Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by einstein1984 View Post
    Foarte buna remarca, si cand faci scurt circuit intre borna + si cutia bateriei o sa regreti ideea.
    Crezi ca degeaba e pusa borna aia departe de chestii legate la masa?
    si eu am pe masina o baterie cu polaritate inversa pusa cum a spus mai sus, merg cu ea asa din 2011, mai are putin si isi termina "viata" si scurt nu a facut, nu ca ar fi vr-un pericol, parerea mea. este mult loc intre carcasa bateriei si borna de +.( vro 3-4 cm cel putin daca nu si mai mult). daca am timp o sa fac cateva poze si o sa le pun aici.

    Comment


    • Cum te-ai pricopsit cu bateria aia?

      Comment


      • nu am ajuns sa fac pozele, o sa le pun cand le am.

        mr. K: de la cineva care a schimbat masina. a fost aproape moca...

        Comment


        • Salutare, am achiziționat și eu de curând un Rombat Premier de 70Ah pt. al meu Logan 1.4 și aș vrea să știu când e fabricat dar nu știu să descifrez seria. Dacă mă poate ajuta cineva: 1253A1

          Am citit și mai în spate în acest thread dar mie îmi reiese că bateria ar fi din 2012 și nu sunt sigur de asta, îmi pare a fi prea veche.
          Last edited by ionuutzuu; 9 April 2015, 08:17.
          ¨˜”°º•®Ionutz®•º°”˜¨ ™

          Comment


          • Originally posted by ionuutzuu View Post
            Dacă mă poate ajuta cineva: 1253A1
            Salut,data de fabricatie este 23 ianuarie 2015.La cat mai multi ani de folosire.

            Comment


            • Mersi! Poți să-mi explici cum ai dedus data?
              ¨˜”°º•®Ionutz®•º°”˜¨ ™

              Comment


              • Ceva de genul.
                tabel nu am, dar am un prieten care munceste acolo.


                Crede si nu cerceta.

                Daca bateria e buna, ce mai conteaza cand e fabricata? Daca afli ca e din 2012, ce faci, o dai inapoi? Nu ti-o primeste.

                Comment


                • Conteaza enorm. O baterie care a stat 3 ani in depozite nu te tine ca una care e fabricata cu cateva luni in urma. Era problema mea ce faceam cu ea in caz ca era an 2012. Ca nu stii tu legislatia, asta e problema ta!
                  ¨˜”°º•®Ionutz®•º°”˜¨ ™

                  Comment


                  • Ca nu stii tu legislatia, asta e problema ta!
                    Care legislatie nu o stiu? Ca poti returna un produs?
                    Dar tu stii in ce conditii il poti returna? Scrie vreun termen de valabilitate pe ea si tu le zici ca presupui ca are deja 3 ani?



                    Normal ca e mai buna o baterie proaspata.
                    Asta nu inseamna ca una produsa de 2 ani e proasta, daca a fost pastrata corespunzator si incarcata periodic.
                    Last edited by mr.K; 9 April 2015, 15:37.

                    Comment


                    • de schimbat nu ti-o mai schimbau. ce legislatie i-ar obliga sa ti-o schimbe ?!
                      ca sa nu mai zic ca ai intrebat degeaba aici fiindca nimeni nu stie. informatia asta ar fi trebuit sa apara pe certificatul de garantie. nu ti-au dat asa ceva ?!

                      Comment


                      • Ba da, dar nu e specificat ca acea data este data de livrare/fabricare. E doar o data trecuta acolo(05.03.2015). Hartiuta aia poate fi schimbata imediat, nu am incredere-n ea. Tot seria ramane cea pe care te poti baza.
                        Last edited by ionuutzuu; 9 April 2015, 15:45.
                        ¨˜”°º•®Ionutz®•º°”˜¨ ™

                        Comment


                        • si acolo ce data apare ? fiindca, daca te uiti mai bine pe cod, o sa vezi ca pukyman bate campii cu gratie. de unde a reiesit data de 23 ianuarie ?!
                          1(ianuarie) 2(douazeci...) 5(2015) 3(...sitrei )A1 ?! asa merge ?!

                          Comment


                          • Nu reiese pt. ca e un algoritm. Probabil el stie mai bine.
                            ¨˜”°º•®Ionutz®•º°”˜¨ ™

                            Comment


                            • Multumesc colegului B997NDL pentru aprecieri,ma duc repede sa mai bat niste campii....sau munti .

                              Comment


                              • pai, daca si colegul Ionut s-a prins ca e un algoritm... eu cred ca e o integrala. sa fim seriosi. m-am uitat la baterii in n magazine, si codurile n-au nicio logica. unde la una, ca cea din exemplu, ar fi un 5, la altele e un 1, 2, 3....etc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google