Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca cineva spune ca o baterie de 50-55A e subdimensionata pentru un motor 1.6 (nu conteaza valvele) benzina si dotari la sfertul clasei premium, ii recomand sa se duca sa-si dea cu apa rece pe fata. Acum daca isi face studio de film, in masina, e problema fiecaruia, discutam de masini stoc cu maxim o statie si un subwoofer.

    LE: Ma uit ca Varta recomanda (exemplu) la Laguna cu motor de 3.0 benzina, baterie de 70A, iar la 1.9 Dci, tot de 70A
    Last edited by darksid3; 3 February 2012, 12:01.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      vezi bine ca vorbesti prostii si tot tu te dai lovit. daca ti-au spus 10 insi ca esti "beat" tot nu te duci sa te culci.
      Prietene, aici nu se aplica mentalitatea de turma. Daca tu si alti 9 aplaudaci care nu faceti diferenta intre tachet si culbutor imi spuneti mie ca nu am dreptate, nu inseamna ca aveti voi. Romanu din nastere se crede bun la toate si voua va place sa va dati cu parerea desi habar nu aveti cu ce se mananca domeniul auto, asa ca mi se cam falfaie ca unii ca tine imi zic mie ca nu am dreptate. Astia 10 insi la un loc nu au dat bani pe baterii mari cat am dat eu pe carti de inginerie, capisci ?

      Originally posted by B997NDL View Post
      iar vorbesti in plus. garantia bateriilor montate din fabrica e acoperita de dacia. isi permit la diferenta de pret dintre cele de 60 si cele de 40-50 inmultita cu nr de masini. pe rombat ii doare-n... unde monteaza dacia bateriile. n-or sa stea sa supervizeze. de aceea cand iti moare... te duci la service dacia si nu la rombat. rombat recomanda mai mari pt ca probabil au avut prea multe baterii de inlocuit datorita suprasolicitarii.
      Postul asta este exemplul clar ca esti pe langa subiect. Cum naiba sa ii doara la basca pe Rombat unde pune Dacia bateriile ? Tu auzi ce spui ? Pai daca ar fi asa si Dacia le-ar monta subdimensionate, bateriile ar muri repede si imaginea Rombat ar fi grav afectata si evident lumea nu si-ar mai cumpara tot Rombat, tu crezi ca ei ar permite asta ? Sa cheltui atat pe reclame & co apoi in 2 ani imaginea sa fie facuta praf din cauza asta. Niciodata un producator nu o sa lase sa se intample asta. E mult de spus aici si lucrurile sunt complexe, asa ca macar daca esti 0 in domeniu stai de o parte si invata, nu mai face valuri.

      Am vazut ca tie iti pune mari probleme gramatica de gimnaziu ("scri" si alte artificii de genul), ce asteptari sa am de la tine cand vorbim de masini ? Decat sa dai din coada aici si sa imi spui mie sa ma duc sa ma culc, mai bine investeste 25 de lei intr-o carte mica de gramatica sa te pui la punct. Vezi ca si darksid3 spune exact ce spun eu, asa ca turma voastra se imputineaza.
      Last edited by Shakar; 3 February 2012, 13:28.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • pe mine azi m-o lasat de tot nici sa invarta nu mai are putere
        MY CLA

        Comment


        • Ma minunez vazind ce durata de viata au unele baterii
          de pe aici.6 ,7 ani ,deci bateria de logan tine cit mai mult
          de la post la post.

          Comment


          • Originally posted by Shakar View Post

            Am vazut ca tie iti pune mari probleme gramatica de gimnaziu ("scri" si alte artificii de genul), ce asteptari sa am de la tine cand vorbim de masini ? Decat sa dai din coada aici si sa imi spui mie sa ma duc sa ma culc, mai bine investeste 25 de lei intr-o carte mica de gramatica sa te pui la punct. Vezi ca si darksid3 spune exact ce spun eu, asa ca turma voastra se imputineaza.
            eu zic sa-ti vezi de treaba ta si sa nu ma inveti pe mine gramatica, ca nu ai tu varsta cati ani am eu de scoala. nu te mai lega de erori facute din viteza. cat despre tacheti si culbutori iar aberezi. m-am lamurit de cunostiintele tale. incheiem disputa ca sa nu ne suparam mai rau ca nu e bine.

            on topic. @ darkside: eu vorbeam de baterie de 70 pe diesel, pe care de altfel rombat recomanda pana la 72. ba chiar au o linie (pilot) facuta pt diesel si unde poti vedea ce valori au. colegul de mai sus s-a trezit contrazicand producatorii si exprimandu-si dezamagirea ca n-a fost consultat. introdu aici ce motorizare vrei si vezi care sunt recomandarile. acum daca e un val de paranoia si "toti ne minte ca e ai dracu'".... ce sa zic?!

            Comment


            • Lasa Rombatul si vezi si ceilalti producatori ce recomanda. Tie nu-ti ajung 70 A la un 1.5 Dci? Pai inseamna ca nemtii sunt cretini c-au pus baterie de "doar" 80A pe BMW 2.0d cu iDrive (Varta recomanda de 70/80/95 la E90 diesel), dubla clima, scaune incalzite, GPS si alte multe ustensile neexistente pe Logan. Daca la un 1.5 diesel nu ajunge atat, daca ai un 3.0 diesel ce baterie ii mai pui ?
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • cine a zis ca nu-mi ajung? problema e ca dacia mi-a pus una de 60 si se intampla si vara daca sta mai mult sa invarta in gol de cateva ori. tocmai asta spuneam, ca rombat recomanda 70. asta nu inseamna ca dacia tine cont de recomandari, din motive pe care le cunoastem.
                eu spuneam ca bateria viitoare va fi de 70.

                Comment


                • Recomandarea Rombat pentru 1.4 Mpi:

                  -Premier 12 V - 65 Ah
                  -Tornada 12 V - 60 Ah
                  -Cyclon 12 V - 66 Ah

                  Q.E.D.
                  Ca vad ca asa se poarta.

                  Comment


                  • Invartitul in gol poate avea numeroase cauze, nu musai bateria.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • @ NDL - a fost mai simplu sa imi spui ca aberez la faza cu tachet - culbutor decat sa te documentezi, este ?

                      din motive pe care le cunoastem.
                      Ai tu impresia ca le cunosti, in realitate nu cunosti nimic dupa cum tot demonstrezi de 2 zile aici pe thread. Ti-am si explicat de ce nu pot face tampenii de capul lor dar unde nu e...

                      Originally posted by mr.K View Post
                      Recomandarea Rombat pentru 1.4 Mpi:

                      -Premier 12 V - 65 Ah
                      -Tornada 12 V - 60 Ah
                      -Cyclon 12 V - 66 Ah

                      Q.E.D.
                      Ca vad ca asa se poarta.
                      Ca sa iti dai seama ca sunt date la misto astea - cum e posibil ca o Tornada de 60 sa fie OK, dar daca vrei o baterie din gama de top (Premier) care e mai buna decat Tornada, trebuie totusi sa fie mai mare, de 60 nu ar fi fost buna. )))))))))
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • @Shakar: totul e o conspiratie. Ma pot pune eu cu marii producatori?
                        Auzi, daca te doare capul si medicul iti da o concentratie mare a medicamentului, sa zicem 250mg, tu il contrazici si te tratezi cu 125mg?

                        Comment


                        • Deci tupa tine e logic ca o baterie Tornada de 60 sa fie ok (o recomanda) dar daca vrei una din seria SUPERIOARA, de 60 nu mai e buna, trebuie de 65. E logic ?! Nu e totul o conspiratie dar e la mintea cocosului ca ei vor binele lor nu al tau.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • Nasol ca sunt mai multe game de baterii. Una trebuia.

                            Comment


                            • Originally posted by Shakar View Post
                              @ NDL - a fost mai simplu sa imi spui ca aberez la faza cu tachet - culbutor decat sa te documentezi, este ?



                              Ai tu impresia ca le cunosti, in realitate nu cunosti nimic dupa cum tot demonstrezi de 2 zile aici pe thread. Ti-am si explicat de ce nu pot face tampenii de capul lor dar unde nu e...



                              Ca sa iti dai seama ca sunt date la misto astea - cum e posibil ca o Tornada de 60 sa fie OK, dar daca vrei o baterie din gama de top (Premier) care e mai buna decat Tornada, trebuie totusi sa fie mai mare, de 60 nu ar fi fost buna. )))))))))
                              stai linistit ca nu am de ce sa ma documentez in privinta asta. vad ca tot nu te lasi. eu ti-am zis ca nu e bine.

                              pt ca premier e fara intretinere si descarca la rece cu 30 % mai mult.

                              Comment


                              • pot pune bateria pe redresor pana imi vine cealalta? luni o comand si vine peste 2 saptamani si nu pot sta fara masina atata ce redresor trb??
                                MY CLA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google