Avertisment îngrozitor. Dacia ar putea pleca din România.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un articol interesant, nu pleacă aşa uşor lupul de la stână

    “Forta de munca din Romania nu este chiar atat de ieftina si e evident ca pretul creste. Inca avem un cost bun al fortei de munca, dar dincolo de orice ne bazam pe competente, pe raportul pret/calitate si dincolo de asta vorbim si de gradul de integrare a furnizorilor si de calitatea globala. Noi (la Mioveni – n.r.) putem sa functionam cu o cadenta de 65 masini/ora pastrand calitatea. In alte uzine, chiar din grup, in momentul in care treci de 25-30 masini/ora, incepi sa ai dificultati mari in calitate. Deci noi romanii avem totusi o traditie si am reusit sa ducem procesul de productie la un nivel superior si este un element de competitivitate foarte, foarte mare”, a spus oficialul Renault.

    Comment


    • "Noi (la Mioveni – n.r.) putem sa functionam cu o cadenta de 65 masini/ora pastrand calitatea" la una singura.

      Comment


      • Nu fi cârcotaş!
        P.S Îţi dai seama ce calitate or scoate la Tanger...
        Last edited by 77sky; 5 June 2014, 21:52. Reason: Doar unul :)

        Comment


        • Mai naspa ca ale noastre nu cred.Auzi la el,calitate la romani.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • Originally posted by margelatu View Post
            Mai naspa ca ale noastre nu cred.Auzi la el,calitate la romani.
            Hai totuşi să nu-i supralicităm pe crescătorii aceia de capre, fără niciun fel de tradiţie în industria auto.

            Comment


            • Originally posted by Razvy
              Nu ma, romanii sunt niste prosti care nu stiu sa faca nimic, noroc cu strainii, ca altfel ne duceam pe p^&*a.
              Ba, daca nu va convine nimic, de ce dracu mai stati in tara si nu plecati? Atat comentati de parca voi ati fi perfecti, super inteligenti sau mai stiu eu ce, cand defapt sunteti fii ploii.
              off topic:Nu ca or fi cei mai prosti,da fara straini nu se face chiar nimic.Arata si mie ceva romanesc care functioneaza bine de la sine.
              Welcome to the Club, We Have Jackets !

              Comment


              • SPAGA - inventie romaneasca cu o lunga traditie si cu adanci radacini in lumea moderna!!!
                Fara spaga nimic nu merge
                Last edited by mariusnicolae; 6 June 2014, 18:03.

                Comment


                • Originally posted by margelatu View Post
                  off topic:Nu ca or fi cei mai prosti,da fara straini nu se face chiar nimic.Arata si mie ceva romanesc care functioneaza bine de la sine.
                  Ceva romanesc care functioneaza bine de la sine este productia de vinuri(e drept ca niciodata nu ducem lipsa de consumatori ).

                  Ceva romanesc care merge bine ar mai fi, de exemplu, si firma Compa din Sibiu care este 100% romaneasca si care furnizeaza componente pentru majoritatea marilor producatori auto.

                  BitDefender si alte firme de soft sunt de asemenea recunoscute international si sunt 100% romanesti.

                  Sunt destule lucruri bune facute de romani, dar bineinteles ca intotdeauna ne place sa ne aruncam cu zoaie in cap. S-ar parea ca e un sindrom tipic romanesc
                  Last edited by stolniceanulucian; 6 June 2014, 18:37.
                  Logan GPL 1.4

                  Comment


                  • Astea sunt exceptiile care confirma regula.
                    Si la Dacia iese una buna din ....bucati( aici pune fiecare un numar la cat de patriot este).
                    Eu nu pot sa pun un numar prea mic la cate probleme tipic romanesti am avut cu a mea si la cate am mai auzit de la altii.
                    Apropo de vinuri suntem atat de buni ca le vindem strainilor vrac si ei doar isi pun numele si eticheta.
                    Last edited by cristiboerica; 6 June 2014, 20:35.

                    Comment


                    • Originally posted by mariusnicolae View Post
                      SPAGA - inventie romaneasca cu o lunga traditie si cu adanci radacini in lumea moderna!!!
                      Fara spaga nimic nu merge
                      Si aia a fost inventata de chinezi, se numea "ungere de mana".
                      Dacia ar avea un nivel de calitate ridicat daca s-ar pune accent pe asa ceva. Dar se considera ca pretul mai mic (ca 17.000 de euro pretul unui Duster cu probleme nu poate fi considerat mic) justifica orice lipsuri.

                      Comment


                      • Originally posted by stolniceanulucian View Post
                        Ceva romanesc care functioneaza bine de la sine este productia de vinuri(e drept ca niciodata nu ducem lipsa de consumatori ).

                        Ceva romanesc care merge bine ar mai fi, de exemplu, si firma Compa din Sibiu care este 100% romaneasca si care furnizeaza componente pentru majoritatea marilor producatori auto.

                        BitDefender si alte firme de soft sunt de asemenea recunoscute international si sunt 100% romanesti.

                        Sunt destule lucruri bune facute de romani, dar bineinteles ca intotdeauna ne place sa ne aruncam cu zoaie in cap. S-ar parea ca e un sindrom tipic romanesc
                        Compa are KRUPP scrsi in fata parca... Dar Elba fac treaba buna de exemplu.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Nicolas Maure, seful froupe Renault in Romania
                          In prezent productia Dacia in Maroc devine din ce in ce mai importanta. Exista probleme de perceptie la nivelul clientilor in privinta calitatii?

                          Acum cativa ani, cand Logan era produs la uzina din Casablanca, au fost probleme legate de calitate. In prezent, calitatea masinilor produse in Maroc este la fel cu a celor produse in Romania. In Maroc, clientii considera Dacia ca fiind o marca europeana, deci se bucura de o imagine buna. Daca privim cifrele de vanzari pentru Dokker, vedem ca acestea se imbunatatesc in Romania. Clientii romani trec peste problema faptului ca masina este produsa in Maroc.

                          Asta inseamna ca uzina din Romania poate avea probleme, corect?

                          Da, dar luptam sa ramanem competitivi. In primul rand, trebuie sa avem o discutie aprofundata cu sindicatul de la Mioveni legata de cresterile salariale. Vrem sa-i convingem pe oameni ca, daca dorim sa pastram volumele de productie, trebuie sa avem cresteri salariale intr-un ritm moderat.

                          In prezent, muncitorii de la Mioveni castiga de doua ori mai mult decat media pe tara. Avem practic o insula de prosperitate in zona Arges. Anul acesta, am vizitat orasul Mioveni, dupa mai multi ani de absenta, si mi s-a parut complet schimbat. Salariile de la Mioveni sunt de 2,5 ori mai mari decat cele din Maroc si am ajuns sa avem salarii mai mari decat in Turcia. In plus, uzina din Turcia a beneficiat si de fluctuatiile lirei, care au fost mai ample decat ale leului. In prezent, consturile de productie de la Mioveni sunt cu 15% mai mari decat cele din Turcia. In al doilea rand, lucram la productivitatea din uzina. Vrem sa obtinem un compromis bun intre cadenta de productie, siguranta si calitate. Pentru aceasta, introducem mai multi roboti. Nu vrem sa facem asta la scara mare, dar nivelul salarial la care s-a ajuns justifica o crestere moderata a automatizarii.
                          Articol din Auto Motor si sport Romania
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Salariile de la Mioveni sunt de 2,5 ori mai mari decat cele din Maroc si am ajuns sa avem salarii mai mari decat in Turcia.
                            consturile de productie de la Mioveni sunt cu 15% mai mari decat cele din Turcia.
                            Totul pana la bani...

                            Bine, spusele domnului nu se pot verifica decat raportarile in oficiale, iar acele raportari se pot ajusta prin diverse artificii.

                            In primul rand, trebuie sa avem o discutie aprofundata cu sindicatul de la Mioveni legata de cresterile salariale.
                            Iar aici, santajul.

                            Maroc si Turcia fiind non UE, nu vad de ce i-ar avantaja sa plateasca taxe pe importuri, masina nu e doar manopera ca sa compenseze cu salariile mai mici.
                            Last edited by mr.K; 29 August 2014, 14:11.

                            Comment


                            • Politica se apropie negocierea noului cm

                              Comment


                              • Pai io zic sa dea afara meseriasii si sa bage roboti.Nu cred ca o sa fie mai prost loganul ca atunci cand pune Dorel pensula.Si asa zicea lumea ca e naspa Dacia cand vedeau in filmulete ca se lucreaza tot manual.
                                Last edited by margelatu; 29 August 2014, 14:16.
                                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google