Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut de 2 ori Rombat, a doua nu m-a tinut nici 2 ani, deci...

    Comment


    • La mine Caranda merge pe 7 ani. Sunt curios cat o mai duce. Oricum, a depasit orice Rombat am avut.
      Cel mai mult m-a tinut un Tudor, 7 ani.
      Last edited by mr.K; 14 September 2016, 14:25.

      Comment


      • Originally posted by Octavian View Post

        Si d.p.d.v financiar...nu prea avem ce sa vorbim la o cheltuiala de 200-400 lei pe termen de 3-4 ani.
        Evident nu costul bateriei e problema, ci faptul ca poate sa te lase pe cine stie coclau e mult mai aiurea.

        Comment


        • Cine stie sa interpreteze un cod de acumulator auto ZAP 0570123446 ?
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Google stie.

            Comment


            • Crezi ca n-am cautat pe google ?
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Eu am ajuns la concluzia ca daca producatorii ar vrea ca noi sa descifram codul, tabelele ar fi publice. Cum nu sunt....
                Cel putin la Rombat e varza cu altfel de carne de la un an la alt an.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  La mine Caranda merge pe 7 ani. Sunt curios cat o mai duce. Oricum, a depasit orice Rombat am avut.
                  Cel mai mult m-a tinut un Tu 7 ani.
                  Poate ai garaj de a tinut atat...rombatul meu a tinut 5 ani..drumuri scurte servici 2 km dimineata 2 seara afara in ger iarna fara sa fie pe redresor..s-a aprins becul la abs acum cateva ierni si atat...acum a murit..asta este,credeam ca ma lasa la iarna

                  Comment


                  • La mine Caranda merge pe 7 ani. Sunt curios cat o mai duce. Oricum, a depasit orice Rombat am avut.
                    Cel mai mult m-a tinut un Tudor, 7 ani.
                    Si aia de origine, n-a tinut nici 3 ani?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • 5 ani a tinut aia de uzina.
                      Loganul e productie 2005.

                      Pe un diesel am o Varta Blue de 74 Ah, are aproape 4 ani si inca duce bine.
                      Last edited by mr.K; 14 September 2016, 20:49.

                      Comment


                      • Aia de uzina (2006) m-a tinut 3 ani si m-a lasat în drum, într-o intersectie aglomerata. Cred ca era rombat.

                        Comment


                        • 5 Ani, 5 luni şi 15 zile, atât m-a ţinut acumulatorul original al maşinii.
                          Ieri a decedat subit şi l-am înlocuit cu un Rombat Premier 65 Ah / 640 A, achiziţionat la un preţ de 295 de lei la care s-a adăugat şi o taxă de transport de 15 lei, datorită faptului că eram cu maşina în Bragadiru, după Şoseaua de Centură.

                          În Bucureşti, livrarea acumulatorului, montajul şi acordarea garanţiei sunt gratuite.
                          Garanţia acordată de producător este de 3 ani, având condiţia verificării stării acumulatorului şi a alternatorului (valoarea de încărcare scoasă de acesta) la fiecare 6 luni.

                          Drumuri bune tuturor!

                          Comment


                          • Originally posted by prometheus View Post
                            Cine stie sa interpreteze un cod de acumulator auto ZAP 0570123446 ?
                            Am aflat de la un amic ce reprezinta ultimele 3 cifre din codul scris pe un acumulator auto marca ZAP !

                            Ultima cifra reprezinta anul de fabricatie(2016), penultima si antepenultima cifra reprezinta ziua fabricatiei.

                            Reiese ca am luat de pe raft un acumulator cu sub un an vechime de la data fabricatiei.

                            Celelalte cifre sunt coduri interne ale producatorului.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Daca 446 = ziua 44 din 2016 (sambata, 13 februarie 2016), atunci cum vor scrie ziua 324 din 2016?

                              Comment


                              • ai luat Zap ? pentru ca la celelalte marci nu prea e asa.
                                de fapt nu se vrea ca clientul sa stie data fabricatiei.
                                si ideal e sa aiba pana in sase luni de la fabricatie. un an de deja multisor.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google