Cati Litri Va Intra In Rezervorul De GPL???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    cam 40-42 litri , rezervor toroidal de 52 litri saka , iar cand se aprinde rosu merge cam 120 - 140 km pina incepe sa dea beep .

    Comment


    • #62
      Pai se mai fura si de la pompa, insa aveti dreptate cu incarcare de 80%.
      E bine sa stiti ca in cazul in care intra mai mult de 80% cu mult adica 4-5 litri, e probabil ca plutitorul multivalvei din rezervor sa nu mai functioneze corect.

      Apropo la frig se mai contracta si gazul, nu foarte mult, insa daca esti atent este sesizabil.

      Comment


      • #63
        Se fura la pompe pe rupte. Daca alimentez de la pompele mele obisnuite variatia intre plinuri este de maxim 300 ml. Cand incerc cate o statie fantoma brusc intra mai mult. Dar intotdeauna mai mult.
        Din cat am umblat eu prin tara asta doar la o singura pompa imi intra 2 litri mai putin. Si asta mereu de cand am luat masina. Dar este o singura pompa in toata tara. Insa drumurile prin Ardeal au fost putine. Poate acolo sta altfel treaba dar nu cred.

        Comment


        • #64
          Originally posted by leutzul View Post
          Am facut plinul din nou si au intrat 40L !
          Astept plinul nr. 3 !
          La plinul nr. 3 au intrat 42L !(rezervor toroidal de 54L)

          Comment


          • #65
            Rezervor cilindric 60l, normal intra 48l, dar azi e prima data cand intra 52l..???????
            Cred ca m-a facut de m-a rupt, dar o sa vad cati km. o sa fac. Toate bune.
            Zona geografica dauneaza GRAV sanatatii!
            Pentru sanatatea dv., evitati sarea, zaharul si Romania!

            Comment


            • #66
              Am facut primul plin si au intrat in rezervorul toroidal 40.3 l!

              Comment


              • #67
                o intrebare: azi m-am dus sa alimentez si doamna de la pompa zice : vezi ca ai presiune prea mare, sa bagi o surubelnita sa impingi un pic biluta aia! zice ca e de la caldura. eu n-o sa ma apuc acum sa bag surubelnite in alimentare (in frane si in femei sa n-ai incredere ), dar are vreo logica ce zice doamna? voi ati mai auzit asa ceva?

                Comment


                • #68
                  Evident, GPL se afla in stare lichida la -22 de grade. Dar presiune mare poti sa ai si din locul de unde ai alimentat inainte. Nu toti alimenteaza cu aceeasi presiune, desi sunt obligati

                  Comment


                  • #69
                    pai tot de la ei am alimentat, dar era alta doamna inteleg si eu cum functioneaza gpl-ul, dar nu m-am bagat sa reduc eu presiunea cu surubelnita, la asta ma refeream.

                    Comment


                    • #70
                      Se blocheaza bila de pe valva din capat...
                      Se elibereaza presiunea de pe conducta pina in butelie...
                      Daca stii ca butelia e partial goala si nu-ti intra gaz, atunci asta e problema...
                      Eu o tot patesc de prin iarna...
                      Imi e lene sa ii frec la cap pe montatori sa rezolve problema...
                      Last edited by vitriol; 18 June 2013, 17:13.
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • #71
                        In butelia de GPL intra cam 80% din capacitate[eu am butelia toroidala de 43L si intra la gol 36L,verificata de foarte multe ori].Pe timp de vara din motiv de temperatura se creeaza o presiune mare in butelie si sfatul meu [din experienta] sa alimentati dimineata cand este mai racoare, altfel daca faceti un drum mai lung trebuie sa faceti plinul din 250 in 250 de Km.

                        Comment


                        • #72
                          eu am marini in loc la roata de rezerva.in carte scrie 51 litri iar eu ori e vara ori e iarna mai mult de 44 de litri nu mi-a intrat niciodata.cu stima

                          Comment


                          • #73
                            Salut.
                            Butelia se incarca la 80% din capacitate din motive de siguranta.
                            Numai bine.
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • #74
                              Capacitate butelie Gpl

                              Salut. Butelie turceasca toroidala, 58 l, 48,5 l la prima incarcare. Zi buna.
                              Dacia Duster 1,6 16V - benzina & Gpl

                              Comment


                              • #75
                                Am facut plinul de 3 ori,nu mi-a intrat mai mult de 33 de litri.Ultima oara au intrat 31 de litri.Am rezervor toroidal,Landi Renzo.
                                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google