Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si consideri ca nu s-a spus asta suficient de mult?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Exact! Este bateria cu care a venit masina din fabrica. I-am dezlipit stickerul pe care scria tipul, amperajul si "Fara Intretinere" , pentru a avea acces la capacele de protectie.

      LE: Mai tarziu fac poza si la o baterie capsulata.
      Last edited by darksid3; 8 November 2011, 16:39.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Si eu am completat luna trecuta nivelul electrolitului din baterie. Tot Rombat Calciu, din 2006 iunie pe masina. Inca mai merge, dar am completat cu aproape 400 ml de apa distilata. Sper sa mai tina cativa ani in acest caz ;)
        GL-22-TOF

        Comment


        • Pe acest tip de baterii scrie clar;
          Fara intretinere,Nu deschideti
          Sans maintenance Non ouvert
          Maintenance free Do not open
          E problema voastra ce intelegeti din asta si cum procedati.N-am spus ca-i rau ce faceti dar pare un nonsens.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Iti mai pun o data, link-ul de la Rombat ???

            Pana si VARTA spune:

            Cât de des trebuie sã verificãm bateria?
            In exploatare se verifica nivelul electrolitului, cel putin o data pe an la bateriile Silver, o data la 9 luni la bateriile BlueDynamic, o data la 6 luni la bateriile Standard. Nivelul electrolitului trebuie sa fie cu cca 20mm deasupra placilor. In cazul in care nivelul electrolitului scade sub valoarea indicată, se completează cu apa distilata sau demineralizata, niciodata cu acid sau apa de la robinet.
            La bateriile dotate cu indicator de stare (ochi magic) starea de încărcare si nivelul electrolitului se pot aprecia observând culoarea acestuia:

            transparent: nivel scazut, necesita completare
            negru: nivel bun, baterie descarcata
            verde: nivel bun, baterie incarcata



            LE: Asa arata o baterie auto, capsulata, la care nu i se mai face intretinere DELOC!
            Attached Files
            Last edited by darksid3; 8 November 2011, 20:03.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • N-am nici o problema in sensul asta.Eu am un punct de vedere vizavi de bateriile maintenance free.Uneori respectam ad.literam instructiunile din manualele de intretinere alteori...In fine, sincer, nu e rau ca unii sunt preocupati de acest subiect.
              Am avut logan 2004-2008,n-am facut nici un fel de intrtinere la baterie,am logan din 2008,la fel in aceiasi privinta.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Da dar e nasol sa te trezesti brusc fara baterie...una e sa inceapa sa te "anunte", alta sa ramai in varf de munte. Si la panourile electrice scrie "Nu deschideti! Pericol de elctrocutare!", asta nu inseamna ca nu deschide nimeni,nimic.
                "Fara intretinere" e un mesaj catre utilizatorul masinii, dar bateria trebuie sa beneficieze de intretinere intr-un service specializat, preventiv sau cand e cazul. Nu si in cazul bateriilor capsulate.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Colega,de ce vezi numai ce iti convine tie?Iete cole de spune ...free maintenance.Oare ce or fi vrut sa zica,ei?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Ca nu e treaba ta sa umbli acolo ci service-ul. Daca in Caietul de Garantie, specifica clar ca se face intretinere sau se completeaza nivelul, iar bateria beneficiaza de capace cu filet (nu trebuie sa fortezi nimic), ce nu e clar? Oare de ce s-ar mai pune capace cand ar putea sa toarne direct un start si iese si mai ieftin la productie.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      Pe acest tip de baterii scrie clar;
                      Fara intretinere,Nu deschideti
                      Sans maintenance Non ouvert
                      Maintenance free Do not open
                      E problema voastra ce intelegeti din asta si cum procedati.N-am spus ca-i rau ce faceti dar pare un nonsens.
                      De ce e nonsens? Pe ce te bazezi cand spui asta? Sa nu intretinem, sa intre un element in scurt si sa schimbi bateria. Alta cheltuiala fara rost, mai ales ca se poate evita. Mai frumos este cand moare bateria undeva la tara sau pe camp. Poate si pe la 1-2 noaptea cand ai o urgenta si trebuie sa pleci neaparat cu masina... Sa vina altcineva dupa tine cu o baterie noua vreo 60 de km, asa cum a patit socru-meu luna trecuta.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • Ma bazez pe ce scrie pe baterie.Tu cand schimbi uleiul pe ce te bazezi?
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Pe Carnetul de Garantie

                          Atata munca de lamurire pentru nimic. Toti producatorii spun acelasi lucru, ti s-a explicat si de ce scrie pe baterie dar vad ca ignori intr-un mod inexplicabil. Te-a pus cineva sa desfaci ceva ? Daca spui ca operatiunea de completare este un non sens, inseamna ca informatiile tehnice sau cunostiintele, iti sunt absolut empirice.
                          Faci precum la Joja de ulei care nu trebuie sa miroasa a benzina. Du-te si intereseaza-te singur sa vezi ca asa e.
                          Last edited by darksid3; 8 November 2011, 21:13.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Ai mutat..intelept.De Manualul de intretinere nu ai auzit?Cei care nu au carnete de garantie ce fac?
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Cei care nu au carnete de garantie, se intereseaza la producatorul bateriei pe care o are, e simplu.

                              Uite VARTA:

                              Inainte de a monta (demonta) bateria pe (de pe) autovehicul, se deconectează tot echipamentul electric pentru a evita scurtcircuitele accidentale. La montare, dacă minusul instalatiei este la masă se va lega intâi cablul (+) la polul (+) al acumulatorului si apoi cablul (-) la polul (-) al acumulatorului. La demontare se procedează în ordine inversă. In timpul exploatării se verifica periodic nivelul electrolitului din baterie, chiar daca bateria este de tipul "fără întretinere" orificiile de aerisire ale dopurilor nu trebuie să fie obturate. Daca nivelul acidului din baterie este sub semnul minim de pe bacul bateriei se completează numai cu apă distilată, niciodată cu acid sulfuric.

                              Sursa


                              Mai clar de atat nu exista!!
                              Last edited by darksid3; 8 November 2011, 21:18.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Ok.Mi-a facut realmente placere.Sa tot ai asemenea colegi de topic.Pana la urma nu-i rau nici intr-un caz nici in celelalt.Stii ce spune evreul;si tu ai dreptatea ta.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google