A Incercat Cineva Sa Puna GPL Pe Logan 2 Cu Motor 0.9TCE ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    @einstein1984, exista sanse ca un astfel de motor (gdi) sa fi ajuns si pe safrane cu cutie automata? Fiindca stiu ca am râs de unii care au montat câteva modele de instalaţii si niciuna nu reusea sa gestioneze timpii de injecţie foarte scurti. Initial se montase una clasica dar se oprea in mers plus ca protesta cineva in franceza mai tot timpul .
    Despre motorul de 900cc de pe logan, merge si trage de rupe cu BRC. Desi am pus un P&D OBD (aia aveam, era grabit, si i-a ramas si un injector de rezerva) , am facut reglajul clasic, deci e ok si seqvent24, probabil chiar si injectoarele Rail (kit valle) erau ok , nu mi s-a parut pretenţios. Singura chestie ce mi-a sarit in ochi este modul de asezare a punctelor de injecţie când se face simtită turbo. Deasemeni pe modul eco se limitează de fapt presiunea din turbo si timpii de injecţie, aceiasi dracie ca atunci când calci acceleraţia mai lent, dar nu conteaza la turatii mari, iti da toata puterea. De fapt m-a facut sa ma gândesc daca imi pun butonul sport la opel ca sa nu mai am senzatia de cursa in gol a pedalei de acceleraţie.
    Despre consum, la mine a venit omul cu 9,5 l/100km, taxi Pitesti, 5000km si se pare ca nu-i sare de 10 l/100km pe gpl, nu merge pe eco ca e mai tanar si nu vrea economie, a cerut expres sa-i dau gaz cât trebuie. Nu l-am auzit de 4l/100km, dar probabil ca afiseaza atât la vale sau când bate vântul puternic, eu vad des instanturi de la 0 pana la 6, dar mediu tot 7-9 iese.
    P.S: Cum dracu scot corectia automata la rahatul asta de tableta, ca mai am nitel si scriu ca mitica. Cred ca au un vocabular deja format, ca de imaginatie nu duc lipsa (amândoi). Deja am gasit, era un pinion .
    Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

    Comment


    • #47
      Ca posesor de instalatie de gaz pe Logan (1.4) pot sa va spun ca am vazut deja taximetre Logan 0.9 TCE la pompe la alimentare, deci se poate. Despre marca instalatie, costuri de montaj si exploatare n-am avut curiozitatea sa intreb dar o voi face cu proxima ocazie cand mai "prind" unul la pompa.
      sigpic
      Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

      Comment


      • #48
        Alexys mi-ai facut ziua frumoasa....auzi la el...pinion
        Pe aici s-a montat LR si merg super ok...de citeva saptamani...
        Fara probleme dupa cate am inteles... Lumea vorbea de 9% consum oras taxi...
        Cum dreacu e bine echilibrat un motor in 3 pistoane?
        Dai din 2 si unul de rezerva?
        Ca merg binisor asta e alta poveste dar pina la bine echilibrat e cale lunga...
        Last edited by moog; 17 September 2013, 09:00.
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • #49
          Nu are rost sa iti bati joc de motor. Are randament destul de bun si daca ii pui GPL nu ii faci chiar bine. Daca era din fabrica era altceva, atunci era totul calculat, presiuni, soft.. GPL este foarte bun dar facut cu cap, nu ulterior facut tot felul de experimente. Mai astepta sa apara CNG atunci o sa vezi castiguri mari.. Pana atunci bucurate de 0.9 ca e foarte reusit

          Comment


          • #50
            nu conteaza ce masina este atata timp cat este pe benzina si omul vrea sa isi puna gaz
            deci........

            Comment


            • #51
              Originally posted by malius91 View Post
              ... Are randament destul de bun si daca ii pui GPL nu ii faci chiar bine. Daca era din fabrica era altceva, atunci era totul calculat, presiuni, soft.. GPL este foarte bun dar facut cu cap, nu ulterior facut tot felul de experimente. Mai astepta sa apara CNG atunci o sa vezi castiguri mari.. Pana atunci bucurate de 0.9 ca e foarte reusit
              Asta e "din putul gandirii"...
              De unde si pana cand gazul nu face bine la motor?
              GPL-ul de "fabrica" a fost un fiasco...scump si prost...
              Ar trebui sa te hotarasti: ori nu face bine ori e un lucru bun ? Aaaa daca e de fabrica e bun ? Cel putin pe Logan sant o caruta de marci de instalatiii si multe din ele au depasit 400.000km pe GPL...intradevar nu-i face bine, poate se strica motorul pe la 6-700.000km
              De unde ai auzit ca apare CNG, si de unde castiguri asa mari ?
              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

              Comment


              • #52
                Cred ca trebuie sa pun cateva poze cu el montat, poate asa devine neinteresant subiectul. Cine crede ca daca e tce, consuma cat bicicleta, doar presupune. Diferenta de consum in procente co2 este putin peste 10. Adica una e ca daca alegi 0.9 tce fata de 1,2 16v si economisesti 10 % la carburant si alta e sa alegi 0,9 si sa-i pui gpl si sa economisesti 50% fata de 1,2. Pe romaneste, daca ai un consum de 6 cu 1,2 16v, ai 5,4 in acelasi regim cu 0,9 tce si respectiv 5,95 gpl deci echivalent cam 3 l benzina /100km. Putin peste un scuter . Dar daca mergi pe oras cu el, consumul creste, asa ca gpl-ul e sfant.
                Abia astept cng-ul si eu, probabil scap de 90% din concurenta, ala lucreaza la peste 100 bari, nu mai merge cu carpeli.
                Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                Comment


                • #53
                  alexys, daca lucrezi in domeeniu esti praf! CNG e aparut de ceva timp, in TM este masina cui instalatia montata deja.

                  Comment


                  • #54
                    Masina sau logan? Razvy esti putin **** de tot ramai in urma?
                    Last edited by crististreulea; 25 October 2013, 15:26.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • #55
                      Multumesc la fel, e un logan grena sau rosu, montat cu brc, nu spun la cine, ca si-a riscat autorizatia, investind in ... cercetare, dar am poze daca vrei. Si la mine apar in fiecare luna masini cu cng, pe care le transform in gpl. Daca vrei iti opresc o butelie de 90, ti-o fac cadou gratis ca altfel nu-ti ajune din ungaria. Reductoare de cng inclusiv clasice, am o gramada, conducte de otel, mufe de alimentare, senzori de presiune, suporti etc. Daca ai stii sa faci diferenta intre ce este legal si ce este posibil, nu ai mai sari calul cu afirmatii de genul. Oricum, doamne fereste sa ma apreciezi, oare cine-i seful prostilor in mod normal?
                      Data viitoare incearca sa razi de un ufolog, spune-i cate ozn-uri ai vazut tu in lipsa lui.
                      Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                      Comment


                      • #56
                        Incetati cu insultele. Ms.

                        Comment


                        • #57
                          n-am spus niciunde ca e legala. Am spus ca e aparut de mult, si sunt masini care o au montata. si nu doar loganul ala care e pe net ;)

                          Comment


                          • #58
                            revin si cu niste poze cu un logan de 0.9 montat
                            Attached Files

                            Comment


                            • #59
                              de unde ai poza asta cosminele?

                              Comment


                              • #60
                                Nu cred c-am mai vazut vreo masina cu-atata "furtunaraie" in compartimentul motor!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google