Demontare Butelie (toroidala)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Demontare Butelie (toroidala)

    Salut
    Dupa cum am spus si in titlu as vrea sa demontez butelia, pentru a antifona acel spatiu. Este vorba de o instalatie Landi cu o toroidala de 54L.
    intrebarea mea este, cum sigilez butelia daca mai are gaz in ea, pentru a o putea demonta? este suficient sa inchid robinetul de pe butelie?
    In eventualitatea unei repozitionari a traseului de alimentare catre butelie, cat de flexibile sunt conductele? Sau mai bine sa cumpar 2m de teava si sa o inlocuiesc?
    Multumesc

  • #2
    Inchizi robinetul si e destul...conductele sint destul de flexibile...dar e bine sa te porti cu manusi...si nu ai numai 2m de teava ...ai una care duce pina in fata...
    Da' te mananca'n ...sau a ruginit ?
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • #3
      Originally posted by dyngo View Post
      Salut
      Dupa cum am spus si in titlu as vrea sa demontez butelia, pentru a antifona acel spatiu. Este vorba de o instalatie Landi cu o toroidala de 54L.
      intrebarea mea este, cum sigilez butelia daca mai are gaz in ea, pentru a o putea demonta? este suficient sa inchid robinetul de pe butelie?
      In eventualitatea unei repozitionari a traseului de alimentare catre butelie, cat de flexibile sunt conductele? Sau mai bine sa cumpar 2m de teava si sa o inlocuiesc?
      Multumesc
      in mod normal,nici robinetul nu se inchide,pentru ca electrovalva de pe butelie nu da voie gazului sa iasa.operatiunea ar fi.urmatoarea.iti pui o manusa,iar cu un pix sau creion apesi usor pe bila de la alimentare ,sa iasa gazul de pe vana de umplere,se demonteaza cu grija conductele,vezi ca una e de 8 mm si una de 10 mm.in interior sunt niste pastile de alama.e posibil ca acelea sa trebuiasca inlocuite dupa demontare.dupa ce rezolvi antifonatul sau ce vrei tu sa faci,montezi butelia ,faci o proba cu sapun sa vezi daca nu sufla pe la conducte,initial cea care duce la prima electrovalva ,cea de la motor,dupa care faci alimentarea ,verifici idem daca sufla gpl..si cam asta ar fi.spor la treaba

      Comment


      • #4
        Si uite asa sari in aer cand intervine oricine pe instalatia de gaz....
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          @dyno

          decat sa apari la stiri sau sa faci vro boacana ca ai vro tigare aprinsa prin buzunar mai bine te duci la baietii care se ocupa cu montat si le ceri sa ti-o dea jos... .dai si tu de o bere si e mai safe asa
          sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

          Comment


          • #6
            Originally posted by einstein1984
            Si uite asa sari in aer cand intervine oricine pe instalatia de gaz....
            Problema nu este ca bubuie el...problema este ca merge pe langa mine prin trafic si bubuie atunci.

            Eu ce vina am ?

            Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

            Comment


            • #7
              de sarit nu sare asa usor in aer dar doamne fereste scapa gaz pe acolo de i se face rau la volan sa vezi atunci distractie
              sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru raspunsuri.
                Cu gaze am mai lucrat (centrale termice si diferite sisteme de incalzire) deci nu asta ar fii problema, este adevarat ca in faza lichida, inafara de a umple buteliile de voiaj nu prea am avut deaface.

                Comment


                • #9
                  Daca te maninca destul si o dai jos, e bine ca macar la montarea inapoi pe masina sa te duci la un atelier.
                  Pt ati prinde tevile inapoi...e posibil ca acele "pastile de alama" ce sint garniturile conice de etansare sa nu mai faca fata...inlocuirea nu e grea daca ai ce trebuie...
                  Se taie capatul de teava si se pune alta noua...
                  Banc ajutator: au venit cei de la Romgaz cu revizia verificarea de 10ani...
                  Se holbeaza pe ici pe colo...
                  Aaaa da matale nu ai flexibile omologate...
                  Cum dom'le ca erau acum x ani cind am facut instalatia...?
                  Acu' nu mai sint...am descoperit apa calda si furtunele gofrate...
                  Ok zic, schimba-le...
                  Se apuca, le schimba...dau banul , dau cu batul pe hirtii si scap de fraieri...
                  Seara cind vin de la servici , fetele mele macaiau amindoua ca miroase a gaz...
                  Mias'...imi zic, iar tre sa repar dupa "meseriasi"... si la prima montare patisem la fel...
                  Recapitulind, iarna nu-i ca vara dimineata nu-i ca seara...
                  La butelie presiunea e mult mai mare decit la instalatiile de centrala...si e lichid
                  "Bubuiala" pe loc putin probabil dar o acumulare in masina pe timpul noptii si foc de artificii dimineata pe racoare e posibil...
                  Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                  Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google