Emulator Nivel Benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Emulator Nivel Benzina

    Am montat gpl frateli si am deja o nedumerire. Dupa 100 roni 33 l gpl si un sfert de rezervor cu benziana am parcurs 300 km. In acest moment instalatia dpl imi arata ca gpl e pe rezerva (imi clipeste ultimul bec) Problema delicata e ca sunt pe rezerva si cu benzina (clipeste indicatorul in bord) Sa consum aproape 30 l gpl si cam 12 l benzina pentru 300 km e clar ca am o mare problema.
    Exista posibilitatea cred eu ca sa nu imi indice corect nivelul de benzina din rezervor. Si atunci totul ar fi ok.
    Ce ma sfatuiti sa fac?
    Sincer sunt un pic dezorientat. Parca nu imi vine sa fac plinul la benzina sa vad cat intra...

    Problema mea e simpla. Am montat instalatie gpl Fratelli pe un Logan MCV 2 cu motor de 1,2. Totul e ok merge la fel pe gpl consumul pe gpl e ok sub 8% in conditiile in care eu am medie pe benzina de 6,5%.
    Problema e ca indicatorul de nivel al benzinei imi arata cata benzina ar trebui sa am eu in rezervor nu cata am in realitate. Initial am fost agitat vazand ca merg pe gpl iar nivelul la benzina scade dar dupa ce am mai bagat niste benzina in rezervor iar nivelul a crescut indicand dublul la ce bagasem eu in rezervor la ultima alimentare (indica ca fiind pe rezerva benzina inainte de alimentare), m-am lamurit ca indicatorul de benzina imi arata eronat.
    Cel mai probabil scade automat nivelul benzinei in functe de consumul ce teroetic ar trebui sa il am. Evident ca ma deranjeaza sa nu stiu cata benzina am in rezervor asa ca daca supozitiile mele sunt corecte mi-ar trebui un emulator de nivel benzina.
    Astept cu interes sugestiile celor care lucreaza in domeniu sau care au intampinat problema asta.
    Sincer nu am nevoie sa va dati cu parerea facand presupuneri.
    Multumesc!
    Last edited by vitriol; 16 June 2014, 13:36.

  • #2
    Daca ai facut km aia in oras consumul e putin mare...daca ai facut (si) extern e foarte mare
    S-ar putea sa-ti indice aiurea nivelul de benzina...am mai vazut din astea...nu la Logan pina acum...
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • #3
      Din nefericire consumul e preponderet extern. Am montat gpl in Chitila si am mers apoi spre Valea Prahovei. Am mers normal cum merg deobicei pe benzina. Daca pe benzina pe bord imi indica medie de 6,5 pe gpl imi indica 7,2 adica ar fi ok chiar daca adug 20% aia ...
      Problema e consumul de benzina.
      Cred ca ma enervez si merg sa fac plinul pe benzina apoi merg pana termin gpl si fac si la gpl plinul. Cand se va termina gpl, merg sa fac plinul la ambele. Alta solutie nu vad...

      Comment


      • #4
        Lasa consumul in bord...ala iti indica faptul ca ai amestec sarac pe GPL...in rest e nearealist total...
        Poti incerca sa faci plinul "in buza" la benzina , si vezi ce iese...o medie de 1% benzina urban e ok...extraurban nu...
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • #5
          la mine a montat un floper ptr benzina. Taie pompa de benzina (in mers acul de la benzina se lasa in jos 2 cm, la fiecare contact acul revine la normal.) Pe mine benzina de 50 lei ma tine cam 2 luni.

          Comment


          • #6
            |Buuun...Azi m-am dus si am mai bagat benzina in rezervor. Inca 16 l. Surpriza dupa alimentare indicatorul d ebenzina indica 3/4 rezervor plin. Asta dupa ce inainte de alimentare indica ca se afla pe rezerva. Cum eu trebuia sa am in rezervor ceva peste 16 l am concluzionat ca acum indica normal. Am zis merg cu ce gpl am in rezervor respectiv aia primii 33 l pana se termina. Pe la 425 de km parcursi m-am plictisit sa astept sa se termine gpl-ul si am bagat inca 40 l. E clar ca loganul meu consuma sub 8l pe suta de km si ma declar multumit. Problema este ca indicatorul de benzina scade ca si cum eu as consuma benzina din rezervor si nu gpl.
            Poate sa imi dea cineva o solutie la chestia asta? Pt ca ma intereseaza sa stiu oricand cata benzina am in rezervor si e clar ca indicatorul ma minte el aratand real numai cand alimentez cu benzina.

            Comment


            • #7
              (( citro ))

              mergi unde ai montat gazul si te rezolva. Iti trebuie o mica piesa care se monteaza pe la pompa de benzina, si la fiecare contat, iti arata normal cata benzina ai.

              Comment


              • #8
                Andyno,
                Iti dai seama ca am discutat cu cei de la Majore unde am instalat gpl. Raspunsul a fost unul clasic "feature"..sau pe romaneste "asa face ele")
                Cum un asemenea raspuns cu completarea ca inca nu au o rezolvare nu ma multumeste, am deschis si subiect separat poate cineva de pe forum stie cum poate fi rezolvata problema asta.
                Daca sti cu precizie ce e cu piesa ce se monteaza da-mi te rog un raspuns pe subiectul dedicat "Emulator nivel benzina"

                Mersi!

                Comment


                • #9
                  Inseamna ca aia sunt praf care ti.au montant instalatia,nu inteleg de ce ai ales montatorul asta ca e ceva distanta de la tine la el,nu era mai ok daca montai la o firma mai de renume,gen Vernesti,etc,si o instalatie mai renumita?Iti trebuie un fel de emulator,problema asta e intalnita si la opel,deci imi dau seama ce fel de montator sunt ei,daca eu,ca un simplu client am auzit de asa ceva,si eu habar nu au.
                  Vand becuri cu led SMD pentru autoturisme si locuinte.

                  Comment


                  • #10
                    din cate am auzit exista un emulator special pentru problema ta dar nu stiu de unde poti sa il iei
                    pune o intrebare si la atelierul unde ti-ai montat gazul

                    Comment


                    • #11
                      Evident ca am intrebat la Majore unde am instalat gpl. Tot evident ca raspunsul a fost cel clasic: "feature" sau pe romaneste "asa face toate dom'le"
                      Problema e ca eu nu ma multumesc cu un raspuns de genul asta si vreau o rezolvare. Daca ei nu pot sa rezolve trebuie sa o sa o rezolv eu.

                      Comment


                      • #12
                        Sunt chiar importatori pt Fratelli. Ca sunt turci ca sunt italieni sau romani pt mine nu conteaza. Am mai montat la ei pe doblo panorama 1,2 instalatie milano si nu au fost probleme. Am cu doblo 300.000 si nu am reprosuri sa le fac.
                        Prostiile ce le aud pe aici ca trebuie sa cumperi ce e mai scump sau italienesc doar ma distreaza.
                        Eu cumpar ce e ieftin si ce am experimentat deja. Iar Fratelli e doar o evolutie la ce am montat deja pe alta masina.
                        Si nu nu am venit special in Bucuresti ca sa montez la Majore, eu fac zilnic naveta la Bucuresti.
                        Cat priveste consumul pt mine e clar ca atat cat consum adica sub 8% gpl la stilul meu relativ agresiv si mers in 120/130 pe a3 fratelli a fost o buna alegere.
                        Ca nu o fi fiabila sau ca se va defecta, am garantie 2 ani sa ma lamuresc. Timp in care voi face minim 150.000 km deci o pot schimba fara probleme.

                        Comment


                        • #13
                          si la mine scade nivelul la benzina...dar numai cand circul mai mult in afara orasului.daca vrei se poate reseta,apesi pe butonul de resetare de la ceasuri si pui contactul..intri in meniu si ti apasat pana se opresc acele de la turometru si km si gata s-a resetat .citeste exact cat mai ai

                          Comment


                          • #14
                            Am 1.2 16v, cu calculator de bord. La mine nu merge in felul asta...

                            Comment


                            • #15
                              nu stiu la 1.2.poate are alte ceasuri .alt calculator
                              eu am 1.6 8v si merge.il mai resetez cateodata

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google