Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am auzit ca dak pui gpl se duce motorul in 5 ani , e adevarat ? sau e valabil doar pt modelele vechi auto .

    Comment


    • iti spun exact la anu

      deocamdata am 115.000 pe gpl cu loganu si nu am probleme. cu o vectra a de 1.6 am facut 220.000 de km pe gpl fara sa umblu in motor...
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • sal

        ptr. toti care cred ca motoarele cu gaz din fabrica sunt chiuloasele schimbate nu este adevarat sunt accelasi chiuloase

        terminati-va cu prostiile astea cu chiuloase schimbate
        Last edited by happkee; 8 May 2011, 22:08. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Bine ca le stii tu pe toate ca nu stiu ce ne faceam fara tine. Multumim de informatia pretioasa si irefutabila.
          sunt curios daca cele existente pe GPL din fabrica au acelasi cod de motor
          Nu au. Difera chiulasele, difera cablajul motor...
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • a da ? pfff ... atunci probabil asa se justifica pretul nesimtit de mare al gpl-ului din fabrica. si calitatea instalatiilor din fabrica ...

            "Thread: Recomandare Instalatie GPL "

            ca sa fim on topic recomand instalarea gpl-ului dupa ce s-a achizitionat masina. dupa un numar de km (peste 150.000) cand zice lumea ca se duce chiuloasa dai la misto o suta doua de euro pe o chiuloasa sh, dar deja ai economisit mii ...
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • 1.nu au cum sa fie chiuloasele schimbate, pt ca loganul nu are chiuloasa
              (sau dati definitia la chiuloasa sa vedem poate exista)

              masinile au chiulase (sg chiulasa), nu chiuloasa.
              asa cum nu exista relanti, exista ralanti (ca regim de functionare ma refer)

              2. o chiulasa de logan la mana a doua, buna(de pe masini rasturnate) e cam 450-600 ron (am schimbat la 2 loganuri pe gaz pe la 250 k primul si la al doilea la 180 k (s-a rupt distributia de neschimbata ce era) - taxiuri la care se faceau din an in pasti revizia) , deci cat economisesti in km aia(daca nu vinzi masina), bagi doar o mica mica parte in chiulasa

              3. daca mergi cu masina si nu fortezi motorul(nu mergi numai la 4000 rpm sau regimuri asemanatoare, nu vei avea probleme)

              4. un reglaj la supapele de evacuare care sa implice un joc mai mare(0.3mm) asigura o racire suficienta supapelor si scaunelor a.i. sa nu se mai topeasca si sa se distruga(supapa si scaunul din chiulasa) . Supapele de evacuare se distrug, nu si cele de admisie

              5. se pot schimba doar scaunele supapelor din chiulasa, cu riscul ca noile scaune sa iasa, si sa se distruga motorul(pistonul sa loveasca in ele)...deci nu ar fi indicat, dar e cea mai ieftina solutie

              Comment


              • ptr. einstein 1984: spune-mi si mie de ce ce nu arata consumul de gaz si la computerul de bord daca are si cablaju diferit ? si de la mine ptr. tine instalatia de gaz este independenta fata de instalatia masini adica nici un cablaj motor diferit terminate cu gogosile astea nu mai vorbi din carti ))))))

                Comment


                • Originally posted by happkee View Post
                  ptr. einstein 1984: spune-mi si mie de ce ce nu arata consumul de gaz si la computerul de bord daca are si cablaju diferit ? si de la mine ptr. tine instalatia de gaz este independenta fata de instalatia masini adica nici un cablaj motor diferit terminate cu gogosile astea nu mai vorbi din carti ))))))
                  Bai baiatule, lasa bautura. Si de unde ia centrala de gaz informatiile de la sonda lambda sau de la captorul de pozitie volant de exemplu? Are senzori separati? Sau o mufa in cablajul motor care ofera informatiile astea de la centrala de benzina la aia de gaz? Consumul de gaz nu e calculabil la nici o masina pentru ca gazul isi schimba starea de agregare in functie de temperatura (noaptea poti avea 10 de GPL lichid in rezervor si ziua 8l )
                  Ma rog, eu ti-am zis ca referintele pieselor sunt diferite. Daca argumentele sunt inutile pentru tine da-i inainte si fa pe desteptul. Sa vedem cine te crede.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Nu stiu daca e ok sa postez aici dar ... o curiozitate legata de consum gaz , resetez cb si in momentul deplasarii pe mod gaz imi afiseaza consum la fel ca si pe benzina (adica scade , creste sau imi afiseaza litrii consumati) parerea mea este ca imi contorizeaza consumul de gaz laolalta cu cel de benzina adica cb nu mai poate face diferenta care este unul strict si care altul.Cam ce parere aveti ?

                    Comment


                    • asa-i si la mine cu instalatie aftermarket. dar gaz iti va lua cu 10-20% mai mult decat benzina...
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Mergand mai departe pe acelasi rationament rezulta un consum mediu afisat mai mare decat doar pe benzina strict si cred eu ca poti calcula si cat consumi gaz (dupa ce e butelia goala) si cat benzina .Se ia valoarea afisata de litri consumati de catre cb si din ea se scad cei bagati in butelia de gaz iar restul teoretic ar trebui sa fie cei consumati din benzina.

                        Comment


                        • parpales, pe CB aflii consumul teoretic de benzina (timpul de deschidre al injectoarelorxnumarul de deschiderixdebitul). Cand masina merge pe gaz, nu se injecteaza benzina dar calculatorul de benzina trimite impulsuri de pilotare injectoare (care trec prin centrala de gaz si nu ajung la injectoarele de benzina). Pe baza acelor impulsuri se calculeaza si un consum. Daca vrei sa aflii cata benzina ai consumat, autotest de tablou de bord.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • informatile nu si le ia nici de la sonda lambda nici de la captorul de pozitie volant si le ia de la bobina mai concret isi ia impulsuri
                            si ca referintele pieselor sunt diferite pe tine te cred ca asa au spus aia dar totusi traim in romania iti iau o gramada de bani pe o instalatie de *****

                            Comment


                            • Bun , si ca o concluzie ceea ce afiseaza cb nu este real sau ce sa inteleg ? Totusi imi afiseaza si o distanta parcursa care este in legatura cu acel consum.

                              Comment


                              • Salut.
                                Eu am o eroare la un plin de gaz de cca.5Lgpl in minus...........
                                deci eu mai adaug cca. 1 l/gpl peste ce indica CB-ul.[ex:afiseaza consum de 7,1%"cum am acum"......dar defapt e cam 8,1%/gpl]
                                Numai bine.
                                Un Logan----YNG-----
                                Numai bine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google