Cati Dintre Voi Ar Mai Cumpara Logan?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by fox29 View Post
    eu am laureate 1,5 DCi,85 CP si e exact ce-mi trebuie...urmatoarea masina in familie va fi tot o dacie....nu mai sunt daciile ce au fost, sa stai sa surubaresti la ele...nu zic nici ca-s fenomenale, dar sunt mai ieftine decat alte masini(cum ar fi alea frantuzesti)...mi-am busit oglinda si am dat 50 lei cu tot cu sistemul ala de degivrare...ma gandesc dc aveam vreun renault sau vreun ford cat as fi dat....pt "autostrazile" din romania sunt excelente,nu mi-e rusine sa ma bag in trafic cu ea...conteaza si soferul ,nu numai masina....deocamdata a mea n-are decat un an si nu mi-a facut probleme...m-am obisnuit mai greu cu ambreiajul,dar acum nu mi-as mai lua pe benzina in veci...imi ia cam 5 in oras cu motorina de la rompetrol,nu mi-a inghetat iarna...insa am patit-o cand am pus de la petrom(n-aveau top-nordic...)...cu cae de la petrom si consumul e mai mare, motiv pt care o sa-i pun numai e-fix...fac plinul o data pe luna si merg zilnic cu ea....
    Poate nu la 100 de km
    Eu abia scot 4.6 4.8 afara

    Originally posted by cris_iasi View Post
    Nu de alta, dar cu dieselul mergi si mai des pe la revizii. Aia o fi tot economie. Clar, raman pe benzina, il schimb cand o sa apara Loganul cu cu motor de 2 litri.
    SIngura diferenta e filtrul de motorina mai scump
    Last edited by vily pisica; 27 May 2010, 11:05. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Singura diferenta nu e doar filtrul de motorina mai scump. Ci si faptul ca reviziile sunt la intervale mai mici de kilometri la diesel, fata de benzina.

      Comment


      • [QUOTE=vily pisica;624202]Poate nu la 100 de km
        Eu abia scot 4.6 4.8 afara


        posibil..caluti mai multi,trage mai bine...consum un pik mai putin....
        afara imi ia 4,6%

        Originally posted by rene View Post
        nu ma intelege gresit nu-ti doresc asta dar asa as fi spus si eu la un an de la cumparare ... stai sa treaca vreo 3 -4 ani si sa treci de 60 - 70k. Cred ca mai relevante sunt optiunile posesorilor ceva mai vechi (dupa 3 ani si peste 50K)
        pe termen lung nu stiu ce-o fi...sper sa imi termin ratele si sa nu imi skimb parerea... am inteles ca-s ceva diferente intre dacia mea si cea de 70CP,aparuta cu ani in urma...
        Last edited by fox29; 27 May 2010, 16:45. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • da, dci85 pare mai fiabil deocamdata
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Sint alte injectoare si pompa de injectie la cele de 85 cp ?

            Comment


            • Eu am MCV 85 cai 1,5 dci ph2 din 2008, pompa Delphi, dar injectoare nu stiu ce model, marca sau firma sunt. Foarte multumit pana in prezent.

              Comment


              • Si eu am 1,4 si sunt super multumit. Nu mi-as lua diesel niciodata. Benzina e sfanta. Loganul e masina pe care ne-o permitem si e adaptata pt Romania. Eu prefer un Logan nou decat o masina straina second hand. Care o vinde numai el stie motivul. Asa ca daca va trebuie tzepe ... luati rablele altora. Succes!

                Comment


                • V-am mai spus... daca ar avea motor de 110cp DCI de pe Duster, maine la-s cumpara. Dar daca fac rost de motor si ce mai trebuie - oare nu ar merge un transplant?

                  Comment


                  • nu-i Loganu de vina ci motorina din tarisoara noastra. cu cat e mai complicat un motor (si astea diesel pompe duze is cele mai complicate) cu atat e mai probabil sa se defecteze ceva ...
                    eu mai am un pejo 206 1.4 hdi cu 70.000 de km si m-a lasat un injector ... motorina numai din peco si filtre schimbate mai devreme decat scrie in carte...

                    zicea cineva de motoarele vechi diesel fiabile... da ! dar va aduceti aminte cati cai aveau ? fara turbina , injectoarele le curatai cu un ac fin ... ce sa se strice ?

                    in concluzie: daca vreti putere mare din motoare mici si consum ... minuscul , alimentati din Veeest si nu aveti pretentii prea mari la fiabilitate .
                    pt Romanica benzina RULZZ

                    si pt topic: ce mi-as lua ? elicopter... la strazile noastre
                    Last edited by Costi-bc; 29 May 2010, 21:29.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • sal

                      eu am logan ph2 de un an si 6 luni,aproximativ 70000 km si in afara de revizii nu a trebuit facut nimic altceva la ea!nici o problema!as mai cumpara un logan tot la fel!1.5 DCi de 85 Cp!a fost alimentata numai de la Petrom V si Rompetrol!

                      Comment


                      • Am avut un 1.5 dci 70cp -50 000km, multumit de el, in afara de revizii si motorina nici o alta cheltuiala.
                        Acum am ales un Opel Astra 1.4T 140cp, dar daca nu aveam banutii necesari as fi ales din nou Logan. Cred ca fiecare isi cunoaste cel mai bine buzunarul si in functie de ce are in el face alegerea care i se potriveste cel mai bine.
                        Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

                        Comment


                        • Eu am un DCI 65 cai luat SH la 80.000 km, nu am avut probleme cu el, am facut 10.000 km in 6 luni (naveta Constanta- Cernavoda 120 km pe zi). NU a avut probleme cu injectoare, fum negru s.a., fostul proprietar a fost om foarte atent cu masina. Sunt multumit de Logan si eu mi-as mai cumpara alt Logan dar fiind a 2-a masina il voi lua NOU.
                          sigpic

                          Comment


                          • cine si-ar mai lua logan si chiar vrea sa ia, sa se grabeasca pentru ca din decembrie mult discutatul logan iese din productie!
                            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                            Comment


                            • Si daca il scoate din productie, cu ce o sa-l inlocuiasca? ca doar o mare parte din vanzarile Dacia erau datorate Loganului.

                              Comment


                              • Probabil va fi inlocuit cu o alta...Unde ati gasit informatia?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google