Cat Tine Ambreiajul De La Logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu zic sa-l mai slabesti ca risti sa intre in patinaj usor.
    Normal ambreiajul trebuie sa intre in cuplaj dupa ce ridici un sfert de pedala.
    Daca el incepe sa cupleze dupa jumatatea cursei de ridicare inseamna ca esti la limita patinarii si de aici incepe uzura fara sens.
    Eu am ambreiajul slabit pana la minimul cursei, adica pleaca masina de pe loc aproape imediat ce ridic piciorul de pe pedala.

    Comment


    • Asta fost primul lucru pe care l-am facut si eu imediat dupa ce am luat masina.
      Dupa cum venise din fabrica trebuia sa eliberez pedala aproape de tot ca sa plece de pe loc. Imediat cum am ajuns acasa, l-am si rezolvat.
      La fel ca si la colegul @Revulsin, la mine ambreiajul cupleaza imediat cum ridic putin piciorul de pe pedala.
      Imi ofera un confort deosebit la plecarea de pe loc, mai ales in rampa.

      Comment


      • Daca faci scoala , nu prea tine sincer sa fiu, daca nu, atunci e ok...

        Comment


        • Originally posted by Revulsin View Post
          ...........................
          Eu am ambreiajul slabit pana la minimul cursei, adica pleaca masina de pe loc aproape imediat ce ridic piciorul de pe pedala.
          Si nu-ti agata cand schimbi treapta II?
          L-am reglat si eu asa dar imi agata enervant (nu tot timpul apas 100% pana in podea).
          Cum spunea colegu, dupa ~25% ce eliberezi pedala sa inceapa sa prinda.

          Comment


          • 1.4mpi 63.000 km placa crapata.

            Comment


            • am 140 000 si prinde destul de sus ambreiajul, nici o problema, slava Domnului.
              sigpic

              Comment


              • 65.000 km,a crapat placa.

                Comment


                • 74.000 si functioneaza perfect. i-am dat si eu in decursul a 7 ani demaraje de i-am rupt suportul dintre cutie si motor dar inca tine,asa ca valeo e chiar bunicel

                  Comment


                  • 80 000 fara probleme pana acum

                    1.4 mpi GPL

                    80 000 de km fara probleme la ambreiaj.

                    Am scos de cateva ori fum din disc la cateva plecari in rampe foarte abrupte.

                    Reglajul este exact cum a venit din fabrica.

                    Daca trec de 100 000 de km cu el, ma declar multumit.
                    Logan GPL 1.4

                    Comment


                    • Salut ! Am in jur de 113.000 km ,1.4 MPI si ambreiajul tine sus de tot,cateodata plec si in "suturi" si la ridicare se aude si un mic zgomot(scartait..).Trebuie schimbat sau se mai poate regla ?
                      Last edited by dany_6900; 3 March 2013, 21:39.

                      Comment


                      • Se poate regla sa ţină mai sus .
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • eu unu nu inteleg cum va pica voua ambreajul,iti km putini la uni,eu unu am 124.000km si ambreajul prinde normal la mijloc,nu zic ca si eu am facut plecari cu masina dar nu are nimik,asta e totul depinde de stilul de condus.

                          Comment


                          • Nu este vorba daca intelegi sau nu .Am citit ca au fost cazuri la care au picat si la 40k km,e ciudat ,dar nu e vina conducatorului ! Loganurile sunt ca degetele de la o mana ,nu se aseamana ,dupa parerea mea !

                            O sa merg la service sa vedem ce spune,daca mai duce sau nu.. Ce marca de ambreiaj recomandati ?

                            Comment


                            • Sachs, doar ca e mai scump.

                              Comment


                              • tot "valeu" , am inteles ca defapt calitate-pret is cele mai bune pentru logan.
                                sachs recomandam si eu inainte ...

                                am vazut cateva placi crapate - foarte curiosa treaba. probabil au fost decalite cumva inainte. daca ar fi fost defect de fabricatie s-ar fi stricat mult mai devreme.
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google