Probleme Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Logan

    Salutare am si eu un logan1.4 din primele serii de loganuri iesite.De vreo jumate de an asa imi face figuri din cand in cand,rar dar face,in general in panta incepe sa dea in nas cum face atunci cand gresesti si pleci cu a 3a de pe loc cateodata chiar se opreste desi este in treapta 5.Se intampla sa ajung de la treapta 5 la 1 si tot deabea sa mearga,dar daca o scot din viteza sa mearga perfect cum o bag iar iar face figuri.Daca o las mai usor cu turatiile merge da nu mereu.Care credeti voi ca este problema?sper sa ma puteti ajuta si pe mine trebuie sa o fac neaparat.Multumesc anticipat pentru ajutor

  • #2
    Motorul e micut intelegel are viatza dupa 3000 de ture

    Comment


    • #3
      Nu te supara, dar cred ca problema e pe scaunul soferului. Cum sa schimbi dintr-a 5-a intr-a I-a, pai asta e frana de motor. Daca ai intrat cu a 5-a in panta si vezi ca nu mai poate retrogradezi intr-a 4-a cat merge, apoi intr-a 3-a si tot asa poate si intr-a 2-a daca e panta lunga si simti ca nu mai trage motorul.
      Zambeste, maine poate fi mai rau!

      Comment


      • #4
        Eu nu inteleg problema,nu urca panta sau ce? Sigur ai procedat tu corect?
        sigpic

        Comment


        • #5
          Nici nu merge din treapta 5 in treapta 1 ... Nu te lasa cutia ... Cand urci o panta trebuie ori sa fi lansat ori retrogradezi in treapta 4 si o urci asa ...
          sigpicMy ride

          Comment


          • #6
            Se pare ca nu m-am facut inteles. Mie asa incepe sa-mi faca masina chiar daca nu este panta si este o viteza de 80-90 km/h, ca atunci cand bagi intr-o treapta mare la o viteza mica chiar mi sa intamplat sa se opreasca motoru in timp ce mergeam cu 60 cam asa si era treapta 4

            Comment


            • #7
              Eu nici acum nu sunt sigur ca am inteles bine.
              Deci masina trepideaza la ce turatii? Incearca sa se opreasca daca retrogradezi?
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Cred ca vrea sa zica ca din cand in cand are momente cand nu-i mai trage motorul,nu mai are puterea normala,isi "da in nas",sau ceva de genul asta...
                niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by sosolinu View Post
                  Salutare am si eu un logan1.4 din primele serii de loganuri iesite.De vreo jumate de an asa imi face figuri din cand in cand,rar dar face,in general in panta incepe sa dea in nas cum face atunci cand gresesti si pleci cu a 3a de pe loc cateodata chiar se opreste desi este in treapta 5.Se intampla sa ajung de la treapta 5 la 1 si tot deabea sa mearga,dar daca o scot din viteza sa mearga perfect cum o bag iar iar face figuri.Daca o las mai usor cu turatiile merge da nu mereu.Care credeti voi ca este problema?Sper sa ma puteti ajuta si pe mine trebuie sa o fac neaparat.Multumesc anticipat pentru ajutor
                  Prietene,scrie mai clar si mai corect ca sa inteleaga lumea ce problema ai si sa te ajutam!!!

                  Comment


                  • #10
                    Mie imi facea asa un clio symbol cu motor de 1.4. L-am dus in service si problema era de la un injectoare. Le-a curatat mecanicul si apoi a mers brici! Sper sa iti fie de folos postul meu. Numai bine!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by andrei View Post
                      Eu nici acum nu sunt sigur ca am inteles bine.
                      Deci masina trepideaza la ce turatii? Incearca sa se opreasca daca retrogradezi?
                      nu stiu sigur la ce turatii ca nu am fost atent si trepideaza pana zici ca mai are putin si se opreste chiar daca ai viteza destula pentru treapta de viteza in care esti.Cum scot din viteza si o las pe liber nu mai trepideaza dar daca o bag in treapta corespunzatoare vitezei in momentul acela iar incepe sa dea in nas

                      Comment


                      • #12
                        Ai acoperit teava de esapament? Poate ti-a facut cineva o faza si ti-a bagat ceva pe teava sau ai ceva infundat pompa de benzina ceva nu stiu .. Nici tu nu explici cum trebuie ... Vi maine la 17 la aqua magic si ne arati
                        sigpicMy ride

                        Comment


                        • #13
                          Nu te supara ca te intreb, citi km ai facut in 6 luni de cind masina este defecta?

                          Comment


                          • #14
                            Problema ar putea fi din cutia de viteze sau de la ambreiaj. O verificare amanuntita in service (nu cele din Constanta!) ar scoate la iveala problema.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by DeLuXe View Post
                              Ai acoperit teava de esapament? Poate ti-a facut cineva o faza si ti-a bagat ceva pe teava sau ai ceva infundat pompa de benzina ceva nu stiu .. Nici tu nu explici cum trebuie ... Vi maine la 17 la aqua magic si ne arati
                              pare rau nu pot sa vin ca sunt plecat o sa incerc saptamana viitoare sa ajung

                              Originally posted by andrei View Post
                              Problema ar putea fi din cutia de viteze sau de la ambreiaj. O verificare amanuntita in service (nu cele din Constanta!) ar scoate la iveala problema.
                              daca ar fi cutia sau ambreiajul nu ar trebui sa faca asta mai tot timpu? La m ine se intampla asta o data la 1-2 luni si am observat ca se intampla cand este motorul foarte cald daca merg mult cu ea atunci incepe sa faca asa si mereu cand ma uitam pe sub capota si se mai racea putin nu mai facea probleme

                              nu posta consecutiv! daca vrei sa raspunzi la mai multe posturi deodata, foloseste butonul "multiquote" (semnul cu ghilimelele de dupa "quote"), iar la ultimul dintre posturile la care vrei sa raspunzi da-i "quote". daca vrei sa raspunzi doar la ultimul post de pe topic, nu folosi "quote", se subantelege ca la el se face referire.
                              Last edited by Seba; 26 May 2008, 10:28.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google