Capacitate Rezervor Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Capacitate Rezervor Gpl

    Salutare,

    De cand a inceput sa fie foarte cald ceva mi se pare ciudat:
    in loc de 36 l(rezervor de 42) imi intra numai 22. acum inteleg ca la cald gazul isi mareste volumul dar e prea de tot.
    rezervor TMS

    ce poate sa aiba?

  • #2
    Presiune prea mare in rezervor. Mergi pina se termina si trece pe benzina, mai trece-o de citeva ori pe gaz si mergi usor fara accelerari bruste...sa consumi cit mai mult din "presiunea" din butelie...
    Recomandat sa alimentezi dimineata pe racoare...
    Daca nici asa nu isi revine ai o problema la multivalva.
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • #3
      de ce sa alimentezi pe racoare ?

      Comment


      • #4
        Ca e gazu mai "lichid" decat la temperatura mai mare.
        Multivalva deschide pana la maxim 80% dincapacitate, adica din 42 litri. Dar 80% din 42 face 33.6 litri, deci cine ti-a bagat 36 litri ori te-a mintit si ti-a bagat mai mult aer decat gaz, ori ai stricata butelia. Mai mult de 33 n-are voie sa intre in rezervor, hai un maxim 34 la o statie gpl corecta.
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • #5
          cred ca mai am o gramada de invatat despre "bombitele" din portbagaj

          Comment


          • #6
            827sam vorbesti prostii, daca cineva baga cu presiune mai mare gaz, intra si 90-95% din capacitate ;)

            Comment


            • #7
              am gresit eu, erau 33 nu 36 dar nici asa nu prea se explica diferenta de 11 litri

              ati patit si voi asa? adica mi se pare f ciudat sa fii obligat sa alimentezi dimineata

              Comment


              • #8
                rrinff, am patit si eu chestii d'astea pe vremea cand lucram in fostul Shell, veneau unii care se plangeau ca alimentasera de la noi si apoi cand plecau la altii (crimbo), le intra doar 30-35 de litri. Si asta din cauza ca noi alimentatm cateodata si la 16-17 bari iar cei din crimbo la 10-11.
                Dar asta nu inseamna ca iti baga aer, cum zice colegu` nostru sam, deoarece nu are cum!
                IN VECII VECILOR NU O SA FIE AER PE FUNDUL REZERVORULUI.

                Comment


                • #9
                  pana acum nu mam gandit niciodata la aer...aerul comprimat nu cred ca devine lichid
                  poti motiva, te rog, dc nu au cum? simpla curiozitate

                  moog, multivalva cum inchide? are o limita de presiune?

                  Comment


                  • #10
                    1. apropo de alimentare la rece...de ce explodeaza un spray pus pe foc ?
                    2. cantitatea de gaz ce intra este data de plutitorul de pe multivalva...e ca ala de la rezervorul de apa de la buda
                    In mod normal la toroidale nu are cum sa greseasca montatorul...numai daca multivalva e scapata de la etaj...la cilindrice conteaza unghiul de montaj buteliei/multivalvei...
                    3. nu mi-am batut capul dar am patit-o sa intre in butelie de 52 parca, 60l de GPL ...la Lukoil...eram grabit, si am observat prea tirziu aberatia...
                    4. limita de presiune e pe multivalva dar e de siguranta...pt a nu exploda...e alta poveste...
                    5. limita de presiune e pe pompa...dupa cite stiu...
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • #11
                      si ce explicatie tiai dat la faza cu 60l in rezervor de 52?
                      vad ca e posibil orice

                      Comment


                      • #12
                        Cit m-am dus la buda a pus bulangiu' gaz intr-un PET )
                        Dupa cum spusei nu mi-am batut capul...
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • #13
                          bine, eu am crezut ca ai fost de fata! asa mai are sens

                          Comment


                          • #14
                            Rrinff aerul rămâne sus, indiferent dacă e comprimat sau nu, iar din rezervor merge de jos.
                            Moog, aia 52 de litri sunt la 80%. Ce tip de butelie ai?

                            Sent from my HTC Wildfire using Forum Runner

                            Comment


                            • #15
                              Este vorba de o butelie cilindrica de 52l in care intra 80% adica in mod normal 41-43l, max 45 o singura data
                              De aia eram curios sa stiu cum au reusit sa bage 60l...Iozefini o fi consilier la Lukoil ? )
                              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google