Avertisment îngrozitor. Dacia ar putea pleca din România.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu cred ca a fost de succes.
    Ce s-a intamplat dupa revolutie a fost un jaf la scare mare, pe timp indelungat.
    O schema foarte bine gandita, extrem de profitabila unora!
    Aduci niste intreprinderi cheie in faza de faliment, apare necesitatea comunicata populatiei de a fi "privatizata".
    Este cumparata la pret de nimic de "niste". Chiar cu plata unor "comisioane" (sper ca intelegeti cratimele)
    De nimic, tinand cont de pretul real pentru componente si nu numai.
    Chiar si la privatizarea Daciei, cineva a fost fericit.
    Ca a investit Renault in fabrica e alta poveste. Au incasat cu varf si indesat investitia.
    Ba chiar este posibil sa se frece pe tzatza stanga sa zica: Engage! si sa o teleporteze (cum zice un coleg simpatic de-al meu)
    Asa ca...suntem o tara in care dulaii inhata ciolanul, catelusii trec pe sub bariera si fraierii o iau in freza
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Atunci a fost o privatizare cu un esec?
      Sunt destule date in sprijinul afirmatiilor , vezi aportul la PIB,(9 mld.euro in 2010) exporturi, (fiind considerata motorul economiei) la un moment dat, 13.500 angajati ai fabricii si alti 100.000 in firme partenere.
      Eu zic sa privim cifrele care chiar daca sunt seci spun destule; nu intru pe taramul speculatiilor de tipul cineva a lut "malaiul' sau a fost "interesul cuiva"
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Romanilor li s-a spus asta: privatizare de succes. Intr-adevar, in comparatie cu alte firme care au tras obloanele, este bine.
        INSA, nu trebuie uitate facilitatile solicitate de Renault, la momentul achizitiei. Si Aprobate!
        Oare cat timp nu au platit nimic, impozite si multe altele impuse in contract (ca sa nu vorbim de speculatii?)
        Romania si multe alte tari sarace au fost vazute ca niste campuri de migrare pentru lacuste. Normal ca ii intereseaza sa investeasca cat mai putin si sa scoata cat mai mult. Salariile sunt printre primele in joc, la aceasta masa, iar diferentele intre exact aceleasi categorii profesionale, de aici si de Acolo, sunt maaari!
        Noi, romanii, in acel moment tulbure, ne-am bucurat ca cineva a luat diverse intreprinderi falimentare, ca nu mai produceau gauri in buget.
        Oare de ce sume se vorbea de Mittal Gl, ca inghite anual? Ca este energofag...
        Oare ce profit are acum?
        Ca sa faci o evaluare corecta, nu trebuie sa te uiti la cat a livrat bugetului national, ci sa observi in intregime balanta:
        Cat au investit, cat au profit NET si cat au cedat bugetului romaniei...
        Asta s-ar putea sa fie o supriza pentru multi, pentru ca nu ai cum sti Toate sumele acestei ecuatii.
        Sa fim realisti: Renault nu a venit aici sa faca niste acte de caritate si evident, alte asemenea firme...
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • Cred ca unii pierd sensul realitatii. Ce modele producea Automobile Dacia SA inainte de privatizare? Chiar si cu modelul pe care il aveau in vedere pentru a fi introdus in productie, cu design italian - nu aveam sansa sa trecem dincolo de piata nationala si cateva piete din vecinatate, gen Bulgaria, Ungaria, Ucraina sau Moldova.

          Totusi Renault, prin modelul Logan si logistica retelei de service din Europa occidentala a reusit sa dea o dimensiune Europeana si internationala marcii Dacia si a investit si a dat amploare uzinei de la Mioveni. Trebuie sa vedem lucrurile cu masura, nici mai negre si nici mai roz de cat sunt in realitate.

          E foarte posibil ca o eventuala restrangere a activitatii la Mioveni sa aiba 2 subtraturi: marirea profitului si slabirea sindicatului din uzina Mioveni care acum vreo 2-3 ani a dat batai de cap conducerii Renault.

          Totusi nu cred ca se pune problema ca Renault sa plece de la Mioveni. O parte slaba a contractului este ca statul Roman nu mai are nici un drept asupra brandului Dacia... care apartine 100% companiei Renault.
          Last edited by ion_R5; 23 June 2012, 23:46. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • S-a mai scris pe forum: industria ceausista era complexa, s-a dorit sa acopere cele mai varii domenii, produsele slab calitativ, cu niste costuri mari. Utilaje achizitionate din vest, cu muuuulti bani (credite platite de populatie ani de zile!) si ...sh
            Evident ca nu puteai concura cu martoaga comunista la intrecerea capitalista.
            Dar, aceste martoage au fost vandute la pret de punga, caci, evident, investitorul a motivat ca vor trebui facute investitii, retehnologizari, asadar are nevoie de ceva scutiri, dar va plati cu varf si indesat discounturile statului roman.
            Ca si concluzie: am vandut foarte ieftin industria comunista si am ajuns sa cumparam foarte scump mai tot, inclusiv produse agricole, fructe si altele asemenea si ne bucuram cand avem servici la o firma buna, desi sunt incomparabile salariile de aici si de acolo...
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Sa nu amestecam lucrurile...

              Problema Dacia Automobile "ceausista" era ca nu putea tine pasul cu legislatia europeana. Indiferent ca doreai sa vinzi Dacia 1300 (Renault 12 de conceptie 1969 cosmetizat) la pret de 2000 sau 3000 $, nerespectand normele de poluare nu mai puteai intra pe nici o piata (adica la pret de bicicleta nu mai puteai vine o astfel masina in occident)

              Problema trebuie privita in special tehnic. Nu aveam motoare cu care sa iesim pe piata, dincolo de caroseria "antica". Sa nu uitam totusi ca erau si producatori "cu blazon" care renuntasera sa mai produca motoare si isi echipau modelele cu propulsoare de la alti producatori, insa in asemenea cazuri - profitul scade foarte mult, atunci iti iei propulsoarele de la altii. Cel mai bun exemplu este Volvo, care pana la urma s-a dus la vale rau de tot (ma refer la firma, la afacere - nu neaparat la automobilele Volvo)

              ##########################

              Calitatea era intradevar o problema, insa concurenta pe care industria romaneasca o crea pe anumite piete --- adica venea cu preturi care nu puteau fi concurate (poate azi doar China ne-ar fi concurat) - ne-a creat probleme... ceea ce a si determinat distrugerea completa a industriei romanesti - fiindca interesul capitalurilor din afara Romaniei a fost sa distruga ceea ce nu pot concura - indiferent de motivatie sau capacitatea economica sau inginereasca. Sistemul "concurential" nu iubeste deloc concurenta, in ciuda teoriilor din carti.
              Last edited by ion_R5; 24 June 2012, 00:24. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • sa-si ia jucariile si sa se duca in Congo cu tot cu Dacia.avand niste politicieni destoinici ,care se bat pe locurile de la geam din avion ca sa mearga la Bruxelles,inca ma intreb daca nu cumva statul m-a amanetat sau mi-a amanetat casa ca sa plateasca ei nu's ce imprumut.sa inchida si Dacia si toate alea si macar sa stim ca nu mai facem nimic.ce rahat de industrie a avut Romania?numai rebuturi se faceau.sa vedeti ce naspa e tabla romaneasca ca rugineste numai cand vede lumina dar sa o mai pui pe acoperis.romanii nu fac nimic cum trebuie.nu suntem in stare sa facem un drum ,o alee etc.daca e sa facem o afacere nu's cum se face ca e paguboasa ,ba pe deasupra mai platim si penalitati .atept si eu ziua aia cand un roman o sa zica:pana aici!ma apuc serios de treaba!
                Last edited by margelatu; 24 June 2012, 07:31.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • Margelatu' - cand citesc ce ai scris, ma minunez ce eficienta este televiziunea si presa de la noi - care in ultimii 22 de ani asta ne-a prezentat, precum o picatura chinezeasca - si vad ca multi au ajuns sa creada asta... Este o manipulare ordinara si criminala ca sa ajungem sa ne negam ca natie, precum si tot ce avem sau stim sa facem.

                  Asa ne-a fost prezentat: Petromul e o gaura neagra a economiei, SIDEXul e o gaura neagra a economiei, CFR-ul e o gaura neagra a economiei... Mai sa fie....

                  Daca ne uitam atent, toate firmele astea de stat nu erau deloc gauri negre. Nu spun nici ca aveau o super eficienta economica, dar nici pe departe nu erau ineficiente. Este vorba de cu totul altceva... Au fost furate cu intentie, intr-un plan bine structurat, pentru a fi prezentate drept gauri negre si vandute/dezmembrate - ca sa puna altii mana pe ele.

                  Sunt absolut de acord cu ce spune omul asta:

                  Originally posted by 77sky View Post
                  Eu nu cred ca a fost de succes.
                  Ce s-a intamplat dupa revolutie a fost un jaf la scare mare, pe timp indelungat.
                  O schema foarte bine gandita, extrem de profitabila unora!
                  Aduci niste intreprinderi cheie in faza de faliment, apare necesitatea comunicata populatiei de a fi "privatizata".
                  Este cumparata la pret de nimic de "niste". Chiar cu plata unor "comisioane" (sper ca intelegeti cratimele)
                  De nimic, tinand cont de pretul real pentru componente si nu numai.
                  Chiar si la privatizarea Daciei, cineva a fost fericit.
                  Ca a investit Renault in fabrica e alta poveste. Au incasat cu varf si indesat investitia.
                  Ba chiar este posibil sa se frece pe tzatza stanga sa zica: Engage! si sa o teleporteze (cum zice un coleg simpatic de-al meu)
                  Asa ca...suntem o tara in care dulaii inhata ciolanul, catelusii trec pe sub bariera si fraierii o iau in freza
                  In Romania s-au construit drumuri si poduri, intreprinderi, uzine, iar acum pentru orice rahat de podet sau drum trebuie sa vina o firma din afara sa culeaga malaiul, iar muncitorii romani care muncesc la constructia respectiva sunt destul de prost platiti. Despre calitatea lucrarii nu ne putem lauda, chiar daca statul roman a platit bani grei. Chiar nu putem vedea asta?

                  Banii statului Roman sunt sifonati in afara Romaniei. Ne-am intors in istorie - intr-un fel de perioada fanariota. Eu zic sa nu mai dam cu rahat in tot ce-i romanesc, fiindca astazi Romania danseaza asa cum ne canta altii din afara. Daca nici asta nu vedem, inseamna ca nu mai e nimic de zis.
                  Last edited by ion_R5; 24 June 2012, 12:25. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Sunt perfect de acord cu colegii ion_R5 si 77sky
                    Romania a fost si este sabotata atat din exterior, cat si, mai grav, din interior.
                    Numai cine nu are un minim de inteligenta poate crede toate porcariile care se dau publicitatii vis-a-vis de asa-zisa privatizare si ineficienta a companiilor de stat romanesti.
                    Domnilor, companiile astea asa-zise ineficiente ne-au facut o tara de sine statatoare pe vremea comunismului. Atunci exportam de toate incepand de la alimente si pana la armament si tehnica agricola, industriala si tot ce mai vreti.
                    Adica alea erau bune la export, unde se bateau altii sa le cumpere, dar pentru noi nu erau bune, trebuia sa distrugem fabricile si sa cumparam de la alti.
                    Cu alea am ajuns noi sa avem de incasat miliarde de dolari, nerecuperate nici in ziua de azi, dar noi imprumutam intr-o veselie de la altii. Sumele extrem de mari pe care trebuie sa le incasam sunt trecute sub tacere, e mai usor sa indatoram un popor intreg timp de zeci de ani.
                    Desigur ca marile puteri nu vedeau cu ochi buni chestia asta.

                    Asa a fost si cu Dacia, ca sa revenim la topic. Are idee cineva cate inventii, patente si proiecte romanesti au fost "ingropate", iar inventatorii lor au fost obligati sa plece in strainatate?
                    Totul pentru ca industria noastra sa para "fumata".
                    Renault era mic copil cu toata tehnologia lor, daca inginerii romani straluciti de la Dacia si ARO nu ar fi fost amenintati si facuti sa dispara.

                    Asa ca deschideti un pic ochii, frati romani!

                    Comment


                    • Eu am un exemplu care nu face obiectul discutiei, in care dintr-un colos galatean rupeau hienele ca dintr-un urs ranit, si se bateau firmele la poarta acestuia, ca unii de bagau in fata la ...furat .Eu nu sunt angajat la dacia, nici n-am vre-o legatura, in afara masinii ce o conduc, cu acestia; daca acei oameni care lucreaza acolo sau in relatie cu dacia, sunt multumiti, atunci restul e can can. Pozitionarea unora in legatura cu acest subiect, ii pune intr-o situatie ridicola, avand in vedere ca acesta este un forum accesat de oameni de toate categoriile.
                      Care a fost automobilul produs suta la suta cu contributia proprie? Unde era Dacia daca nu se lipea de un mare producator? Care erau sansele acesteia sa se impuna pe piata auto? De ce mari firme au fost nevoite sa intre sub umbrela unui mare constructor?
                      Daca un investitor are succes in Romania, plateste salariati romani, taxe si impozite in tara, nu aduce lucratori de pe Valea Loarei sau Renania, nu cred ca ar trebui sa aruncam cu pietre;
                      Ani de zile puneam mana stresina la frunte in asteptarea investitorilor; fie ei americani frantuji, saxoni sau ce or fi; acum vrem sa impartim cu ei profitul, pentru ca de, suntem acasa la noi, nu le convine sa dea banii si sa plece.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Cu tot respectul, dar exista foarte multa literatura in acest sens, scrisa de oameni care chiar stiu ce spun.
                        Ignoranta nu este o solutie, media incearca sa ne transforme in niste "zombie" care cred doar ce vad la TV. Adevarul este de fapt altul.
                        Un exemplu de masina romaneasca 100% este ARO, o masina de teren care umileste multe alte marci la capacitatile de trecere off-road, la un pret hilar fata de cele straine.
                        Ca fapt divers, inainte de 1989, cam 90% din productia ARO pleca la export, in peste 110 tari(datele sunt disponibile, se pot gasi usor). Aia erau multumiti de masinile noastre. Si pentru noi au fost bune pana la revolutie, dupa aia nu mai erau bune, ca trebuia sa-si vanda altii marfa la noi.
                        Si nu, nu am stat ani de zile sa asteptam investitori pentru ca am fi avut nevoie, ci pentru ca ni s-a spus ca aveam nevoie.
                        Iar daca un investitor vine totusi in tara, pai sa faca bine sa trateze oamenii pe care ii angajeaza la fel ca pe cei care-i sunt angajati in tara de origine, nu ca pe niste sub-oameni care trebuie sa munceasca de doua ori mai mult pentru un salariu de zece ori mai mic.

                        Asa, ca revin: ar trebui sa ne scuturam din indoctrinare si sa incepem sa gandim singuri, nu sa umblam ca niste oi in turma.

                        Comment


                        • Daca tot ai intervenit, am crezut ca vii cu exemple concrete in ceea ce priveste esecul privatizarii Dacia; repet, nu-mi apartine formularea "privatizare de succes", asa e privita de mediile economice si afaceri. Daca stii ceva concret despre salariatii care sunt tratati ca sclavi, spune omule, de aia e un forum public; altfel vorbe aruncate, care prind la public in orice conditii. Eu auzisem, chiar si aici pe forum a postat cineva, ca salariile celor de la Dacia depasesc cu mult media salariilor din Romania.

                          Un salariat cu studii medii de la Dacia Pitesti bate la coor orice salariat cu studii superioare de la Casa de Pensii de exemplu, care munceste pe maxim 100 de lei.

                          Asa e si la Mioveni, au fost favorizati, sa vedem cat vor mai fi.
                          In legatura cu exemplul tau e unul prost ales; erai prea mic sa stii despre masina de care vorbesti inainte de revolutie; daca ai fi condus un Aro de pe vremea aceea, mai ales aceea cu motor de Campulung, ai fi tacut cu siguranta. probabil un nostalgic ti-a vorbit frumos despre acele modele.
                          Last edited by IancuMIC; 24 June 2012, 17:40.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Am lucrat in reteaua Dacia si tocmai de aceea stiu despre ce vorbesc. Exact din acelasi motiv nici nu pot spune prea multe, si nici nu trebuie, nu incerc sa conving pe nimeni. Si tocmai faptul ca e un forum public ma impiedica sa spun prea multe.
                            Pot doar spune ca a fost o mare realizare cand am iesit din retea.
                            Salarile sunt mari la unele persoane(de obicei la cine nu trebuie), restul....

                            Daca eram prea mic, asta nu inseamna ca nu stiu sa citesc, ca nu cunosc informatii de atunci de la persoane care stiu foarte bine faptele vremii. Nu are rost sa descriu acum situatia mea familiala de atunci si de unde stiu ceea ce stiu. Important e ca stiu si asta e adevarul, indiferent ce incearca altii(???) atat de vehement sa ma/ne convinga.

                            Apropo, ai condus cumva comparativ un aro si un alt tot-teren din acele vremuri, din care a reiesit ca masina romaneasca e mai slaba?
                            Prin ce era superior un landcruiser sau un defender de prin anii '80 fata de un aro? La confort, care era o gluma buna in vremurile alea? Pentru ca la comportament in teren erau cam la fel.
                            Am avut ocazia sa conduc defender din zilele noastre si e un cosmar, cam cum era cel din anii '80?


                            Oricum, ar fi cazul sa incheiem cu off-topicul si cu politica, pentru ca deja ies la iveala lucruri care vad ca deranjeaza......

                            Comment


                            • Cred ca lucrurile trebuie tratate corect si cu echilibru.

                              ARO 244 si restul variantelor, precum si Daciile... trebuie considerate asa cum erau ele, cu bune si cu rele, trebuie sa intelegem ca erau facute de noi si trebuie vazut si cu ce costuri, respectiv la ce pret erau comercializate.

                              Nu erau nici cele mai bune, nici cele mai proaste. Totusi erau construite in Romania. La cat a evoluat tehnica din anii '70 si pana azi - constatam ca suntem azi intr-o societate de comert pentru "tampiti". Nu mai gasesti nicaieri documentatie tehnica... doar niste cataloage comerciale frumos colorate si cu multe poze. Suntem in pozitia de privitori cu degetul in nas... si auzim comentarii de "gaga": 'mama! ce tare!'

                              Vom ajunge ca in 10 - 20 de ani, si un amarat de filet facut pe strung sa constituie o mare "stiinta" tehnica... un amarat de surub sa fie vandut la supermarket intr-o cutiuta cu prospect de utilizare, cum trebuie pusa cheia ppe hexagon si cum trebuie insurubat surubul in piulita.

                              Nu-i de ras, e de plans... Nu mai avem nici ingineri, nici strungari, nici frezori... etc Nu mai avem capacitatea tehnica... si asta fiindca nu mai avem voie... Trebuie sa cumparam de la altii. Comtim-ul a fost inchis ca sa fie deschisa o mare ferma de porci peste granita...

                              Multi spun ca politicienii romani sunt de vina. Daca ii vedem insa in pozitia de slugoi la straini, ar fi mai clar modul in care s-a distrus Romania. Cei nesantajabili sau care nu pupau poala noii cardasii fanariote instrumentate de catre straini - nu au avut niciodata acces in sferele puterii

                              Comment


                              • In final Renault va avea aceiasi soarta ,falimentul ! Atata timp cat in economia mondiala clasa de mijloc va fi din ce in ce mai mica si va dispare ca entitate si produsele Renault se vor cumpara din ce in ce mai putin.....

                                Deja acest film incepe sa ruleze pe marile ecrane occidentale... Incercarile Renault de a fugi cu "caruta" de la vest la est si de aici pe fiecare insula unde mai poate supravietui cativa ani nu sunt altceva decat frica de ceea ce deja se intampla....

                                Sistemul occidental de economie este in pragul colapsului ....Acest sistem a functionat doar pe credit si vedem care sunt rezultatele acestui sistem in viata nostra.

                                Occidentul in ani 90 a reusit sa evite falimentul prin prabusirea comunismului..... astfel si-au creat noi piete de desfacere pentru produsele lor ! Nivelul de trai occidental a reusit sa supravietuiasca inca 20 de ani dar, acum , va veni factura scadenta si vedem cat de teama le este de prabusirea Greciei ....

                                Povestile, cu cat de reusita sau nereusite au fost privatizarile Dacia ,Skoda ,Olcit sau alte marci auto din europa de est ,sunt menite de a crea diversiunea necesara aplicari acestor strategii economice de inducere in eroare a oamenilor de rand din aceste tari....

                                In curand spatiul economic si de circulatie a marfurilor/oamenilor (Schengen) din europa se va bloca avand ca diversiune patrunderea din china a marfurilor contrafcute si din africa-asia a refugiatilor/persoanelor din zonele de conflic.....iar astfel protectionismul economic si social va reapare in europa si va duce pentru o lunga perioada de timp la o saracie lucie in europa de est si la obligarea acestor tari sa accepte si sa execute toate ordinele venite de la Berlin-Paris....Populatia acestor tari va fi nevoita sa lucreze in regim de sclavagie si supunere deplina pentru prosperitatea lumii occidentale....deja milioane de romani,polonezi,cehi,unguri fac asta ....Abia astept ziua in care Grecia se va prabusi si odata cu ea toate bancile si toata aceasta economie capitalista haotica....Asta se va intampla doar in situatia nefericita in care Germania nu va da drumul la timparnita cu bani pentru a le plati Grecilor in continuare salariile si pensiile inca 20 de ani fara sa munceasca, de frica propriei prabusirii economice.....

                                Greci ......cei mai destepti europeni ! Ce este trist in povestea asta este faptul ca politiceni nostri sau ingramadit sa ajute si ei la plata acestor salarii si pensii ale Grecilor in timp ce noi platim cu suferinta si sange supravietuirea noastra si a copiilor nostri.....
                                Last edited by adonis33; 26 June 2012, 12:42.
                                "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google