Igienizare Instalatie Aer Conditionat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    am si eu o intrebare. trebuie sa completez freonul si vreau sa-i fac si o igienizare in regie proprie cu aerosoli ( spray )
    cum trebuie facuta, cu filtrul de polen vechi sau dupa ce schimb filtrul sau cu filtrul scos ? cum ar fi mai bine ? stie cineva ?

    Comment


    • #62
      trebuie sa pui un filtru de polen nou

      Comment


      • #63
        pare foarte logic. dar ma intrebam daca n-o fi mai bine cu filtrul scos (inainte sa-l pun pe cel nou). poate asa ajung aerosolii aia mai departe pe instalatie. sau nu influenteaza ?

        Comment


        • #64
          Nu influenteaza, daca vrei sa faci ca la carte, scoti filtrul de polen si cu un spray cu spuma si furtunas de 1 m, bagi spuma pe aeratoare. Eu am folosit metoda cu spray-ul si aerosoli anul trecut. Anul acesta nu miroase si este in regula.

          Comment


          • #65
            Daca vrei sa iasa o treaba buna, igienizarea o faci cu filtrul scos. Pulverizezi solutie pe sus (desfaci grila de plastic) si pe jos, in locasul filtrului, spre vaporizator.
            Fac treaba asta cel putin anual de cativa ani buni incoa', asa ca daca mai ai intrebari, baga!

            Comment


            • #66
              Originally posted by B997NDL View Post
              pare foarte logic. dar ma intrebam daca n-o fi mai bine cu filtrul scos (inainte sa-l pun pe cel nou). poate asa ajung aerosolii aia mai departe pe instalatie. sau nu influenteaza ?
              Cu filtrul scos pulverizezi solutia (nu spuma, orice ar fi), prin grila de aspiratie. Asta implica demontarea grilei din fata acesteia.
              Mai comod e sa puverizezi in locasul filtrului de habitaclu, dar cu clapeta pe recirculare si ventilatie pe treapta 2 (3)
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #67
                @ aris. deci ai facut igienizarea cu ambele tipuri de spray, cu aerosoli si cu spuma ?

                @Kojak. vorbesti de grila de sub parbriz ? dar pe acolo nu ajunge aerosolul prin simpla circulatie a aerului pe puterea maxima, asa cum scrie pe spray ?
                e nevoie sa demontez grila ?

                @ Iancu grila din fata gurii de aspiratie ? unde e situata gura aia la ph2 ? aproape de filtru de polen ?
                Last edited by B997NDL; 21 June 2017, 09:32. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #68
                  Sub stergatorul din dreapta; cam la jumatatea lamei. Evident afara, sub parbriz.
                  Extragi cu atentie chiplingul din dreapra al grilei si ridici usor.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #69
                    eu am facut doar cu spray de 2x si odata in reprezentanta cu un aparat, in schimb la Cristi am facut cu spuma.
                    M-am obisnuit sa opresc AC-ul cu cateva minute inainte de destinatie si se usuca conductele ca sa nu mai acumuleze miros si bacterii.

                    Comment


                    • #70
                      am facu si eu igienizarea la un service cu 50 de lei si a aparut ala cu un spray.
                      imi venea sa ma bat. pai asa stiam si eu si ma costa doar 15-20 de lei spray-ul.
                      nici macar n-a demontat nimic, exact cum ar fi facut-o orice prost ca mine.

                      Comment


                      • #71
                        Ultima oara am facut igienizarea cu asta; nu ma incurc, cu toate solutiile gen...hexi pharma

                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #72
                          mamaaa !! parca e mai mult praf in galati decat in bucuresti.
                          pana acum, nu l-am scos niciodata chiar asa de plin si l-am schimbat la un an.
                          acum o sa-l schimb la vreo 8 luni.

                          LE: nu vinzi cumva volanul ala in piele ?

                          Comment


                          • #73
                            Eu il schimb de doua ori pe an.
                            Nu e prea imbacsit; e negru, pentru ca e cu...carbon activ.
                            Attached Files
                            Last edited by IancuMIC; 21 June 2017, 09:58.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #74
                              exact asta voiam sa scriu acum. mi-a picat mai greu fisa

                              Comment


                              • #75
                                Toate spray-urile astea le poti folosi ca sa nu zici ca n-ai facut ceva pentru igienizare.
                                Frectie, care tine 2 zile.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google