Igienizare Instalatie Aer Conditionat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    A venit vremea igienizarii instalatiei de climatizare/ aer conditionat; las imaginile sa vorbeasca despre aceasta operatiune.
    Attached Files
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #32
      De curiozitate filtrul de polen prezentat în prima poză când a fost schimbat ultima oară?

      Comment


      • #33
        Acum un an, pe la sfarsitul lui mai. Arat groaznic stiu, ceea ce ma duce cu gandul ca va trebui sa reduc perioada de timp la care voi face schimbul; asta e cel mai imputit filtru de polen pe care l-am inlocuit.
        Din ca am vazut in aspirator (unul fara sac) si in fata filtrului s-au adunat ceva ganganii. O filtrare grosiera la priza de aer ar mai reduce din mizerie, dar prefer sa inlocuiesc filtrul mai des, odata cu operatiunea de care am vorbit; aspiratie si igienizare.
        Last edited by IancuMIC; 11 May 2014, 18:59.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #34
          Şi eu am scurtat drastic intervalul de schimb al filtrului de polen.
          Ataşez două poze cu ultimul filtru de polen schimbat după exact 5 luni şi 10 zile, comentariile fiind de prisos.

          P.S Să mai amintesc că atunci când l-am montat era alb ca laptele?!
          Attached Files

          Comment


          • #35
            nenea Iancu, ai curatat si vaporizatoru' cu fas-fas-u' de la Wurth, din foto?

            Io nu folosesc smacurile alea scumpe din comert (nu neg ca n-ar avea efect).
            Ptr. igienizare, folosesc de cativa ani, o data cam la 6 luni, cand schimb si filtrul de polen, Bionet A15 foarte avantajos ca pret, dar mai ales ca si efecte.
            E un dezinfectant folosit indeosebi ptr. salile de operatii si instrumentaru' medical:
            microbicid puternic cu spectru larg de actiune: virulicid, bactericid (germeni gram pozitivi si negativi), fungicid si algicid.

            Compozitie:
            Didecyldimethylammonium chloride 2,5% , Saruri cuaternare de amoniu benzyl-C8-18-alkyldimethyl, chlorides 6,25 %, Monohydro chloride Polyhexamethylene biguanide 0,3%, Alcooli,excipienti, parfum.


            Mirosu' nu e deranjant deloc...miroase a un fel de lamaita
            Last edited by Kojak; 11 May 2014, 21:41.

            Comment


            • #36
              Da sigur. Dupa cca. juma de ora am dat cu dezinfectant, inclusiv pe gurile de ventilatie (furtunasul are cca 40cm. lungime), dupa care motoventilator pe tr.3 cam 10min.
              Ambele solutii au miros, relativ neutru; nu suport dezinfactante care miros a nus'ce...te apuca greata.
              Last edited by IancuMIC; 11 May 2014, 22:30.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #37
                Dar cum se curata vaporizatorul ? poti ajunge la el fara sa desfaci tot bordul ? cum se procedeaza ?
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • #38
                  Acuma nu crezi ca m-am apucat sa demontez masina.
                  Am facut maxim din ce s-a putut cu cele doua solutii. Niciodata nu am avut probleme cu mirosul de la aer conditionat din masina.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #39
                    Scuze, dar sunt si eu nerabdator sa-mi fac o igienizare la AC si m-am gandit sa curat in vreun fel si vaporizatorul cumva, dar fara sa desfac bordul sau daca e sa-l desfac sa fie cat mai putine piese de scos.A mai curatat cineva si vaporizatorul ?
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #40
                      Vaporizatorul se poate curata prin pulverizare cu substante specifice, pe gura de montare / demontare a filtrului de polen.
                      Cu un dispozitiv de tip "fas-fas" iti faci treaba.
                      Atentie insa, ptr. o treab facuta ca lumea, e recomandat unu' mai "performant" sa zic asa, care da si jet lung regalbil, nu doar in evantai. Alea comune de geamuri nu prea sunt bune.

                      Io am luat un recipient cu cap d-asta "smecher" de la un mega imaje (7.99 lei), de la raionu de flori. 600 de ml are butelia, 3-6ml de Bionet A15 si restu' apa pana la refuz. 0.5% sau 1.0% concentratie.
                      Cel putin 3-400ml ii golesc in vaporizator si restul sus, in gaura de adimie aer de sub stergatoare. Plus toate combinatiile posibile, ventilatie, AC, treptr dif. de viteze. Cam juma de ora si totu' e fresh.
                      Totul se scurge pe furtunul de evacuare condens, nu ramane apa sau substanta sub forma lichida nicaieri.
                      La final, se poate da pe caldura la max. pe tr. 3 cca. 5 min, sa se evapore / usuce tot.

                      Io Bionetu' il folosesc si la AC-urile de acasa cu succes, anual.
                      Last edited by Kojak; 11 May 2014, 22:46.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Kojak View Post
                        Vaporizatorul se poate curata prin pulverizare cu substante specifice, pe gura de montare / demontare a filtrului de aer.
                        .
                        A filtrului de polen, ai vrut sa spui, nu?
                        Last edited by IancuMIC; 11 May 2014, 22:47.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #42
                          Da, filtru' de polen, bineinteles...scuze, mi-a scapat. Am modificat.

                          Comment


                          • #43
                            Pai asa am facut si eu.
                            Pulverizatorul de la recipientul meu e reglabil; ploaie sau jet. Am dat din abundenta acolo.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #44
                              Exact, alea sunt cele mai bune si fara frica se poate da cu multa solutie, in timp ce func. AC.
                              Am vrut sa pun si o carcasa ceva de plastic sub evacuare, sa vad mizeria care iese...da' n-am mai ridicat-o pe cric si nu m-am mai bagat.
                              Altfel nu intru sub ea pana la jumatea masinii, nu ma lasa zepelinu'

                              Comment


                              • #45
                                Ok , am inteles , va multumesc ! Va raman dator cu o bere !!
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google