Cat Tine Ambreiajul De La Logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    nu cred ca am scris ca e obisnuinta , am zis doar ca trepideaza bordul destul de rau daca stau foarte mult in trafic si incerc sa plec usor doar din ambreiaj

    Comment


    • #92
      Originally posted by mr.K View Post
      Valeo e din fabrica, la unii a tinut > 100k. N-o fi chiar mare porcarie.
      E o mare porcarie valeo ala. Al meu are >150k si nu da semne ca ar vrea schimbat. In momentul in care se trezeste cate unu care nu e in stare sa foloseasca ambreiajul si il duce in 50k km hop se mai trezesc inca 10 ... e naspa.. al meu scartie .. paraie... caraie. Ii intrebi daca l-au reglat vreodata ... si fac pauza.
      sigpic

      Comment


      • #93
        Pai in reprezentanta crezi ca te intreaba ceva de ambreiaj sau sa sara vreunu sa il incerce/regleze? Lor le convine sa pice cat timp ai garantie ca esti "obligat" sa faci reviziile la ei iar ambreiajul nu o sa ti-l schimbe Dacia in vechi pe garantie decat daca te tine 1000km si pica

        Comment


        • #94
          Originally posted by MirCip View Post
          nu cred ca am scris ca e obisnuinta , am zis doar ca trepideaza bordul destul de rau daca stau foarte mult in trafic si incerc sa plec usor doar din ambreiaj
          Stai linistit ca nu m-am referit decat la un anume mod de exploatare al ambreiajului vizavi de "viata" acestuia; postul tau doar m-a amintit ca se mai practica asa ceva.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #95
            Acum am 139000 km si nu da semne de patinare(inca pot sa rup aderenta anvelopelor-daca vreau), dar i-mi merge pedala usor sacadat. Anul trecut am patit tot asa dar si scartaia (cand era foarte cald afara) si am rezolvat cu curatarea cablului de ambreiaj si ungerea cu vaselina grafitata, dar deocamdata mi-e lene sa fac din nou asta si inca este acceptabil modul de functionare al ambreiajului.

            Comment


            • #96
              Da, dar trebuie sa stii ca in modul asta sacadat, la cati km. ai cu acel ambreiaj, mult nu-i trebuie sa-ti faca o surpriza; poate ar trebui schimbat cablul astfel incat sa te mai bucuri de ambreiaj( din partea mea macar inca vr-o 50.000).
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #97
                Cred ca eu sunt un caz fericit, am 121.xxx cu ambreajul original dar da semne ca e pe ducă.

                Nu patineaza deloc doar ca tine cam sus in rest e ft ok

                Sper sa mai tine măcar 10mii ) sa fie un record oare ?

                Comment


                • #98
                  EU AM 160.000km cu masina in sase ani jumate de cand am luato de noua si ambreiajul nu da semne de oboseala ieri a schimbat mecanicul meu ambreajul placa si rulmentul la un nene care avea 200.000km si zice ca lar mai fi dus 15000km!ASA CA DEPINDE DE CAT DE MULT TINETI PICIORUL PE EL LA SEMAFOARE SAU TRECERI DE PIETONI PAREREA MEA!
                  SRF TARGOVISTE

                  Comment


                  • #99
                    eu am 55000 km cu masina si ambriajul se comporta bine momentat sa vedem mai incolo

                    Comment


                    • Stiu destui care tin pedala jos la semafoare sau cand asteapta intr-o intersectie dupa 3-4 masini, de lene sa mai scoata din viteza. Normal ca se duce placa de presiune la nici 50k.
                      Cum ai grija de el, asa te si tine ambreiajul. Au fost cazuri cand a crapat discul rapid, dar a fost defect de fabricatie si s-a inlocuit pe garantie.

                      Comment


                      • am gasit si eu problema la ambreiaj, 43 600 km facut praf,
                        luna trecuta la revizia de 5 ani nea mecanicu a reglat el ambreiajul, cica tinea prea sus,apoi mai fac 236 km si gata masina. dus in alt servis. rezolvarea a fost reglaj prost ,piulitele nu au fost bine strinse si s-au deplasat
                        am scapat ieftin 1000ron

                        Comment


                        • deci totul a fost din reglaj...reglajul conteaza mult...

                          Comment


                          • Originally posted by mihai mihai View Post
                            am gasit si eu problema la ambreiaj, 43 600 km facut praf,
                            luna trecuta la revizia de 5 ani nea mecanicu a reglat el ambreiajul, cica tinea prea sus,apoi mai fac 236 km si gata masina. dus in alt servis. rezolvarea a fost reglaj prost ,piulitele nu au fost bine strinse si s-au deplasat
                            am scapat ieftin 1000ron
                            1000 ron ambreiajul?

                            Pai un kit ambreiaj Valeo e 250 lei, iar manopera e 200-300 lei. Nu inteleg de ce ai platit dublu.

                            Comment


                            • Logan 1.5 dci 300.000 in taxi ambreiaj original si inca mai duce

                              Comment


                              • Eu am impresia ca la mine prinde ambreiajul prea sus am fost la service si au zis sa-l las asa am 42 000 km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google