Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bateriile low entry sau medium au durata de viata asemantoare cu alea premimim si datorita faptului ca se vand cel mai bine si rapid de la data fabricatiei, spre deosebire de alea premium care pot zace luni de zile, poate si peste juma' de an pe rafturi prin magazine, dupa ce au fost fabricate.

    Comment


    • Cele din gama entry tin la fel cu cele premium poate pe Logan, Clio si alte masini cu tehnologie echivalentă unui cărucior de butelii.

      Si cele de top se vand extrem de bine!

      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

      Comment


      • Adevarul e ca daca pui pe Q7 o baterie gama low entry deja ai decazut in ochii anturajului, e o blasfemie.
        Trebuie sa pui una cu gel, la vreo 15 meleoane, ca are multi consumatori gen masina de spalat, frigider, LED de 42 de inch diagonala si un cuptor cu microunde.

        O baterie din aia cu gel care te tine 10 ani nu isi are rostul pe Logan pentru simplul fapt ca nu stii sigur daca atelajul te tine atat timp fara sa cada tablele de pe el.
        Eu sunt multumit de low entry, ca nu merg cu capota ridicata ca sa vada toti ca am Varta Silver, care pana la urma tot curent da ca si Caranda Durabila, iar de tinut mai mult, nu stiu cat poate sa tina in plus, daca Rombatul ala Calciu a tinut 5 ani. Iar altii au Rombatul din fabrica de 6-7 ani si inca duce.
        Last edited by mr.K; 4 October 2013, 21:45.

        Comment


        • salutare,

          as vrea sa va intreb parerea legat de un acumulator. am o ocazie la un acumultor varta de 74ah la un pret extrem de bun si ma gandeam sa il cumpar pentru eventualitatea in care al meu va ceda iarna asta, bateria vand deja 7 ani.

          Acum pe masina este un rombat de 40ah parca. As vrea sa va intreb daca pot monta aceasta baterie pe masina. Alternatorul face fata as putea afecta altceva?

          ms

          Comment


          • Sal,e cam mare de 74AH.Cu ce pret ai luat-o?Eu zic ca una de 60 e suficient!
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Pretul este mai mult modic decat ceva real.(50ron).

              Intreb daca are ceva daca il montez?

              Comment


              • nu are nimic alternatorul sau altceva.... la banii astia eu zic sa nu mai astepti....
                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Adevarul e ca daca pui pe Q7 o baterie gama low entry deja ai decazut in ochii anturajului, e o blasfemie.
                  Trebuie sa pui una cu gel, la vreo 15 meleoane, ca are multi consumatori gen masina de spalat, frigider, LED de 42 de inch diagonala si un cuptor cu microunde.
                  Nu ai cum sa pui Calciu nici macar pe Ford Focus datorita sistemului de încărcare, alternatorul este mai "puternic", incarca rapid bateria iar un calciu se duce naibii, scrie si la cartea masinii. Masinile premium (Q7) au tot felul de pompe, pompite, calculatoare, etc si mai muta tehnologie in faruri decat are Dacia in fabrica de la Mioveni. Deci, daca nu vrei sa schimbi bateria la 2 luni ii pui un blue sau silver. Daca si bateria auto este considerata o fitza in tara asta...

                  Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                  Comment


                  • stie careva cum este cu anul fabricatiei ? .Pe bateria mea rombat luata cum 3 zile scrie asa A320 vanzatorul mi-a zis ca este fabricata in anul 2013 saptamana 20 (adica luna MAI ) este corect sau m-a mintit??
                    Last edited by slim_daddy40; 6 October 2013, 09:01.

                    Comment


                    • Verifica certificatul de garanție. ..pe el exista informația asta. "Data livrare catre producator" sau ceva de genu'...

                      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                      Comment


                      • Originally posted by popavlm View Post
                        nu are nimic alternatorul sau altceva.... la banii astia eu zic sa nu mai astepti....
                        Da, de acea ma gandeam, insa oare alterantorul duce bateria as putea afecta ceva pe masina?

                        Comment


                        • nu are ce sa afecteze.... tin minte ca intr-un timp aveam la vechea dacie bateria de la tractor si nu avea nici pe dq nici ea nici masina....
                          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                          Comment


                          • Originally posted by PCH View Post
                            Nu ai cum sa pui Calciu nici macar pe Ford Focus datorita sistemului de încărcare, alternatorul este mai "puternic", incarca rapid bateria iar un calciu se duce naibii, scrie si la cartea masinii. Masinile premium (Q7) au tot felul de pompe, pompite, calculatoare, etc si mai muta tehnologie in faruri decat are Dacia in fabrica de la Mioveni. Deci, daca nu vrei sa schimbi bateria la 2 luni ii pui un blue sau silver. Daca si bateria auto este considerata o fitza in tara asta...

                            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                            Ce pompite au mah? Poate aia de la spalatorul de faruri si directie asistata electric. Ce calculatoare suplimentare?
                            Poate are navy mare, incalzire in scaune, draci laci.
                            Masinile cu multi consumatori au recomandarea sa puna o baterie cu curent de descarcare la rece mare si cu putere suficienta.
                            Nu alegi bateria dupa tehnologia de fabricatie, ci dupa caracteristici.

                            Daca ajunge Varta Black, pui Silver doar ca fitza. Daca e musai Silver, atunci nu e fitza.
                            Last edited by mr.K; 6 October 2013, 13:07.

                            Comment


                            • Originally posted by jeepers View Post
                              Da, de acea ma gandeam, insa oare alterantorul duce bateria as putea afecta ceva pe masina?
                              Uita-te pe alternator: la mine are o eticheta pe care scrie 75A.
                              Eu unul cred ca o baterie de 74 e overkill pentru 1,4.
                              Una de 60 e arhisuficienta.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post

                                Daca ajunge Varta Black, pui Silver doar ca fitza. Daca e musai Silver, atunci nu e fitza.
                                Eu nu vorbesc de aia care aleg sa puna Silver daca merge Black, e treaba lor. Eu incerc sa scot in evidenta faptul ca bateriile de top au fost inventate cu un scop. Exista masini care au nevoie MUSAI de asa ceva. Cum am mai spus, pe un Logan, Cielo, Clio, etc care au tehnologie cat un carut de butelii nu se preteaza un Varta Silver, merge si un Black sau Calciu/Premier, cum pe BMW 740d 2013 echipat full option nu poti pune Rombat Calciu sau Caranda Durabila )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google