Avertisment îngrozitor. Dacia ar putea pleca din România.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cine poate explica unde incepe moralitatea in capitalism si unde se termina ?... Moralitatea profitului ''bun adica crestin" si unde este profitul "diabolic" sa inteleg si eu !?

    Ia sa vedem !
    Last edited by adonis33; 15 March 2012, 20:57.
    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

    Comment


    • Gata sa terminat discutia ?!
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • Eu prefer sa discut despre... Dacia care ar putea pleca odata si odata din Romania.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Fara date concrete vorbim discutii. Mai bine s-ar in chide acest topic-macar pentru o perioada.

          Comment


          • O propunere corecta pe care o sustin; speculatii de genul acesta nu fac decat sa aprinda imaginatia unor useri.
            Cel mai corect ar fi ca @user1 sa ceara acest lucru.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • cand ford scoate o masina de 13000 si dacia una de 10000 se infierbanta creierul unora si adca pleaca ce..

              Comment


              • aku, ca tot veni vorba... Ford B-Max si Dacia Lodgy .... acelasi pret
                Minusuri la lodgy
                - arata mai am***ea ca un dric
                - fordul intrece la anumite dotari
                - stabilitatea cred ca e ca pasta

                Minusuri la B-Max
                - varianta de top sigur e scumpa ca moartea
                - revizii + intretinere scumpe

                Sa va spun parerea mea, daca ar fi sa am 15k euroi in mana si sa aleg una din ele, sincer as alege lodgy. Pentru ca sunt mici costurile de intretinere, si pentru ca inca mai am ceva pile la uzina
                Daca ar fi sa am 15k euroi si sa pot sa-mi aleg orice alta masina, intai as astepta logan2

                Comment


                • la 10 mii o Dacie.. mai treaca mearga,dar la 15-16 mii iepuroi nu prea.sunt multi care nu ar da 15-16 mii pe o dacie.nici loganul nu merita 10 mii dar era sub un prag psihologic.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • Citeam acum citeva momente un titlu intr-un ziare on-line: "Imagini spion cu Dacia Logan 2 pe sosea. Vezi primele fotografii aparute pe internet

                    ....iar la finalul articolului o veste care ma dezamagit......

                    Din nefericire pentru uzina Dacia de la Mioveni, sunt sanse ca si acest model sa fie produs in Maroc, si nu in Romania, asa cum s-a intamplat si cu Lodgy.
                    "

                    Daca e adevarat si nici logan 2 nu o sa se mai fabrice in Romania nu asistam la altceva decit la plecarea lenta a Daciei din Romania. Daca nu se vor mai fabrica modele noi in Romania e clar ca multi oameni vor ramine fara job.

                    Comment


                    • din pacate, ii inteleg partial pe cei de la renault: intre colibasi (mioveni, pt cine se simte jignit de numele adevarat al localitatii) si pitesti exista o pista de incercari de tancuri. nu poti sa duci masinile cu tir-ul fara sa se dezmembreze pe tir, la transport. aia nu e sosea, fara suparare, e un poligon de tancuri. apoi baietii destepti de la bucuresti au zis ca in tara asta nu trebuie autostrazi decat de la buc la pitesti, de la buc la brasov si de la buc la constanta. cum mare parte din masinile produse la colibasi pleaca la export in vest, iar brasovul, bucrestiul si constanta sunt in estul pitestiului, adica taman dincolo d eunde ar trebui sa fie ca sa favorizeze traficul de marfa inspre si dinspre ue, ce ai vrea sa faca? sa vina renault sa ne asfalteze strazile? stii ca din cauza asta romania a "sarit" din schema cu o fabrica mercedes si una audi pt ca noi nu avem infrastructura? au preferat ungaria si polonia pt ca aia au autostrazi. n-a contat ca din timisoara iesi din tara in 30-45 de minute, iar din arad in 15-25 e minute. a contat ca noi am cerut spagi sa le oferim facilitati si ca nu avem drumuri. renault de ce n-ar cauta un loc mai bun?
                      ps: sa vezi ford ce plecare o sa-si traga... nici n-o sa-i miroase nimeni, doar o sa ne trezim cu lacatul pe poarta fabricii. acum e ok, ca dau salarii mici, au ceva firme care-i sprovizioneaza cu subansamble...stai sa vezi in vreo 3 ani, cand calitatea subansamblelor va scadea, tir-ul va face 12 ore pana in timisoara, nu 8, ca acum, cand oamenii vor cere salarii mai amri dar vor lucra mai in dorul lelii. acum la inceput, mai ales ca sunt probleme cu locurile de munca, o sa faca treaba. dar peste cativa ani? nu uitati ca si ford a mai fost in romania, sunt si ei ca si renault, la a doua venire. astia au venit cu lectiile facute, nici ford nici renault nu-s niste anonimi lobotomizati.
                      Last edited by Seba; 23 June 2012, 01:05.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Seba, oricum o fabrica Mercedes-Benz nu s-a facut din cauza autoritatilor (ma refer la guvern + autorizatile locale din judetele Timis, Arad, Bihor) care nu au miscat nimic... asteptau sa vina nemtii cu sacul de bani si sa se apuce sa isi construiasca fabrica... Ungurii au pus la dispozitie o platforma de parc industrial la dispozitie cu toate utilitatile necesare.

                        Chestia cu lipsa infrastructurii (autostrazi) e reala, insa cu un oarecare efort logistic se putea face transportul pe calea ferata. De exemplu caroseriile pentru Audi TT sunt trimise pe calea ferata, pentru care s-au construit vagoane speciale.

                        La noi politica e suspendata in aer... iar in jur e un hau teribil. In urmatorii 10 ani va fi chiar mai rau. Corpul ingineresc care s-a injghebat in Romania in anii '60 - '70 in intreprinderile si institutele de proiectare, desfintate in anii '90... corpul ala ingineresc va dispare in urmatorii 10 ani.

                        Trebuie sa ne gandim ca acel corp ingineresc a construit si pus in functiune industria romaneasca... buna/rea asa cum era ea... pe sfert cumparata din afara la nivelul tehnologic al anilor '50 sau in cel mai bun caz anii '70... partial copiata si dezvoltata pe plan local... dar oamenii aia de bine de rau stiau cu ce se mananca industria si cum se ridica o intreprindere de la zero.

                        Politicienii se pricep la dat din gura, promisiuni si parandarat. Ca sa pui la punct o platforma industriala, trebuie sa ai resurse, coordonarea administratiei locale si ingineri care sa-ti faca o platforma industriala... O uzina... Nu va uitati la mall-urile care se ridica, fiindca o uzina nu-i tot una cu un mall. Daca chemam firme din afara ca sa ne construiasca o uzina... atunci chiar ca n-ar avea de ce sa vina altii sa investeasca la noi. Din pacate, incepand cu 1990, Romania a ajuns o colonie... o piata de desfacere a altor economii.

                        Cat despre francezii de la Renault, cred ca si grevele de acum 3-4 ani i-au enervat si acum ne arata pisica cu fabrica din Maroc - iar pe de alta parte nu-i intereseaza decat profitul... sa fie cat mai mare.

                        Totusi in Romania platesc salarii destul de mici, comparativ cu Franta. Probabil ca ei compara salariile cu Turcia si Maroc - fiindca oricum ei s-au orientat foarte tare pe Turcia chiar cu mult inainte sa vina in Romania la Dacia. Ei sunt patronii... ei dicteaza. Dar daca ne trag clapa cu Logan2, ar fi chiar foarte magari. Asta fiindca achizitia Automobile Dacia a scos Renault din faliment... aveau stocuri foarte mari de motoare euro 2 pe care nu aveau unde sa le mai vanda in Europa la vremea respectiva... si l-au pus pe SuperNova... iar dupa aia tot stocul de motoare euro 3 l-au montat pe Logan.
                        Last edited by ion_R5; 23 June 2012, 01:59. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Pacat ca nu se face nimic ca sa se pastreze dacia la noi in tara, sunt sigur ca in conditiile in care toate modelele noi de dacia nu se vor mai fabrica la mioveni fabrica va ramine incet dar sigur fara comenzi si intr-un final va pleca.

                          Ma uit cu indignare cum pe guvernantii nostrii ii doare la basca de infrastructura & stuff; nici macar nu-i intereseaza sa atraga investitori pentru a creea locuri de munca etc....
                          Ei vor doar circ politic , ca sa se uite romanii la tv nonstop si sa nu mai vada in ce mizerie se afla.

                          Comment


                          • Eu nu cred ca pleaca Dacia de la Mioveni... Renault a investit totusi destul de mult acolo... Pericolul este sa reduca productia la un "minim", iar grosul productiei sa se faca in Maroc, Rusia si poate si Turcia - unde probabil ca profitul este mai mare.

                            Comment


                            • cred.. ca daca azi taxele de inmatriculare sunt atat de mari.. sunt si datorita celor de la dacia renault.... asa ca am impresia ca si aici este un joc...

                              Comment


                              • Originally posted by usr1 View Post
                                Pacat ca nu se face nimic ca sa se pastreze dacia la noi in tara, sunt sigur ca in conditiile in care toate modelele noi de dacia nu se vor mai fabrica la mioveni fabrica va ramine incet dar sigur fara comenzi si intr-un final va pleca.
                                Privatizarea Dacia-Renault a fost una de succes; nu e o opinie emisa de mine, asta e concluzia la care s-a ajuns dupa anii in care grupul francez este prezent pe meleagurile dacice. In schimbul facilitatilor acordate de guvern, francezii s-au angajat sa investeasca ~270 mil. de euro, timp de 5 ani, iar contractul prevedea ca daca nu sunt respectate toate conditiile, acestia urmau sa plateasca toate taxele si impozitele de care au fost scutiti. Nu cred ca de acum mai sta in puterea romanilor sa pastreze Renault in tara, doar daca nu ne vom angaja ca vom munci 5 ani fara remuneratie la Mioveni; au inchis sau restrans activitatea si in tara de origine, asa ca... Dupa cum vedeti nu au plecat in Suedia, Germania, Elvetia, ci au cautat zone strategice, in care pretul fortei de munca este cat mai ieftin, in speta Africa, America de Sud, Turcia, India, etc.
                                Din cate stiu, lansarea Loganului in Romania, stipulat ca angajament, a fost facut cu scopul de a acoperi un segment important din zona, cu un model low cost.
                                Asa ca daca va fi, nu e de neglijat impactul social, pentru ca sa nu uitam Renault a adus in Romania, ca subcontractanti mai multi investitori straini; un efect de antrenare benefic pentru o economie ca a tarii noastre. Nu disperam dar nici nu putem fi indiferenti.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google