Logan MCV SH Din Germania Maxim 3700 De EUR

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Despre Laguna am citit ca are foarte multe probleme electrice. Mi se pare un risc cam mare.

    Am fost acum 2 zile la Auto Moldova Piatra Neamt sa vad un Logan MCV cu GPL din fabrica.
    Era la vanzare la 4200 de eur cu vreo 92 000 de km. Era Laureate 1.6 din 2008.

    Interiorul si exteriorul erau impecabile. Absolut nimic de reprosat.
    Cand am deschis insa capota au aparut balaurii
    Nu avea nici o picatura de ulei de servodirectie in borcan, iar pe la caseta de directie pe sub masina era bleasca de ulei.
    Caseta de directie costa 600 de eur plus manopera plus pompa de servo daca e dusa se ajunge la frumoasa suma de 1000 de eur si tot nu iese treaba ca lumea.
    In plus de asta bordul troncanea ca naiba, masina aia cred ca a vazut numai drumuri forestiere.
    Era pericol public masina, iar aia de la Piatra Neamt sunt niste magari ca sunt in stare sa tina la vanzare asa ceva.

    Cautarea continua ...
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • #17
      Laguna 2 daca vrei, ia dupa facelift. Alea sunt chiar bune, s-au rezolvat problemele avute.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #18
        Mcv

        Am fost in situatia ta in 2011.
        Ma mai interesasem si stiam exact ce vreau: 16v si 7 locuri.
        Am gasit la vremea aia pe net multe MCV-uri PH1 cu 7 locuri si maxim 4 ani vechime, intre 3800 si 4500 EUR.
        Singurul PH2 pe care l-am gasit era din 2009 si dupa o discutie cu vanzatoarea l-am luat cu 6300 EUR. Masina avea 2 ani (20 de luni de cand iesise din showroom) si 32.000 km. Fusese lovita usor in dreapta fata insa in rest arata super OK si am trecut peste asta pentru ca era mai noua
        Imediat i-am pus gaz, iar dupa 3 ani si jumatate si 40.000 km pot sa spun ca a fost cea mai buna alegere. Intretinere ieftina, suficienta putere sa merg cum imi doresc si spatiu enorm in spate. Cred ca e o gluma sa compari Roomster cu vagonul MCV.

        Comment


        • #19
          Cam la concluzia asta am ajuns si eu.

          Bugetul actual este de 4200 de eur.

          Deocamdata mai strang bani ptr ca am vazut ca peste 5000 de eur sunt masini in stare mult mai buna decat cele din jurul a 4000 de eur.

          Daca aveti vre-un coleg care vinde Logan MCV benzinar si cu AC, puneti va rog aici un mesaj si va contactez eu.
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • #20
            Daca ti-e frica de mici probleme care pot oricand sa apara la o masina SH, iti recomand cu caldura Logan MCV nou. E practic, spatios, motoarele sunt suficiente pentru un condus calm.

            Desi la banii de care vorbesti gasesti masini mult mai dotate si mai confortabile decat Logan.

            Comment


            • #21
              Mcv

              Daca optezi pentru un PH2 1.6 16v cat mai nou, avantajele ar fi:
              - 1.6 16v iti ofera si ceva putere si economie, depinde cum mergi (la mine ia intre 8 si 11 pe gaz);
              - are culbutori autoreglabili deci un reglaj periodic mai putin pe GPL;
              - poti gasi cu 7 locuri, iar spatiul e mai mare decat portbagajul MCV-ului nou;
              Dezavantaje:
              - daca tii cont doar de consum si nu de pretul dat, cred ca un 0.9 TCe ar lua mai putin pe gaz cu talpa moderata;
              - distributia putin mai scumpa la 1.6 16v decat la 1.6 8v.
              Cred ca un Laureate PH2 cat mai nou si rulat in tara, ca sa te scuteasca de nenorocita aia de taxa, ar fi cel mai convenabil. Succes in cautari.

              Comment


              • #22
                Daca as fi in locul tau, as cumpara o rabla, as pune-o langa banii pe care ii ai, si restul pana la un logan mcv nou mi-as face o rata. Scapi de eventuale surprize si ai si garantie

                Comment


                • #23
                  daca as fi in locul tau, as cauta variante numai la dealeri/parcuri auto autorizate care iti dau si garantie cuprinsa intre 12-24 de luni

                  Tiriac Auto - printre cele mai extinse retele de dealeri si service auto din Romania. Dealer autorizat Mercedes-Benz, Ford, Land Rover, Jaguar, Hyundai, Mitsubishi


                  Radacini Grup – retea de vanzari si service auto. Dealer autorizat Mazda, Suzuki, Volkswagen, Skoda, Opel, Citroen, Peugeot, Honda. Descopera Radacini Plus.


                  nu as avea incredere sa iau o masina sh din alta sursa pt ca se stie cum sunt romanii/samsarii romani. macar daca o iei de la o reprezentanta ca automobil rulat, dai ceva mai mult pe ea dar capeti o garantie reala, garantie pe care un samsar/ proprietar dubios nu ti-o poate oferi decat verbal si fara nici o valoare. spor

                  Comment


                  • #24
                    Depinde şi de reprezentanţă, practic colegul @stolniceanulucian ne-a relatat că nici aici nu poţi fi sigur.

                    Comment


                    • #25
                      Reprezentante

                      Experientele mele de pana acum mi-au produs o neincredere puternica fata de dealeri. De obicei au preturi mai mari la masini cu aceleasi vechimi si dotari.
                      Doua exemple scurte: MCV-ul meu de 6300 costa la Meridian in jur de 8000.
                      Octavia asemanatoare cu cea luata la 9700 de un prieten sarea de 12000 la Avia Pantelimon.
                      Plus ca eu am o maaare reticenta fata de dealeri, poate de la experientele prin service cu alte masini.
                      Iar cind am cautat, am exclus din start masinile din parcuri auto si m-am uitat numai la particulari. Prefer sa risc sa dau de un samsar (cum s-a si intimplat dealtfel) decit sa iau o masina de firma sau hartanita pe firma de x soferi.

                      Comment


                      • #26
                        Pana la urma am gasit asa:

                        Astra H Caravan 2009, 1.4 TwinPort 90 cp benzina cu 8 airbaguri, CB, AC etc.
                        L-am luat de la un om din Sibiu care postase anuntul acesta:
                        Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


                        Am dat 4700 de eur iar taxa de poluare va fi 440 de eur. Am deja 2 zile de cand circul cu masina. Pana acum totul e ok estetic si functional.

                        Mi-am dorit mult un Logan MCV, dar am vazut ca cele in stare buna sunt scumpe si nu mai meritau banii. Mi s-a parut mult 5000-6000 de eur ptr un MCV care peste cativa ani ar fi avut probleme cu rugina, iar siguranta este asa cum este (am avut un soc cand am vazut diferenta de rigiditate a caroseriei intre Astra H si Loganul pe care l-am avut inainte, una pare ca are portiere blindate, iar cealalta parca are portiere din cutii de conserva)
                        Logan GPL 1.4

                        Comment


                        • #27
                          Multi km fara probleme!

                          Comment


                          • #28
                            Să te poarte sănătos noua achiziţie!

                            Comment


                            • #29
                              Ma bucur pentru alegerea pe care ai facut-o, sa te plimbe sanatos!

                              Comment


                              • #30
                                ai facut o buna alegere so stapanesti sanatos
                                off topic,ai facut la fel ca mine,voiam MCV cu orice pret si am cumparat o zafira
                                „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google