Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by micutzu666 View Post
    Tu nu mai ai treaba cu CB daca vei merge pe gaz.Consumul il faci la pompa de la plin la plin.
    Consumul la gaz se face de la gol la gol !

    Comment


    • Originally posted by drdu View Post
      Astazi am rezolvat problema.
      Urmare studierii recomandarilor de pe acest forum, am montat inst GPL la Vernesti, Buzau (chiar daca pretul a fost peste media pietei). Tomasetto Stag 4 Q-Box Basic, rampa injectoare ACW-02, reductor tomasetto AT 09 Alaska, rezervor toroidal 52 l.
      Nu se simte nici o diferenta fata de benzina. Din contra, relantiul pe gpl este mai silentios.
      Consum: facut plinul la Vernesti, mers cativa km in probe, retur Galati (viteza rulare 90 - 100 km/h) si alimentat la Galati exact 7.96 litri gpl pentru 141km rulati = ~ 5.7 litri %. Este acelasi consum care l-a aratat CB pe benzina.
      Fara intentia de a face reclama, pentru Pro-gaz Vernesti, toata stima. Pentru mine astazi au demonstrat profesionalism (am fost planificat la ora 08.00, am ajuns la ora 07.45, mi-au cerut cartela masinii, iar la ora 08.00 deja 3-4 persoane lucrau la masina). Recomand.
      Cat te-a costat instalatia?
      Eu am montat la AGR, aceeasi configuratie ( doar rezervorul este de 47 l ) cu 2500 lei.

      Comment


      • Originally posted by leutzul View Post
        Consumul la gaz se face de la gol la gol !
        La instalatiile Qbox-Qnext te poti conecta cu telefonul prin bluetooth,si vezi consumul instant si media pe GPL.Trebuie cumparat adaptor bluetooth stag costa vreo 150 lei.


        Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

        Comment


        • Prin bluetooth au fost efectuate calibrarile.

          Comment


          • Pro Gaz Vernesti, cei mai buni! Recomand!
            sigpic
            Ca sa stii incotro te indrepti trebuie sa stii de unde ai venit. Richard Burns

            Comment


            • Salutare tuturor. Pentru 0.9 tce am montat la Supergaz Zenit Bluebox cu injectoare Hercules la 2550 lei ( cu emulator ,54 litri rezervor)
              De la Vernesti am primit 3 variante exagerat de scumpe zic eu
              Landi renzo 3250 lei
              Brc secvent 32 la 3750 ron
              Stag 4 qbox basic 3450
              In acelasi timp la Andrei gpl tomaseto stag 4 qbox cu AC wo 1 la 2650.
              Ca si concluzie cred ca Andrei gpl si Supergaz sunt foarte ok si la pret si la calitatea lucrarii si cred ca Pro gaz sunt prea scumpi si supraapreciati.

              Comment


              • Salutare,pentru Clio symbol,motor 1.4 16 v,euro 4,ce instalație s a aleg, dintre Tomasetto stag 200 și Qbox basic ?

                Comment


                • S-a scris deja... Qbox
                  Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                  Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                  Comment


                  • Ok,mersi mult.Sarbatori fericite tuturor.

                    Comment


                    • Bună ziua/seara.Sunt nou prin zonă.
                      Intru direct în pâine.
                      Urmează să-mi ajungă mașina în scurt timp,logan 0.9Tce Easy-R
                      Întrebarea ar fi: Îmi puteți recomanda un service autorizat în care să nu-mi pierd garanția pe mașină pentru instalarea gpl-ului?Sunt din Brașov,dar nu ar fi o problemă deplasarea.
                      În prezent am Loganul din 2006 cu gpl pe el,dar service-ul care mi-a montat instalația și unde mi-am făcut reviziile nu mai montează din lipsă de personal.
                      O altă întrebare,la ce preț ar ajunge instalația+manopera?(prin 2006 a fost undeva în jur de 2500 ron)
                      O altă întrebare;urmează să dau jos instalația de pe logan-ul din prezent.Există posibilitatea să fie montată pe Loganul nou sau trebuie o instalația nouă etc.?(în cazul în care se poate,ce-mi sugerați,să schimb instalația fiind veche și să iau una nouă să nu-mi afecteze în viitorul apropiat noua mașină sau nu are legătură?E de menționat că am ceva probleme cu instalația de gaz,mașina nu merge chiar în parametrii optimi cu tot cu schimbat de filtre și mers la verificat cu ea(probabil nu au avut chef de mine pers. respective). Mai exact,îmi dă niște trepidații mașina ca și cum ar fi subturată de la gaz(eu fiind chiar și în 2500 uneori,deci nu se pune problema să fie subturată mașina).
                      Știu că am scris mult,dar am ceva nelămuriri.

                      Comment


                      • ASV auto monteaza gaz, dealeri dacia.

                        Comment


                        • Mersi multe pentru răspuns.La restul întrebărilor mă poți ajuta sau altcineva,dacă știe. Mulțumesc !

                          Comment


                          • Dacă poți să muți instalația de o mașină pe alta, depinde de instalație. Logan 2006 e euro3-4, s-ar putea ca instalația să nu se preteze pt. euro5 din p.d.v. al noxelor.
                            Un atelier bun era la Buzău (Vernești), poți suna la ei să întrebi.

                            Oricum, dacă e să se poată, e obligatoriu să faci următoarele:
                            - schimbi filtrele
                            - schimbi furtunele, sigur sunt îmbătrânite
                            - recondiționarea reductorului de gaz; la mine, la Tomasetto, am găsit de cumpărat kit de reparație pe net și l-am montat singur, cei de la service mă puneau să schimb instalația cu totul. Era plin cu praf de grafit, c-așa-i gazul la noi. Nu e greu, sunt 2 membrane și multe șuruburi de scos și pus la loc.
                            - recondiționarea rampei de injectoare GPL(dacă e Valtek sau Rail schimbi doar 3 pistonașe iar al 4-lea injector îl scoți și-i obturezi gaura, pt. că ai doar 3 cilindri; altfel e posibil să trebuiască să schimbi rampa cu totul)
                            - conductele de gaz, nu-i sigur că se vor potrivi și posibil să trebuiască schimbate

                            Comment


                            • Mulțumesc pentru răspuns,mi-ai făcut lumină.
                              Acum să vedem ce o fi, o să merg zilele următoare să dau instalația jos ca să o pot duce la rabla și să vedem ce părere au și cei de la ASV auto,dacă sunt de acord să facă toate schimbările.Mersi pentru ajutor !

                              Comment


                              • Eu știu ca orice modificare duce la pierderea garanției.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google