Capacitate Rezervor Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dupa câte stiu eu, buteliile cilindrice normale au între 52 şi 54 de litri capacitatea la 80%! Ma interesez pe la prânz şi dau detalii.

    Sent from my HTC Wildfire using Forum Runner

    Comment


    • #17
      Sint de 55 si 60...dupa aia urmeaza animalutele de la 80l in sus...
      Era de 55 nu 52l...nu mai tineam bine minte...era la fosta masina, acum am toroidal...
      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

      Comment


      • #18
        Salut
        Am si eu o toroidala (43l ?) s-a uitat si ala la rar si nu a vazut cati litri are ... nu declanseaza cand se umple ,intra in ea pana nu mai poate pompa sa bage ...cand vad ca incepe sa intre greu ii spun sa opreasca pompa ...

        Comment


        • #19
          Are probleme la multivalva...cind termini gazul din ea du-te la montator sa se uite la ea...
          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

          Comment


          • #20
            Razvy, nu ma intereseaza nici cine esti, nici unde ai lucrat si nici ce stii. Montatorul si producatorul spun ca instalatia gpl umpluta corect nu trebuie sa depaseasca 80% din capacitatea rezervorului.
            Daca tu bagai gaz peste capacitatea asta da-mi voie sa cred ca ori pacaleai oamenii ori presiunea de 17, 18 bari e inumana (de obicei pompele se invart pe la 10bar) .
            Insa iar ne gasim noi sa fim mai ingineri decat inginerii ce le-au proiectat in anumite norme de siguranta.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • #21
              Originally posted by moog View Post
              Are probleme la multivalva...cind termini gazul din ea du-te la montator sa se uite la ea...
              Eu i-am zis cat a fost in garantie (de noua nu declansa) ca nu declanseaza la umplere si mi-a zis (asa fac ...) sa stau linistit ca nu se intampla nimic .... asa sunt unii oameni ... pacat , credeam ca este un service mare in Craiova dar ...m-am cam lecuit de ei ...oricum nu mai trec peacolo ...mai bine fug pana la Alexys caruia ii multumesc ca m-a ajutat...cu reglaj ...etc

              PS> Eu merg cu ea asa de aproape 3 ani si nu am avut probleme ...si la ei nu ma mai duc ...pot avea probleme din cauza ei ?

              Comment


              • #22
                Am alimentat ieri 12 litri gpl ...ramasesem fara (am facut 25 km ) si azi dimineata am facut plinul, au intrat 26 litri...la mine nu declanseaza, baga pompa mai greu si se opreste ...dar dupa calculele mele intra 80%-85%...chiar daca nu declanseaza multivalva ,cred ca este vorba si de presiunea de la pompa.
                Am mai intrebat si mai sus o sa am probleme ceva din cauza ei ..? Multumesc

                Comment


                • #23
                  OK
                  daca nu vrei sa umbli la ea atunci alimenteaza ,,cat trebuie,, si nu o mai ,,soliciti,, sa ,,pacane,,
                  spor

                  ,,DE_TOATE,,

                  Comment


                  • #24
                    Nu se intimpla nimic...E bine totusi sa alimentezi cit stii ca ar intra in mod normal...
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • #25
                      mergi cu ea omule si rezolva problema,ca nu e vrun plastic zgariat sa nu conteze, e totusi viata ta in joc. Un rezervor gpl montat corect e mai sigur decat cel de benzina, insa daca nu respecti montajul te transformi in torta...
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • #26
                        adrenalina curata
                        ,,las-o asa ca merge asa,,

                        ,,DE_TOATE,,

                        Comment


                        • #27
                          Pe caldura asta toate pompele baga greu...
                          Din cauza presiunii de multe ori multivalva nu mai "tacane" dar ea isi face treaba...
                          Si tot din cauza presiunii uneori se blocheaza...
                          Chiar daca sa zicem ca se blocheaza si nu mai declanseaza, are protectie pompa...
                          Oricum elementele de siguranta a multivalvei nu au treaba cu partea de umplere...

                          Sam in loc de torta poate vroiai sa spui bomba
                          Montajul nu prea are treaba cu multivalva...la toroidale...nu are cum sa greseasca decit dacae prea prost...
                          Oricum daca se repeta, mai ales pe racoare dimineata e bine sa te duci la montator...cu butelia goala altfel nu are ce face...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • #28
                            Salut
                            Multivalva nu 'tacane' de cand a fost montata (noua), nu conteaza vara- iarna ,nu tacane ...in legatura cu "prost" mergea in '3' si cand mi-a curatat injectoarele GPL ,a umblat la reglajul lor, (nu stiu daca ma intelegeti) peacolo le-a desfacut ,in loc sa desfaca siguranta si sa scoata bobina,apoi cu o cheie injectorul, a desfacut torx-ul (care era 'sigilat' pt reglaj ...nu stiu daca este la fel si la voi) cred ca nici nu stia cum se desface,atunci invata, ce sa mai zic, 'meserias.'... multumesc tuturor pentru sfaturi

                            Comment


                            • #29
                              Mai stiu pe cineva care a strins torxsurile sa nu mai joace bobinele...dar omul nu era montator...
                              E cam greu sa le reglezi bine pe alea...ori dupa ureche muzicala, ori disp de reglaj.
                              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                              Comment


                              • #30
                                Da dar asta era montator si nici nu avea aparat sau ceva de reglaj...le-a strans la mana, oricum nu trebuia sa umble la ele ca sa curete injectoarele... acum am aflat si eu
                                Last edited by circuitz; 6 July 2012, 09:03.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google