Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema e logica! Traiesti in Romania, nu in Germania!. Eu, ca vanzator primesc pretul mai mic la baterie de la importator doar.daca predau si eu deseul. Nu predau deseul, platesc bateria mai mult. E un procent. Pai de ce sa iti dau tie, clientul meu, pretul mai mic, echivalent predarii deseului, daca tu nu imi dai mie deseul?! De unde sa scot discountul ala?? Crezi ca vanzatorii fac munca caritabila, sunt de la Unicef sau Crucea Rosie? Legea e clara, cumperi baterie noua, ai pret mai mic cu circa 10% daca predai VANZATORULUI deseul, sau pretul normal daca nu-i predai deseul. Simplu ca buna ziua.

    In mod normal tu ori o predai vanzatorului si platesti mai putin pe cea noua, ori o duci in alta parte si primesti o suma de bani pe ea...20-30 de lei, nu stiu exact cat. Tu vrei si discount de la.vanzator si ramai si cu banii de la reciclator. O masa la restaurant nu vrei?

    Sent from my GT-I9100 using Forum Runner
    Last edited by PCH; 12 June 2013, 10:27.

    Comment


    • Hai nu zau !
      Eu lucrez cu cei de la Varta, Bosch si Rombat si toti 3 producatorii au unitati de reciclare!

      sigpic
      Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

      Comment


      • Si da, cum spune si Ady, in Romania, producatorul/importatorul - in speta Varta, Rombat, Caranda si care mai vrei tu, recicleaza deseurile...nu le dau mai departe la reciclatori!

        Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

        Comment


        • Ar fi si aberant sa le dea alora deseul si apoi sa cumpere plumbul de la reciclatori. Din cate am vazut personal la Rombat Bistrita au si o unitate de recuperare a acidului si plasticului. Intre noi fie vorba, si-au facut unitatea de recuperare a plasticelor dupa ce si-au luat o mare teapa cu un producator chinez ..
          Au comandat carcasele pentru bateriile moto in China si de la aia le-au venit cu un maaare "Made in China" in relief, pe carcasa si deabia reusesc sa le vanda. Pana nu scapa de stocul de carcase moto cu "Made in China" is fripti rau. De aici a aparut si statia de injectare plastic in matrite, sa nu mai apara beleaua cu alte "minuni" inscriptionate pe carcasele bateriilor.
          sigpic
          Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

          Comment


          • Nu confundati notiunile ; nu este discount ; este "taxa depozit" .Uite ce scrie in decret :
            "5.3. Sistemul "depozit"
            Sistemul "depozit" se aplică asupra preţului de vânzare de către distribuitorii de baterii şi
            acumulatori auto, la comercializarea către consumatorul final, reprezintă 10% din preţul de
            vânzare al unei baterii sau al unui acumulator auto şi este plătit odată cu achiziţionarea unei
            baterii sau unui acumulator auto, în cazul în care nu se predă o baterie sau un acumulator auto
            uzat.
            Sumele încasate din aplicarea sistemului "depozit", nerambursate sunt evidenţiate separat în
            contabilitatea persoanei care desfăşoară activitate de comerţ cu baterii şi acumulatori auto şi sunt
            utilizate numai pentru organizarea activităţii de colectare a bateriilor şi acumulatorilor auto uzaţi."

            Comment


            • Si? Daca ii spune altfel cu ce schimba lucrurile?

              Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

              Comment


              • Taxa asta se refera la incarcarea efectiva a bateriilor cu curent si depozitarea in siguranta a acestora. Acumulatorii, in depozite, vin descarcati si e normal sa fie asa. Zilnic, in functie de analizele volumelor de vanzari pe tip de acumulator se fac incarcari si verificari ale bateriilor cu pricina. Toatea astea sunt costuri si se refera la depozitare, manipulare si curent electric consumat la incarcare. Normal ca se evidentiaza separat in contabilitate. Veniturile generate de ea sunt directionate catre recuperarea/reciclarea acumulatorilor uzati din piata, asta ca sa-ti raspund complet.

                Discount-ul pentru predarea bateriei uzate este, de fapt, o plata catre cel ce o preda, echivalentul plumbului. Daca te uiti, acesti bani ii primesti si in momentul in care predai un autoturism la casare, echivalentul materiilor prime recuperate din el.
                Last edited by ady_p; 12 June 2013, 10:54.
                sigpic
                Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                Comment


                • Originally posted by ady_p View Post
                  Acumulatorii, in depozite, vin descarcati si e normal sa fie asa.
                  Nu, pleaca din fabrica incarcate.
                  Last edited by 77sky; 12 June 2013, 11:15.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Iata ce scrie in decret , privind utilizatorul final:
                    "5. Obligatiile utilizatorului final:
                    5.1. Utilizator final - orice persoană fizică, persoană fizică autorizată sau persoană juridică care
                    cumpără ori dobândeşte baterii sau acumulatori portabili, baterii ori acumulatori auto, baterii sau
                    acumulatori industriali în scopul utilizării lor, şi nu al comercializării;
                    5.2. Utilizatorul final de baterii şi acumulatori auto şi industriali este obligat să predea deşeurile
                    de baterii şi acumulatori auto şi industriale separat de alte deşeuri către:
                    4
                    - distribuitorii de baterii şi acumulatori angro şi en detail;
                    - unităţile care prestează servicii de înlocuire a bateriilor şi acumulatorilor;
                    - punctele de colectare pentru deşeuri de baterii şi acumulatori;
                    - producător, după caz."

                    Deci de unde reiese , ca trebuie sa predai obiectul , la un colector aurorizat , oricare.

                    Comment


                    • Da. Nu reiese ca daca tu ai predat la X srl, Y srl trebuie sa-ti dea vreo reducere.

                      Fiecare vanzator trebuie sa faca o cota de reciclare, daca nu o face, plateste pentru ea din taxa aia de 10% din pret. Daca tu ai dat la altul, sa fie ala sanatos.
                      Last edited by einstein1984; 12 June 2013, 12:12. Reason: Automerged Doublepost
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Am studiat instructiunile de la rombat si am costatat ca pentru toate este aceasi instructiune , adica o instructiune universala . Asa este normal ?

                        Comment


                        • Nu, e total anormal. Totul facut intentionat pentru a te deruta.
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Originally posted by einstein1984 View Post
                            Da. Nu reiese ca daca tu ai predat la X srl, Y srl trebuie sa-ti dea vreo reducere.

                            Fiecare vanzator trebuie sa faca o cota de reciclare, daca nu o face, plateste pentru ea din taxa aia de 10% din pret. Daca tu ai dat la altul, sa fie ala sanatos.
                            Acel "altul" nu o sa-ti dea niciodata pe o baterie uzata echivalentul reducerii oferite de vanzatori la achizitionarea de acumulator cu deseu la schimb.
                            sigpic
                            Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                            Comment


                            • Nu cred ca este facut la deruta ; eu cred ca este o lipsa in prezentare . De moment ce se sustine ca marfurile sint diferite , normal ar trebui sa fie si instructiunile diferite . Instructiunile implicit lauda marfa.

                              Comment


                              • Originally posted by ady_p View Post
                                Acel "altul" nu o sa-ti dea niciodata pe o baterie uzata echivalentul reducerii oferite de vanzatori la achizitionarea de acumulator cu deseu la schimb.
                                Am patit acum vreo 7-8 ani, m-am dus sa iau o baterie noua din magazin auto si foarte greu l-am convins sa mi-o dea pt ca nu aveam bateria veche la schimb, si chiar nu aveam.
                                Ca lui ii trebe bateria veche la schimb, de unde omule ca nu am, am cumparat o masina veche fara baterie !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google