Informaţii Noi Despre Dacia Logan 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Sa schimbe dreacu tot design-ul. Noul Logan cu ce ? Cu niste butoane acolo aruncate pe usi si semnalizarea aia de pe faruri nu de alta dar nu-mi place deloc cum s a lucrat acolo. Om vedea ce-o mai fi, sper sa scoata in 2012 un model cu totul nou
    Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

    Comment


    • #47
      Mai bine era opel sa preia dacia nu renault. Astia isi bat joc de banii nostri, manca-i-ar ghipsu'.
      http://i298.photobucket.com/albums/m...stouserbar.png
      Everything sounds better . . .

      Comment


      • #48
        Opel sau VWCred ca ieseau masinii mai bune daca preluau Dacia

        Comment


        • #49
          aha, folxvagin, cu motoare tedei, visul majoritatii romanilor. normal, cu 130 de cai, climatronic bi-zonal, piele, trapa, roti pe 17, esp, 20 de airbaguri, suspensii sport, tabla galvanizata de 2mm grosime, sa tina cand o pocnesti, totul la 6000 de euro...)))))
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #50
            Opelu' e dacia neamtului, in comparatie cu bemve, haudi si mergedes...
            Keyboard error or no keyboard present.
            Press F1 to continue or DEL to enter setup...

            Comment


            • #51
              Pana la logan 2 avem parte de altceva:

              Publicaţia Car Magazine din Marea Britanie prezintă prima imagine cu cel de-al şaptelea model Dacia - Lodgy, monovolum are urmează a fi prezentat în luna Martie a anului viitor în cadrul Salonului Auto de la Geneva. Imaginea vine la mai puţin de o săptămână de când Dacia a lansat prototipul Lodgy Glace care va concura în competiţia pe gheaţă Trofeul Andros.

              Interesul britanicilor pentru Lodgy este şi mai mare în condiţiile în care acesta va fi lansat alături de Duster pe piaţa Regatului Unit anul viitor.

              Versiunea de serie a lui Lodgy va fi asamblată în Maroc începând de anul viitor utilizându-se colecţii de maşini dezasamblate produse la Mioveni.

              Lodgy va avea o lungime cuprinsă între 4,0 şi 4,5 metri, va dispune de cinci sau şapte locuri şi va prelua pentru început motorizările de la Duster.
              Attached Files

              Comment


              • #52
                Ar fi bine sa vedem asa ceva pe strazile din RO da' nu prea cred!
                sigpic

                Comment


                • #53
                  Daca ne uitam frontal la masina, parca este un Sandero. Probabil fabricantii si-au dat seama ca Sandero ar fi trebuit sa fie putin mai lung pe la spate.

                  Comment


                  • #54
                    Dar nu stiu ce au ei cu manerele acelea de usi de la sandero ca-s urate si se simt aiurea la mana cand le deschizi, cele de logan sunt chiar ok.
                    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by chris-chris View Post
                      Ar fi bine sa vedem asa ceva ...
                      Offtopic: Oare cand pot cumpara un Zaibar si la magazinul (de exemplu) Lidl din Odorheiu Secuiesc?

                      Comment


                      • #56
                        un fel de sandero imperecheat cu scenic?? eu asa il vad

                        Comment


                        • #57
                          În luna decembrie vom spune "Adio Dacia Logan!"
                          Producţia modelului care a adus francezilor venituri de aproape 15 miliarde euro şi care a dus Dacia la 8% din exporturile României va lua sfârşit în luna decembrie.
                          Proiectul X90, devenit ulterior Logan, a fost demarat în 1998 când Louis Schweitzer, directorul general al Renault de atunci, evoca ideea unui automobil simplu, fiabil, economic, pentru ţările emergente, de două ori mai ieftin decât un Renault Clio, modelul de clasă mică al constructorului francez.
                          Decizia de a proiecta şi produce maşina de 5.000 de dolari, devenită ulterior de 5.000 de euro, i-a determinat pe francezi să cumpere 51% din Automobile Dacia în 1999 pentru ca ulterior să ajungă la aproape 100%.
                          "Semnalul" lansării viitorului Logan 2, despre care francezii de la Renault nu au spus deocamdată mai nimic, este dat de modernizarea liniilor de producţie din cadrul uzinei de la Mioveni.:" au declarat oficialii din cadrul Direcţiei de Comunicare a Automobile Dacia.
                          Dacia Logan, „pariul nebun“ al lui Louis Schweitzer, din gama căruia s-au produs peste 1,5 milioane de unităţi în opt ani, care a adus francezilor venituri de aproape 15 mld. euro şi care a dus Dacia la 8% din exporturile României, se pregăteşte să devină istorie.

                          Comment


                          • #58
                            trebuia sa se opreasca productia din septembrie, probabil o sa o mai amane.

                            Comment


                            • #59
                              Din ce am inteles eu de la cineva care lucreaza la uzina Dacia,noul Logan 2 se va numi de fapt SOLENZA 2. )

                              Comment


                              • #60
                                Ne întoarcem în timp. Urmează super nova, nova, 1410 . Probabil vor să facă o "şmecherie" psihologică, gen cumpără omul noua dacie şi zice în sinea lui "domne eu n-am logan, ăla e vechi, din 2004, o fi noul model dar se cheamă tot logan, eu am noua dacie solenza reînviată". .
                                Om vedea cum s-o numi, e mai puţin important.
                                http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google