Posesori Instalatii GPL - Landi Renzo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Saltare colegi revin si eu cu rezolvarea la problema mea cu landirenzo
    Am urmarit parametri instalatiei in mers
    si toate problemele pe care le aveam cu trecerea pe gaz erau cauzate de interpretarea gresita a
    Senzorului Temperatura Map
    acela care e montat inainte de injectoare
    am schimbat acel senzor si acum instalatia trece perfect de pe benzina pe gaz fara sa mai treaca din nou pe benzina cum facea inainte.
    problema se manifesta doar pana probabil se incazea motorul su desigur si gazul dupa vaporizator.
    _sonda de temperatura antigel ai spunea ca e ok sa treaca pe gaz
    _iar senzorul acela de gaz nu permitea trecerea
    deaceea batea campi.

    Comment


    • Salut,
      Intrebare: Atunci cand decelerez (iau piciorul brusc de pe acceleratie) sau cand accelerez mai brusc, motorul are un lag adica sta putin sa gandeasca daca sa accelereze dupa care o face. La decelerare produce un soc ca o frana de motor, brusc. Am mai patit treaba asta cu "socul" cand am constat ca am tamponul antibalans (cel de la cutie) rupt si l-am inlocuit dupa care nu am mai avut probleme.
      Poate fi de la instalatia gpl? pentru ca pe benzina nu face asa.
      Daca a mai patit cineva ceva asemanator va rog sa imi spuneti si mie cum ati rezolvat problma.
      Multumesc!

      Comment


      • Am patit eu dar se manifesta doar cu motorul mai rece si doar pe GPL.
        Daca mergeam pe GPL si aveam mai putin de 4 linii la temperatura, atunci cand acceleram si apoi luam piciorul de pe acceleratie, imi facea o frana de motor foarte agresiva.
        Problema era vaporizatorul de GPL care nu mai lucra corect si pe care l-am schimbat.
        Dar repet, doar la rece aveam problema.

        Comment


        • Mulțumesc mult de informație, eu am 180000 km pe gpl e posibil sa fie asta cauza, nu știu. Precizez ca in afara de filtre schimbate la 15000 nu am făcut nimic altceva. M-a documentez sa văd ce soluție e mai potrivită dpv economic înlocuit sau revizie vaporizator.

          Comment


          • In mod normal membrana si garniturile din vaporizator se schimba la 60.000 km.
            Last edited by adi90; 21 June 2019, 00:02.

            Comment


            • Salut colegi,
              Puteti sa imi recomandati un service/meserias bun care se pricepe la instalatiile Landi Renzo?! Sunt dispus sa ma deplasez pe o raza de 300 km in jurul orasului Braila.
              ASIGURARI ONLINE 24h - oriunde in RO : RCA + CASCO + LOCUINTE

              Comment


              • Daca ai drum pe la Pitesti te poti programa aici.


                Sau la Iasi e userul moog de pe forum.
                Il gasesti pe pagina anterioara.

                Comment


                • Salut, in ultima perioada intampin diverse probleme pe gpl de fabrica la logan 1.2 16v.

                  1 - In prima faza am incercat un update la soft ca imi murea motorul aleator la virare cu plecare de pe loc. Dupa update moare mai des decat o facea inainte...am calibrat si clapeta de acceleratie din soft dupa ce s-a curatat desi nu era murdara.

                  2 - Masina pare ca merge gatuita pe gpl, te rogi de ea sa traga, pe benzina merge foarte bine. La inceput mergea bine, tragea la fel, am toate reviziile facute la fiecare 10000 (filtru lichid, gazos), gpl doar de la rompetrol si mol.

                  3 - Am resetat si calculatorul pe benzina in ideea ca poate avea ceva parametri aiurea, acelasi rezultat, adica nu s-a schimbat nimic.

                  4 - Cand apesi acceleratia fiind pe gpl are o m/s intarziere la accelerare. Pe benzina raspunde instant la pedala, cineva imi zicea ca asa face clapeta de acceleratie fiind pe impuls. Dar pe benzina de ce nu face asa? Face doar pe gpl...

                  Am nevoie de cineva care sa faca ceva la instalatia asta, ma puteti indruma la cineva care se pricepe in instalatii Landi-Renzo?

                  Comment


                  • Cati km are masina?
                    Injectoarele de GPL sunt cele care a venit masina de noua?
                    O diagnoza pe GPL te-ar ajuta sa afli mai multe.

                    Comment


                    • are cineva un landi omergas plus lc02 ae 203072g34? m-ar interesa hex-ul.

                      Comment


                      • Buna seara
                        Intrebare: daca schimb garniturile de la vaporizator ,trebuie sa recalibrez obligatoriu cu un soft, instalatia gpl? Va multumesc .

                        Comment


                        • Pai e normal, sa vezi dacă presiunea de lucru e ok...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • Am schimbat membranele la vaporizator.Nu s-a facut recalibrare ca"nu e necesar".Se simte putere mai mare la accelerare. pe viitor voi face si consumul la 100 km.asa imi voi da seama daca era necesara recalibrarea..Am 130 mii km , mare parte pe gpl. Abia acum am schimbat membranele la gpl., datorita faptului ca am o mazga (gel) uleioasa pe borcanul cu antigel.Ziceau mecanicii ca una din cauze ar putea fi vaporizatorul.Am schimbat si antigelul. Acum daca mai apare aceasta situatie , ar fi garnitura de kiulasa .Nu stiu ce sa cred.

                            Comment


                            • Te-ai stresat degeaba, uleiul nu e de la vaporizator... Daca e Logan, garnitura cel mai probabil...
                              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                              Comment


                              • Salut,
                                Am achizitionat si eu un Sandero I cu 11 ani vechime si as vrea sa ii pun un GPL. Pana aici nimic nou,
                                Am gasit la cineva o instalatie Landi Renzo cu 4 ani vechime, demontata de pe un logan tot cu motor 1.4 MPI ca al meu si o pot lua cu factura.
                                Astazi am sunat la un instalator autorizat din bucuresti care mi-a recomandat sa iau orice altceva pentru ca aceasta instalatie "Nu se poate calibra"???? plus o estimare de 700 RON pentru instalare.
                                Ma puteti indruma catre un service care lucreaza pe genul acesta de instalatie si are un tester compatibil?
                                Nu cred ca toata lumea merge la reprezentanta Dacia pentru calibrarea instalatiei dupa revizii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google