A Incercat Cineva Sa Puna GPL Pe Logan 2 Cu Motor 0.9TCE ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Instalatii Lovato

    Comment


    • Are perfecta dreptate pana la 100 nu se simte mare diferenta de la 100 in colo se simte.plus ca si consumul de la 130 in colo pe gpl este f mare.

      Comment


      • Pe benzina e mai mic?

        Comment


        • Pe masina care am montat eu GPL consumul este acelas
          Acum 2 ani am intalnit un MCV taxi de CL care avea 0.9 tce cu instalator gol montat de el si spunea ca este multumit
          Acum nu mai stiu ce o mai fi
          Dar ori cum la buzunar iesi mai ieftin
          sigpic

          Comment


          • In cazul in care am montez instalatia de GPL si decid la un moment dat sa folosesc doar benzina, performanta si consumul pe benzina va fi afectat?
            Last edited by 77sky; 10 March 2016, 23:22.

            Comment


            • Din ce am observat ecu masinii se adapteaz pe un fel de combustibil
              Daca functioneaza mai mult pe GPL va functiona mai bine pe GPL decat pe benzina
              Acesti parametri se pot resetarea sa poti functiona mai mult timp pe benzina si ecu se va adapta pentru mersul pe benzina
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by stoicanu View Post
                Pe masina care am montat eu GPL consumul este acelas
                Acum 2 ani am intalnit un MCV taxi de CL care avea 0.9 tce cu instalator gol montat de el si spunea ca este multumit
                Acum nu mai stiu ce o mai fi
                Dar ori cum la buzunar iesi mai ieftin
                Nu vreau sa te contrazic dar la orice masina este recunoscut faptul chear si de fei ce fabrica instalatiile de gpl ca va creste consumul.iar dak mergi si cu viteza gen 140 prea multa economie fata de benzina nu o sa simti ca iti papa mai mult gaz.in rest dak mergi pana in 100 e ok.eu pe autostrada merg pe benzina.si ca sa fiu in topic se pune gpl si pe 0.9 se si poate lua cu gpl direct din uzina

                Comment


                • Păi ești pe lângă.

                  Topicul a fost lansat prin martie 2013 când aveai doar H4B 400 euro5 fără gpl, H4B 405 euro5 cu gpl nu s-a vândut pe X52, doar pe Clio4.

                  H4B410 euro 6 cu gpl e altă mâncare de pește, injecția gaz e pe CAN știe de eco, știe de S&S

                  Câte instalații after market pentru H4B știu să se integreze pe CAN?
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Bateti campii cu gratie...

                    Consumul GPL vs benzina se pastreaza ca proportie ca la MPI...merge cu acelasi GPL cu aceleasi proprietati...
                    Consumul e mixt... lumea zice ca ar fi 20-80 , 30-70... amortizarea se face mai greu...
                    Pierderea de putere este aceeasi ...nesemnificativa...
                    Tampenii de genul ca peste 100km/h consuma mai mult pe GPL parca nu am auzit pana acum... pe benzina nu creste consumul ? ...orice tigaie , cu orice combustibil , consuma mai mult la viteze mai mari...

                    Cat despre conectarea pe OBD, sa fii sanatos de cand se face... de citiva ani buni la variantele de top pt MPI...ca voi nu ati auzit de ele in zona Logan e alta poveste...
                    Nici nu-si avea rostul sa pui cu conectare OBD...dublai pretul masinii in unele cazuri...
                    Se pun numai in cazuri mai speciale...OBD era optional pt majoritatea cazurilor...

                    La injectie directa este obligatoriu, ca si conectarea sondelor lambda...
                    Cel putin asa se vorbeste prin targ...
                    Ca rezumat, amortizarea se face mai greu din cauza ca : instalatie mai scumpa, consum mixt, consum mic deja pe benzina...
                    Scoateti numaratoarea si faceti calcule...
                    Pt 1.8TSI, consum mediu 10%, amortizarea se face in ~30-35.000km...
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • Originally posted by t0rquemada View Post
                      Păi ești pe lângă.

                      Topicul a fost lansat prin martie 2013 când aveai doar H4B 400 euro5 fără gpl, H4B 405 euro5 cu gpl nu s-a vândut pe X52, doar pe Clio4.

                      H4B410 euro 6 cu gpl e altă mâncare de pește, injecția gaz e pe CAN știe de eco, știe de S&S

                      Câte instalații after market pentru H4B știu să se integreze pe CAN?
                      si nubera normal sa scriu vorbind de prezent.diar nu era normal sa raspund pentru ce se intampla in martie

                      Comment


                      • Ai TCe? Ai mers cu TCe? Ai mers cu TCe cu gpl? NU, dar îți dai cu părerea, cum am scris... pe lângă.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Originally posted by biancamarius5 View Post
                          Nu vreau sa te contrazic dar la orice masina este recunoscut faptul chear si de fei ce fabrica instalatiile de gpl ca va creste consumul.iar dak mergi si cu viteza gen 140 prea multa economie fata de benzina nu o sa simti ca iti papa mai mult gaz.in rest dak mergi pana in 100 e ok.eu pe autostrada merg pe benzina.si ca sa fiu in topic se pune gpl si pe 0.9 se si poate lua cu gpl direct din uzina
                          Nu ai cum sa ma contrazici
                          Eu instalatia motata pe un Scenic 1.6 16 v
                          Consumul a ramas acelasi 9-10% orasul
                          6-7% afara
                          Masina cu instalatie cu tot a ajuns la 1400 kg
                          La viteze mari gen 150 km/h consumul sare pe la 13-14%
                          Atat consuma si pe benzin
                          Este o instalatie Tomaseto stag 4 *+ injectoare Hana
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by t0rquemada View Post
                            Ai TCe? Ai mers cu TCe? Ai mers cu TCe cu gpl? NU, dar îți dai cu părerea, cum am scris... pe lângă.
                            Normal ca am mers doar nu e un ozn.consumul sincer nu i l-am facut iar tot ce am spus iti poate spune orice montator care se respecta nu din astia parati ce fac afirmatii doar pentru a gasi clientela.dar hai sa nu ne mai contrazicem si sa revenim la thread

                            Comment


                            • stoicanu: scenic 1.6 16 v 9,10 % in oras? eu nu cred asa ceva...

                              iar la 130-150 consumul este de 13, 14 % ...iar nu cred.

                              EU am tot 1.6 16v si cam tot 1400 kg. Bucuresti 11,13 % si la peste 130 11, 12 %.

                              Scenicul are si un desig de dulap...poate de aici consumul mare la viteze mari.

                              Instalatia GPL cum ai tu. In fine, nu prea mai intereaza consumul.
                              Last edited by Andyno; 11 March 2016, 11:43.

                              Comment


                              • Pai e simplu
                                Am butelie de gaz Care intra maxim 31 L gpl si fac cam 300-320 km

                                Este un dulap mare intradevar iar tr5 de viteza este foarte scurta
                                La viteze mari motorul este destul de turat
                                Daca as merge 150 km /h constat nu ajunge o butelie de gaz pana la constana
                                Last edited by stoicanu; 11 March 2016, 13:30. Reason: Automerged Doublepost
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google