Cati Litri Va Intra In Rezervorul De GPL???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cati Litri Va Intra In Rezervorul De GPL???

    Cum spune si titlu va rog sa spuneti cati litr dei GPL va intra in butelie???...nu uitati sa specificat si ce tip de butelie aveti.

    Eu unu am rezervor toroidal de 53L si imi intra vara 45...46L, in timp ce anu trecut (tot vara) mai mult de 42-43 nu intra veci, iar km tot atata fac...in jur de 410km in oras.

    PS eu stiam ca butelia se incarca doar 80% ceea ce ar insemna 42.4L...de unde diferenta???
    ...de doi lei :p

  • #2
    Salut.
    Eu am,toroidal de 53 intra numai 42,4litri gpl.
    Atat a intrat de prima data,asa intra si acum dupa un an si ceva.
    Numai bine.
    ps:autonomie cu un plin cam480- 530km,mai mult sau mai putin
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #3
      Volum Butelie GPL

      Salut!
      Posed o butelie de 52 L, si imi incape maxim 42...43 L, nici mai mult, nici mai putin!

      Comment


      • #4
        Toroidal de nu stiu cat. 42.5-43 litri.

        Comment


        • #5
          totirdal de 50 si ceva, STEP. intra, la statiile serioase, maxim 43 L.

          Comment


          • #6
            Oare conteaza si itemperatura exterioara cand alimentez???...de obicei alimentez pe la amiaza...o sa incerc sa alimentez si din alta localitate.
            PS: curios e ca la toate statile de unde alimentez intra 45.5L
            PS2: anu trecut n vara bagam de maximu 43L tot de la aceleasi pompe :p
            ...de doi lei :p

            Comment


            • #7
              ciudata intrebare poate intra si 52 dar pe riscul tau.mie imi intra 43l pana cand se aude cum se forteaza pompa de gpl.bine acum depinde si de unde alimentezi.la saturn am bagat 49 l si nu era plina dar asta e ce era de vina vanzatorul ca e patronul tepar

              Comment


              • #8
                SI eu la asta ma gandesc... posibil sa fie din vina pompei? sa intre mai mult? adica doar sa indice...?
                LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                Enter the Matrix

                Comment


                • #9
                  La pompele cu presiune mica am observat ca intra mai putin in butelie . Alimentez de obicei de la o pompa cu presiunea 10 aproximativ . Imi intra cam 40 litri de gpl in rezervor de 50 litri . Cand am alimentat la o pompa cu presiune 7 , mi-au intrat maxim 38-39 , nu mai stiu exact . Presiunea de alimentare conteaza cred eu .

                  Comment


                  • #10
                    butelie(de tomasetto, nu stiu numele buteliei) 55L cilindrica, intra cam 43.5 de obicei

                    Comment


                    • #11
                      din cate am inteles eu butelia se umple doar 80% din capacitate pentru a preveni o presiune foarte mare in butelia

                      Comment


                      • #12
                        rezervor toroidal (cel din fabrica de landi) - 43.5 l

                        Comment


                        • #13
                          nu stiu cum calculati voi cat intra. mergeti pana nu mai aveti gaz si apoi faceti plinul presupun. am si eu butelie de 52 l, nu am facut socoteala dar cam 4 si ceva de litri intra
                          Ce noroc nemaipomenit ca roata a fost inventata inaintea automobilului ; in caz contrar , iti dai seama ce scartaituri am fi avut de suportat.

                          Comment


                          • #14
                            salut,
                            butelie de 52L, la un plin intra intre 42-45L.

                            dbp

                            Comment


                            • #15
                              Am rezervor toroidal, 50L dar intra cam 40L. Aveti grija cu la ce presiune se baga gazul, pentru ca eu am patit-o si mi a bagat cu presiune mare si a sarit plamanul pe pozitie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google