Problema Roti Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Roti Logan

    Salutare. Ma tot lupt cu o problema de ceva timp. Mi-am schimbat jantele de tabla cu unele pe 16" 7.5j et35. Problema sta in felul urmator : de la 120 km/h incepe sa joace/vibreze volanul DAR nu pe orice drum si nu mereu. Sa inteleg ca e o problema mecanica, capete de bara , bielete ? Ce am mai observat de cand am pus jantele astea mai late trebuie tinut volanul mai bine pe unde asfaltul este infundat de la tiruri, daca nu incepe sa fuga dupa urme. Este normal asa ceva?

    PS : Este facuta echilibrarea la roti

  • #2
    Aceeasi problema am avut-o si eu, cu fugitul dupa urme. Am schimbat flansele de la amortizoare si s-a rezolvat.

    N-as putea sa-ti spun sigur ca de acolo e, dar poti lua in calcul si varianta mea.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      Eu am patit ceea ce spui tu la supernova, cauza a fost presiunea prea mare in ele, era 2.4; la 2.2 nu era nicio problema.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #4
        Originally posted by LexDeeJay View Post
        Ce am mai observat de cand am pus jantele astea mai late trebuie tinut volanul mai bine pe unde asfaltul este infundat de la tiruri, daca nu incepe sa fuga dupa urme. Este normal asa ceva?
        Cu cat anvelopele sunt mai late, cu atat "urmeaza" mai tare, sleaurile lasate de TIR-uri, in asflat.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Să înțeleg că e ceva normal.

          Dar ce ma fac cu jocul in volan la peste 120 km/h ca și cum nu aș avea echilibrarea roților făcută. Ceea ce ma miră faptul ca nu întotdeauna face asta și mă duce cu gândul la ceva mecanic...

          Comment


          • #6
            Problema cu articulatiile sau din echilibrare, altceva n-are ce sa fie
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              Eu zic ca rezolvarea chiar tu ai expus-o in primul mesaj.
              DAR nu pe orice drum
              Eu am simtit vibratii pe A2 la 140 km/h (dupa ce am pus jantele de aluminiu si am crezut ca e din vina lor), dar vibratii nene, nu gluma. Stiind ca nu aveam nicio problema cu jantele de tabla, am lasat-o moale la 120 km/h apoi.

              La interval de 2 saptamani am avut o alta iesire pe autostrada si am zis sa vad daca mai vibreaza volanul. De data asta trecut lejer de 140 km/h nu aveam nici cea mai mica problema, ruland pe o alta portiune de drum.

              Cauza: calitatea proasta a asfaltului.
              Last edited by CataLiNNN; 23 August 2013, 14:52.

              Comment


              • #8
                LexDeeJay, cum ai centrat rotile?

                Comment


                • #9
                  nu cumva iti vibreaza pe asfaltul ala cu piatra mai mare?
                  Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                  Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    E adevărat ca înainte cu jantele de tablă nu aveam nicio problema.

                    Nu se pune problema cu centrarea roților. Am inele fixe făcute la strung.

                    faraonw, din cate stiu cam da, au piatra mare in asfalt. Inca nu am avut ocazia sa intru pe autostrada.
                    Last edited by LexDeeJay; 23 August 2013, 15:18. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      Jantele sunt noi?
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by vitriol View Post
                        Jantele sunt noi?
                        NU, le-am luat la sh

                        Comment


                        • #13
                          Atunci este posibil ca jantele sa nu fie in mintile lor.

                          Verfifica totusi daca nu cumva ai jocuri in articulatii.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            eu tot de la jante aveam aceeasi problema imi vibra volanu de la 120 in sus .....le-am echilibrat si acum mai simt o vibratie mica la 150 dar nu e deranjanta...

                            P.S eu am jante pe 17 cu talon pe 205
                            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                            Comment


                            • #15
                              am facut niste teste acum. am observat o chestie f ciudata. dupa ce pun frana si accelerez iar la 120 km/h incepe sa vibreze. i-am facut cateva pedale de frana scurte am accelerat din nou pana la 150 km/h si nu mai vibra deloc.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google