Explozie Masina Pe GPL In Rusia.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Explozie Masina Pe GPL In Rusia.

    Va salut!Abia ce mi-am montat o instalatie Tomasetto STAG 4 dupa multe negocieri cu familia a si aparut la televizor cum un fraier din Rusia a explodat in trafic.Am dus munca de lamurire ca Romania este tara membra UE,ca la noi nu s-a intamplat asa ceva si ca nici nu o sa se intample,etc.etc.Va cer doar sa va dati o parere avizata daca se poate despre ce v-am povestit.
    Mentionez ca sunt f.f.multumit de instalatie deocamdata-am doar cateva sute de km-si nu intentionez sa ma las influentat de orice dobitoc care sare in aer.Va multumesc!
    Last edited by tudorutu2005; 27 April 2014, 23:14.

  • #2
    Am si eu gpl si nu mi-e frica. Sunt mai mari sansele sa ai imact frontal decat explozie. E ala cu masina veche alba? Cine stie ce instalatie improvizata are. Cate explozii au fost la stiri in case si apartamente in ultima vreme? Multe. De ce? Improvizatiile unor inconstienti. Tot zilele trecute au explodat 2 tiruri langa cluj dupa ce s-au ciocnit. Alea nu erau pe gpl.

    Comment


    • #3
      Am vazut si eu videoclipul, cred ca o fi avut vreo improvizatie ceva sau ghinion ?
      sigpic
      !

      Comment


      • #4
        Macar au scapat cei din masina. Ciudat ca e doar suflu fara flacara.

        Comment


        • #5
          Nu poate fi extinctor mai barosan? Sau se umplea totul de spuma alba?

          Comment


          • #6
            Era praf alb. Si nu avea cesa caute sub roata de rezerva. E clar butelia acolo.

            Comment


            • #7
              salut tudor

              eu zic sa stai linistit...ce ai auzit de masini in RO care au bubuit de la GPL?

              eu am avut GPL pe oltcit...am si luat foc cu el( la motor) si nici pe naiba nu a avut instalatia....mai repede iei foc de la benzina decat de la gaz
              sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

              Comment


              • #8
                "Poveste adevarata" :
                Un coleg, se uita dupa o fusta (sa zicem), in fata lui un papuc, omul opreste brusc la trecere de pietoni. Masina urmatoare, din spate, care avea colegul meu la volan, l-a pocnit serios (avea ceva viteza).
                I-a sarit butelia aluia din masina, pe trotuar.
                Toti au fugit ca potarnichile.

                Nu a facut explozie...
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • #9
                  Aia a fost decompresie nu explozie. A sarit polivana de la locul ei, nu a ars nimic.
                  Logan lovit de tramvai in pate, a indoit rezervorul dar s-a indreptat singur de la presiunea interna. fara scurgeri.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • #10
                    A fost si in Romania un caz cu un baiat care mergea cu muzica in blana si butelia de gpl ii rasufla de mama focului,iar el nu a auzi,noroc ca i.a facut semn un pieton. Dar stai linistit si eu am gpl de cativa ani pe Logan si am avut si pe Nova si nu s.a intamplat nimic.
                    Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                    Comment


                    • #11
                      Atat timp cat faci revizia la timp si la service specializat in asa ceva nu ai de ce sa iti faci griji. Personal stiu doua faze: prima - in Secuienii Noi (Neamt) mai acum vreo 4-5 ani un turism pe GPL a avut accident. Masina a ars dar butelia nu a explodat. Incendiul se pare ca a fost din cauza scurgerilor de benzina de la impact. A doua faza: in Bacau - un tip, cu muzica la maxim, mergea spre Adjud. Vad ca ii juca roata stanga spate (de fapt nu erau stranse prezoanele). Ii fac semn sa opreasca. Opreste tipul, opresc si eu. Ma duc la geamul lui de pe care iesea mult fum de tigara. Ii spun de roata. Si simt miros de GPL. Imi spune ca masina e pe GPL si ca de ceva vreme are pierdere de gaz. Si el fuma... si mergea pe drumuri publice asa... Sa mai vorbesc despre responsabilitate? Sau sa spun ca respectivul: daca merge si asa de ce imi bat capul eu?!?!?
                      Cat mai multi km pe gaz!!!

                      Comment


                      • #12
                        Am comentat deja pe videoclip, aia nu e explozie fizica a rezervorului, nici pe regulamentul actual valabil din 2003, care spune ca rezervorul trebuie testat la 30 bar si protejat la 27 cu supapa si nici la peste 30 cum ar fi explodat cele pe regulamantul vechi, neprotejate. De fapt legal in romania nu mai trebuie sa existe astazi rezervoare care pot exploda, 2002 2012 sunt 10 ani deja, plus 2 daca au prins itp ul in 2012 cu rezervorul valabil.
                        Recapituland, explozia aia pare cam de 10-12 bari, cat are de obicei cand e foarte cald un rezervor de gpl, o roata de camion, sau eventual explozia vaporilor de benzina in rezervor. Deci deflansare multivalva fara incendiu la un rezervor toroidal, sau altceva decat gpl. Un rezervor explodat, adica fragmentat, etc ar fi insemnat ca aia sa zboare din masina prin parbriz,vii sau morti, dupa noroc. Sunt destule teste la incendiu pe net, iar cine vrea experimente si are teren viran, ii pot oferi 2 rezervoare expirate pentru testare, camp deschis sa gasim. De fapt doar pentru cel exista riscuri, langa cel nou poti sta de cand o incendiezi pana se stinge focul.
                        Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                        Comment


                        • #13
                          Tatal meu a avut accident cu masina pe GPL acum cativa ani. Masina s-a facut zob (nu se mai cunostea ca a fost Dacie), soferul a scaspat exact datorita rezervorului de gpl (cilindric, montat in spatele banchetei). A fost lovit, iesind de pe un drum lateral, de un bmw x5 care rula cu peste 150km/h! rezervorul era inca intact!!!. Motorul inca mergea cand a ajuns politia si ambulanta! Rezervorul era din-ala tip vechi, avea totusi multivalva. Nici macar nu a pierdut gpl. l-am vandut dupa ceva vreme cuiva la tara, cu gpl-ul in el

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc tuturor pentru pareri!Spor la gaz!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google