Cat Tine Ambreiajul De La Logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ma orientam si la cele de la LUQ ...

    Comment


    • Originally posted by cosmin83 View Post
      eu unu nu inteleg cum va pica voua ambreajul,iti km putini la uni,eu unu am 124.000km si ambreajul prinde normal la mijloc,nu zic ca si eu am facut plecari cu masina dar nu are nimik,asta e totul depinde de stilul de condus.
      exact acelasi mesaj vroiam sa postez si eu,culmea,tot 124 000 km am,nici o problema,nu inteleg cum se poate duce ambreiajul la 60 000 km cum am vazut la alti colegi

      Comment


      • 130.000 km, 1.6 mpi abs+ 2007...a 'cazut" cutia....special pinionul de angrenare(conic).
        Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

        Comment


        • eu am 113.000 si urmeaza sa il schimb. l-am forjat cam tare iarna trecuta. S-a incins de cateva ori cand am ramans inzapezit.
          B-69-URC

          Comment


          • Originally posted by amitaf View Post
            exact acelasi mesaj vroiam sa postez si eu,culmea,tot 124 000 km am,nici o problema,nu inteleg cum se poate duce ambreiajul la 60 000 km cum am vazut la alti colegi
            Placa de presiune se duce. Proasta calitate. Discul duce mai mult peste 100k.

            Comment


            • 177000km-tine cam sus dar nu patineaza.urmeaza înlocuirea.

              Comment


              • 112k cu 1.4 ...ambreiaj original. a inceput sa trepideze la placarile de pe loc si sa patineze la schimbari de peste 4000 rpm. Sunt f multumit avand in vedere stilul de condus.

                Comment


                • 160.000 km cu 1.6 din aprilie 2005

                  Comment


                  • Originally posted by cristi3775 View Post
                    130.000 km, 1.6 mpi abs+ 2007...a 'cazut" cutia....special pinionul de angrenare(conic).
                    Ce pinion conic? satelitul deiferentialului?
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Am logan 1,6 16v din 2010 cu ambreiaj hidraulic care mi se pare ca prinde prea sus, cei de la DACIA mi-au zis ca nu se regleaza,desii nu cred, ca si km am aproape 60 000, voi ce ziceti?

                      Comment


                      • Originally posted by LexDeeJay View Post
                        112k cu 1.4 ...ambreiaj original. a inceput sa trepideze la placarile de pe loc si sa patineze la schimbari de peste 4000 rpm. Sunt f multumit avand in vedere stilul de condus.
                        ~113500 km am cu utilajul, ai facut o reglare de cursa?

                        Eu am dat relativ multe forje la plecare de pe loc, pe la 90.ooo km a inceput o idee sa patineze la forja puternica (si mirosea a ferodou) l-am reglat sa prinda ceva mai jos (cam la 3 cm de podea) nu patineaza nici acum la 113000 km, doar ca la schimbare trebuie apasat bine ambreajul ca sa nu "agate".

                        Si eu sunt pe deplin multumit pt ca nu credeam ca voi prinde 100000 km cu ambreajul intreg.
                        Problema este ca vremurile s-au schimbat, unii dintre noi au fost in stare sa faca bani mai multi, altii nu (eu) si daca ar fi sa-l schimb acum mi-ar pune mari probleme financiare, acum ~3 ani nu ar fi fost nici o problema asa majora schimbatul...

                        Comment


                        • Originally posted by einstein1984 View Post
                          Ce pinion conic? satelitul deiferentialului?
                          Dap.....ala principal, asa am inteles........de mers mergea...dar agata...si in mers zdruncina masina......zici ca ar fi avut tampoanele slabite....
                          Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian View Post
                            ~113500 km am cu utilajul, ai facut o reglare de cursa?

                            Eu am dat relativ multe forje la plecare de pe loc, pe la 90.ooo km a inceput o idee sa patineze la forja puternica (si mirosea a ferodou) l-am reglat sa prinda ceva mai jos (cam la 3 cm de podea) nu patineaza nici acum la 113000 km, doar ca la schimbare trebuie apasat bine ambreajul ca sa nu "agate".

                            Si eu sunt pe deplin multumit pt ca nu credeam ca voi prinde 100000 km cu ambreajul intreg.
                            Problema este ca vremurile s-au schimbat, unii dintre noi au fost in stare sa faca bani mai multi, altii nu (eu) si daca ar fi sa-l schimb acum mi-ar pune mari probleme financiare, acum ~3 ani nu ar fi fost nici o problema asa majora schimbatul...
                            Nu am facut nicio reglare de cursa. Cat e recomandat sa-l reglez? Daca incepe sa cupleze la jumatatea cursei e ok ? Acum tine f sus.

                            LE : Gresesc. A fost reglat undeva pe la 70.000 km din motivul ca tinea prea sus.
                            Last edited by LexDeeJay; 6 March 2013, 14:52.

                            Comment


                            • Salutare. La mine a inceput sa tremure putin la plecarea de pe loc, dar nu patineaza. De intrat intra bine in viteze. Tine putin mai sus de jumatatea cursei la pedala. Credeti ca trebuie schimbat tot kitul, sau e ok. Mai are cineva problema asta! Multumesc

                              Comment


                              • 110k si din pacate a inceput sa patineze putin in treapta 4, asta din cauza ca am urcat vara asta pe un drum forestier de munte cam 15 km , si am c-am fortato

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google