Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si la demontare sa incepi prima data cu borna MINUS si apoi cu PLUS.
    La montare incepi cu PLUS si termini cu MINUS.
    Corect!
    Mare grija, sa nu desfaci plusul prima data si sa faci vreun scurt cand pui borna pe undeva. In cel mai bun caz vrei arde niste sigurante, in cel mai rau caz o sa ai de inlocuit alternatorul sau electromotorul.


    .................. eu nu sunt meserias, dar niste suruburi voi putea sa le desfac, sau sa merg sa tractez masina la un service asa "moarta"sa o puna un mester de acolo, apropo daca o cumpar de la un magazin anume are montajul inclus.
    Ai nevoie de niste torx-uri, o mana fina si rabdare, ca mana incape greu pe langa baterie.

    Nu tracta masina, n-are rost.
    Last edited by mr.K; 13 September 2012, 10:09.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Corect!
      Mare grija, sa nu desfaci plusul prima data si sa faci vreun scurt cand pui borna pe undeva.
      Sau in timp ce desface plusul prima data sa nu dea cu cheia la masa cand ii scapa in gol de pe piulita...din diverse motive. Deci,,incepi prima data cu MINUSUL pt a scapa de surprize surprize!
      Last edited by Ivan Marian; 13 September 2012, 10:11.

      Comment


      • Multumesc pentru raspunsuri, maine vreau sa fac operatiunea.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Corect!
          Mare grija, sa nu desfaci plusul prima data si sa faci vreun scurt cand pui borna pe undeva.
          Eu nu am inteles cum se poate face un scurtcircuit cind "pui borna pe undeva"?

          Comment


          • Majoritatea posturilor tale sunt de gica contra, asa ca pune mana si desfa tu plusul prima data si pune naibii borna aia aiurea pe undeva prin compartimentul motor, ca sigur vei intelege.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              O poti monta singur, fara niciun stres, cu o conditie; sa ai scula potrivita cu ajutorul caruia sa desfaci clema se fixare pe suport.
              Adica o cheie de 10(?) si un antebrat subtire ar fi binevenit, e ca dracu de desfacut clema aia.

              Comment


              • Merge si torx, sau tubulara de 10 cu prelungitor si o desfaci elegant.

                @mr.K nu se intampla nimic daca desfaci borna plus si o pui naibii aiurea undeva prin compartimentul motor.
                Last edited by crull; 14 September 2012, 01:34.

                Comment


                • Bornele bateriei se pot desface si monta la loc in orice ordine iti trece prin cap, iar bornele, odata desfacute, pot atinge orice parte a masinii si nu numai.
                  De ce? Simplu!
                  - daca atingi borna minus de ceva, este masa pe masa, deci nu se intampla nimic
                  - daca atingi borna plus de orice, deja nu mai conteaza pentru ca nu mai exista curent pe ea.

                  Dar! Este recomandat sa se desfaca intai borna minus, apoi borna plus, la demontarea bateriei (si invers la montare), pentru ca exista riscul, daca nu esti atent, sa atingi cheia de caroserie in timp ce aceasta (cheia) este pe borna plus. Plusul pe baterie, minusul pe caroserie = scurt circuit, iar de aici poti sa prajesti bateria, instalatia electrica, alternator, electromotor, etc.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • @mr.K nu se intampla nimic daca desfaci borna plus si o pui naibii aiurea undeva prin compartimentul motor.
                    Mai sunt si condensatori care pot ramane incarcati, eu n-as risca sa pun borna cu plusul oriunde, daca borna cu minus e cuplata la baterie.

                    Da una peste alta, o lalaim fara rost, se da minusul jos, apoi plusul, iar la montare-> invers.
                    Plus ca e mai sigur sa nu fie vreun consumator deschis, sau cheia in contact, chiar de o sa radeti, unii ingonra orice.

                    Nu e rau sa infasurati bornele bateriei, odata demontate, in niste lavete.
                    Last edited by mr.K; 14 September 2012, 09:21.

                    Comment


                    • Cu alte cuvinte,,daca unul este foarte foarte foarte indemanatic si foarte foarte foarte precaut cu borna,,poate incepe prima data cu borna PLUS

                      Comment


                      • Da, dar nu vad rostul. Exista si borna cu minus.
                        Romanii s-au nascut filozofi, ei explica faptul ca nu trebuie sa respecte regulile, avand 2 perechi de oo si putandu-se descurca in orice situatie.
                        Suucesuri la demontat borna cu plus.
                        Mie imi plac nemtii, deoarece respecta regulile.
                        Last edited by mr.K; 14 September 2012, 10:55.

                        Comment


                        • Rostul,,ce rost mai are,,se dovedeste ca este meserias la final de operatiune cel ce incepe cu PLUS prima data la demontare si cu MINUS la montare.

                          Cel mai bine ar fi sa incepi demontarea/montarea cu ambele borne simultan stii tu,,ca aia de rasucesc doua chei deodata pe submarine/baze militare si arunca niste ""prostii"" prin aer

                          Comment


                          • va vine sa credeti sau nu , m-a tinut bateria 7anisi 5luni

                            Comment


                            • Ai completat vreodata cu apa distilata(chiar daca scrie ca e fara intretinere)?

                              Ce stiti de bateriile AGM de la Rombat?

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Da, dar nu vad rostul. Exista si borna cu minus.
                                Romanii s-au nascut filozofi, ei explica faptul ca nu trebuie sa respecte regulile, avand 2 perechi de oo si putandu-se descurca in orice situatie.
                                Suucesuri la demontat borna cu plus.
                                Mie imi plac nemtii, deoarece respecta regulile.
                                Mistăre, tu poti sa faci diferenta dintre o regula si o recomandare?
                                Eu am explicat clar ce se poate intampla rau daca desfaci intai borna plus, nu am zis "bah, desfaceti mai intai borna plus".
                                Nu exista nicio regula scrisa in privinta asta si nu inveti o procedura in sensul asta la postliceala de montat/demontat baterii.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google