Posesori Instalatii GPL - Landi Renzo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce culoare sa aleg pentru injectoarele Landi? Vad ca pe piata sunt negre, albastre, verzi. Ma rog, toate culorile. Care e diferenta dintre o culoare si alta? Instalatia e din fabrica 2007

    Comment


    • Salut, pentru Logan 1,4 cu instalatie montata de fabrica sunt recomandate injectoarele de culoare verde. Injectoarele de culoare verde au fost inlocuite cu unele portocalii care au 12 gauri pe laterala corpului de inox in loc de 4 ca la modelul verde. Acest lucru permite utilizarea unui gaz de mai slaba calitate si injectoarele numai sunt succeptibile infundarii.
      Pretul unui injector nou este 225 lei.
      Attached Files

      Comment


      • Merci. De la un service mi s-a spus ca le pot inlocui si cu unele Valtek de ... 1.5 ohm. Una e ca eu stiu ca cele de Landi sunt de 1 ohm, iar injectoare Valtek de 1,5 nu am vazut. Stiu doar de 1 sau 3 ohm

        Comment


        • 1. Tot cercetand ăroblema inlocuirii injectoarelor citesc si cartea tehnica a masinii, adica acea brosura legata de instyalatia LR. si ce vad acolo: Rezervor, regulator, bla bla bla iar la dispozitiv de alimentare scrie tip Tomasetto Achile. Adica .. cum vine asta? Landi si cu siteme Tomasetto?
          2. La GPL Auto Iasi din bd Poitiers mi se spune ca la LR injectoarele se pot inlocui doar cu altele de acelsai tip. Adica nu Valtek sau altceva. Si o manopera totala ajunge la 1100 lei. Pe cine sa mai crezi. Cand am sunat la Sebigaz Buzau ( am socrii din Buzau ) mi-au spus ca pot pune si Valtek.

          Comment


          • Doresc sa aflu niste preturi la inlocuirea buteliei de gpl pentru un Logan 1.4 cu instalatie Landi Renzo din fabrica ! In toamna fac 10 ani de cand am autoturismul si trebuie sa inlocuiesc butelia ! Daca se poate sa imi spuneti daca este necesara si inlocuirea valvei de pe butelie sau doar butelia(corpul buteliei)! Multumesc!

            Comment


            • Salutarr baieti vreau sa stiu si eu daca valorile prezentate mai jos sunt corecte.. sau aproape de adevar . E de la un logan 1.4 cu instalatie landi renzo injectoare valtek de 1 ohm

              Comment


              • E cineva mai rasarit sa imi spuna si mie cum se face o rescriere la firmware am o eroare ce imi da batai de cap "APP ECU Not Connected COM3"

                Comment


                • Are cineva injectoarele MED cu cap portocaliu pe instalatia LR?

                  Comment


                  • Da, cele din fabrica erau verzi, iar cand au murit au fost schimbate cu portocalii. Mi-au zis ca LR a facut schimbarea asta si ca fata de cele verzi au doar niste gauri in plus.

                    Comment


                    • Cati km ai cu ele?
                      De cele cu cap verde se plangeau multi ca se oprea motorul uneori cand calcai ambreiajul sau era pe liber.
                      La cele cu cap portocaliu mai apare problema asta?

                      Comment


                      • Se duc și astea la fel ca modelul vechi.
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • Alte variante ar mai fi:

                          -Injectoare compatibile Valtek, care tin destul de putin (~60.000) dar sunt mai ieftine.
                          Tipul asta de injectoare am mai avut si au ceva probleme cu trecerea pe GPL la rece (cred ca trebuie curatate regulat). O alta problema pe care am avut-o era la parcari, uneori pica turatia si se oprea motorul cand viram si aveam farurile aprinse.

                          -Schimbarea computerului de GPL si montarea unui alt tip de injectoare Landi.
                          Mi s-a spus ca ma costa in jur de 1500 de lei iar injectoarele se reconditioneaza pe la 50.000 de km.
                          Last edited by adi90; 3 April 2017, 12:42.

                          Comment


                          • Am aproape 50.000 km cu ele. Mi s-a intamplat sa se opreasca motorul sa zic de vreo 3-4 ori pana acum. La fel pateam si cu cele verzi, nu vad diferenta intre ele.

                            PS: am mai observat ca opririle astea ale motorului mai depind si de stilul de mers, adica daca merg mai tare in afara localitatii (cu motorul turat la peste 3000rpm), cand ajung in oras, pe la semafoare mi se balbaie putin motorul si asta e momentul in care se poate intampla sa se opreasca. Ceva dubios se intampla acolo, ori software ori hardware.

                            Edit: De acum inainte ma astept sa se simta uzura lor si sa fie nevoie sa (de)reglez harta de injectie GPL ca sa mearga cat de cat bine.
                            Last edited by Trovinel; 3 April 2017, 13:02.

                            Comment


                            • Se schimba fata și injectoare Landi Renzo sau AEB.
                              Cine a zis ca se repara la 50k e bine de ocolit... Caută în alta parte... Primele pică la alt proprietar, sau Remat după caz, iar celelalte pe la 90k...
                              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                              Comment


                              • Masinuta mea are rampa cu injectoare Valtek tip 30 - functioneaza foarte bine dupa 120.000 km. - am schimbat pistonasele o singura data, reglajul l-am facut la ureche dupa nivelul de zgomot (tacanit) al injectoarelor. Bineinteles, filtrele se schimba (acasa in garaj) regulat si cam pe la 95.000 km. am reviztuit in totalitate vaporizatorul Alaska 07. Deci, rampa Valtek este OK - cel putin pentru tipul meu de motor.
                                Last edited by nicu001; 6 April 2017, 19:20.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google