Logan Cu ESP Si SRS In Dotarile Optionale,posibil ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ai spus o prostie imensa, xp esp e un upgrade la abs, in mare e acelasi hardware, cu un upgrade de soft. Nu-i ceva in plus la greutatea masinii, mai mult de 2-3 kg.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #17
      Plusul la ESP fata de ABS este un senzor de pozitie la volan, un giroscop si un ECU mult mai rapid. Deci parerea mea este ca mai mult de 1 kg nar trebui sa fie.
      Nu inteleg de ce nu pun si la logan ESP, pentru ca de exemplu la Seat Ibiza 1.4 85CP se poate comanda optional.(732 Euro).

      Comment


      • #18
        In general toate modulele de siguranta si stabilitate(genESP, MSR, ASR, etc) sunt legate de ABS.Daca ABS-ul nu functioneaza nici celelalte nu mai functioneaza.

        Comment


        • #19
          Se pot pune unele optiuni, dar ar ridica petul masinii foarte mult.
          ABS Plus Preferance 1.4 MPi

          Comment


          • #20
            Stimati colegi, voi vreti esp la o masina de max 11000 euro?
            Srs am vazut ca are sandero.
            Incercati sa intelegi ca Dacia Logan este o masina low cost, deci esp nu se va implementa. Nu exista destula cerere. Doar ca sunt cativa care vor pe masina lor, asta nu inseamna ca vor toti.
            De ex eu, nu as vrea ESP pe masina, daca acesta ar costa 800 euro. Mai bine o motorizare mai buna.
            In fine, sunt multe de spus, dar concluzia MEA este urmatoarea: Vreti mai multa siguranta si confort, orientativa spre alte marci.

            Comment


            • #21
              Tin sa te contrazic, sunt foarte multi care vor ESP.

              Cand am cumparat masina m-au pus sa completez un formular si era o rubrica "ce mai doriti ca optionale pe masina?" (sau ceva de genul); acele formulare erau centralizate la dealer si procentul pentru cei care au cumparat logan si au trecut ESP ca optionala era de 89% ... (asta in Timisoara numai).

              si daca e masina de 11.000EU iarasi nu vad de ce n-ar trebui ESP ca optional si airbaguri cortina de exemplu. Sunt optionale ce tin de siguranta si nu ar trebui sa lipseasca. Mai sunt masini la 11.000 12.000EU care au ESP ca optional ... N-ar fi prima masina low-cost cu asa ceva ...

              problema este alta, daca vrei si ESP si Airbaguri cortina cumperi Renault Megane (cum ziceai si tu); nu-si pot concura modelele consacrate pe piata ... Asta e defapt problema reala si tine de marketing.

              S.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Cezar View Post
                Srs am vazut ca are sandero.
                SRS ar trebui sa aiba si Loganul, daca se desface capacul airbagului se va observa asta.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #23
                  Hai să nu exagerăm! Dacă îţi pune ce opţionale vrei tu, îţi ajunge maşina la un preţ de nu se mai merită să cumperi Logan... Una e ce zice lumea că ar vrea să aibă Loganul pe el ca dotări şi alta e ce bani ar fi în stare să dea românul pe maşina asta. Că şi orgoliul e mare... Nu vedeţi că românul îşi ia Logan dar îi smulge sigla şi-şi pune de Renault?!

                  E clar, Loganul de 12.000 euro nu s-ar vinde. Ce nu înţelegem? La 12.000 euro poţi să-ţi iei o grămadă de alte maşini cu "renume". Aia e.

                  Comment


                  • #24
                    La 12.000 alte masini de renume, cum ar fi ?

                    Am vazut noul Ford Focus (hatchback) cu dotari ca pe Logan Prestige la 12700Eu pret CIP ...
                    daca mai pun ESP si Airbag Cortina ajung la 13200Eu pret CIP ...

                    Deci cred ca nu exageram deloc...Nu gasesti masina "de renume" la 12.000Eu care sa aibe:

                    - componentele de securitate incluse(ABS/AFU + Airbag(sofer,pasager, laterale, cortina) + ESP).
                    - motorizare acceptabila (sa zicem benzinar 105CP+)
                    - masina spatioasa

                    Cel mult o gasesti ca si Logan Prestige la dotari dar la 12.000Eu+taxe si nu 9.800Eu(taxe incluse).

                    Deci s-ar preta ca optionale cele de mai sus pe Logan.

                    S.
                    Last edited by Silviu; 4 August 2008, 23:49.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • #25
                      Noua nu gasesti poate.Imi iau un seria 3 la 12000 din 2003 cu vreo 90k 100k in bord si sunt multumit.Hai ca deja exagerati.Vrei ESP?Cumpara Laguna din Franta una buna gasesti si la 7000E.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Pacco ai argumente sau ... ?

                        O seria 3 cu 100k pe bord (cine stie cati reali) si cine stie cum a fost forjata si incepe sa te doara capul cand tre sa schimbi pe ea ... Dar deja o dam in "Logan vs. Second Hand" si n-are sens ... (hai sa discutam obiectiv!)

                        Initiatorul topicului a pus o intrebare simpla si deloc exagerata ... Si probabil nu se va pune ESP pe Logan din motive de marketing si nu din cauza unor gandiri de genul "hai domne` e masina de 10.000Eu ce vrei acuma ? ..."

                        S.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • #27
                          Se va pune cel mai probabil ESP optional pe K4M 133 CP.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #28
                            In legatura cu airbag-urile SRS. Parca astea noi de pe ph2 si sandero sunt SRP, nu e cam acelasi drac? Ca Megane-ul tot SRP are.
                            zoom-zoom

                            Comment


                            • #29
                              Srp, srs, totuna...Airbag-ul e un srs(srp) - sistem de siguranta suplimentar. Ce atata ne dam de gard?
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #30
                                Eu cred ca e buna ideea, atata timp cat exista un eventual cumparator care vrea sa mai dea niste bani pe un Logan cu niste dotari in plus, de ce nu?Ce nu ar fi viabil pt. Renault e sa introduca dotarile astea, ca dotari de serie!In principiu, un grad de customizare mai mare inseamna o impunere indrazneata!...Pana la urma, toate marcile de prestigiu au inceput cumva de jos!Ma rog...La noi mai e multa cale de strabatut dar nimic nu e imposibil!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google