politica sa). Niciodata nu iau de buna ce imi spune doar un om (de la doctor pina la mecanic) verific mereu in alte 2 surse. Mi se pare mai in regula, cred ca au trecut timpurile in care putem avea incredere deplina intr-o singura opinie. De aceea am facut si acest Thread. Noroc si serviciuri bune

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google