Resetare schimbare ulei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salut,
    Anul trecut când am făcut schimbul de ulei, cei din service au uitat sa reseteze intervalul de service. Nu m-a deranjat prea tare. Eu merg in jur de 7-8000 pe an cu ea. Am mașini de serviciu la dispoziție. Anul ăsta, cu 2 săptămâni înainte de a mă duce la reprezentanță, m-am hotărât să aflu cum se resetează. Se ajunge până la afișajul cu intervalul de service și se ținea apăsat 10 secunde și se anula. Mașina este un Prestige (full) de 0.9 din 2017( cel cu leduri), având în jur de 22.000 km. La revizie, le-am spus că se aude cum "ronțăie" ceasurile de la km la viteza foarte mică și după constatare au hotărât să le schimbe pe garanție.
    La o săptămână, le-am schimbat și după 2 km s-a aprins ledul acela cu dungi lângă airbag. Am întors mașina și m-am dus la ei. Eu fiind cam ultimul client, toți mecanicii plecaseră deja, dar mai rămăsese un consilier. S-a uitat și mi-a spus că este intervalul de service. A spus că trebuie pus pe calculator sa se anuleze, dar încearcă din buton. Și-a reușit. A dispărut martorul oranj, dar și intervalul de service. Intervalul de service nu mai îmi apare acum.
    El zicea că o să apară după ce merg câțiva km, dar se pare că nu.
    După ce am citit pe forum, și aflând că la noile modele nu mai apare intervalul ăsta de service, ceasurile mele ,noi, să nu fi preluat informația corectă de la computerul de bord care arată că mai aveam 19900 de km până la revizie( deși eu mersesem vreo 120-130 km de la schimb ) sau poate nu are opțiunea asta incorporată față de vechile ceasuri.
    Desi in mod normal, acestea ar trebui doar sa afișeze ce comenzi primește de la CB.Nu cred că au memorie separată.
    Acum nici nu știu ce să fac?! Să mă duc la ei, să reseteze astfel încât să-mi apară intervalul de service sau să-l las așa?!
    Last edited by Matyred; 28 May 2020, 21:14.

    Comment


    • #47
      Ceasurile (defapt TdB) "e" computerul de bord.

      ledul acela cu dungi lângă airbag = ecran de osciloscop = alte defecțiuni electrice

      Dacă nu ai interval de revizie pe TdB se resetează doar via diagnoză.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #48
        Chiar nu mă gândeam că panoul cu ceasurile ar fi TdB. Eu credeam că este vreo "cutiuță" pe undeva prin spatele MediaNav-ului. M-a dus în eroare și faptul că restul datelor apăreau pe noul panou( Km, consum, etc) . Asta înseamnă că le-au transferat de la vechiul panou la noul panou prin intermediul calculatorului?! Dacă, da, probabil atunci au uitat să reseteze și intervalul de revizie și după 2 km mi-a apărut acel martor. Am omis ceva. Când era aprins, acel martor oranj, în locul km până la următoarea revizie apărea doar cheia. De exemplu, la WV de la muncă, când se apropie revizia, îmi apare aceeași cheie, dar fără alt martor, dar nu-mi spune câți km mai am până la revizie de la început,gen 10.000 sau 20.000, cum spune la Logan. Ci apare cheia, piuie și apar ceva km acolo. Nu am fost prea atent niciodată, pentru că eu nu am schimbat uleiulduleiul el, ci după abțibild de la ultimul schimb. Îl resetam când îmi aduceam aminte.Nu era deranjat.
        Vroiam un sfat, o părere : Să-l las așa sau să mă duc la ei, să-l "refacă"?! Cu ce m-ar avantaja sau ce dezavantaje ar fi?! Oricum, eu îi schimb uleiul la 10.000-11.000 sau an, indiferent de câți km are mașina.
        PS: Tipul de la ei, a oprit martorul ținând apăsat, pe " levier" câteva secunde, cum făcusem și eu cu 2 săptămâni înainte, dar dacă nu știam exact ce reprezintă martorul acela și era mai simplu să mă întorc la ei, deși citisem in cartea mașini următoarele. Dar m-am gândit să nu fie de la bujii, că doar le schimbasem. Mașina funcționa normal.
        Attached Files
        Last edited by Matyred; 29 May 2020, 02:29.

        Comment


        • #49
          Daca vrei sa fii independent si sa economisesti timp , foloseste cu incredere aplicatia " Dacia Reset Service " si o interfata ELM 327 conform indicatiilor de mai sus.

          Comment


          • #50
            Sau mult mai simplu din butonul de navigare daca TdB-ul are interval de revizie (si din cele scrise de coleg se pare ca ar avea). Vezi si postul #40 sau: http://resetare-interval-service-ule...ru-dacia-logan

            Comment


            • #51
              Mulțumesc pentru răspunsuri.
              După cum am spus în posturile anterioare, am resetat singur odată, dar acum nu mai apare deloc după resetarea noului TdB și întrebarea este dacă se merită să o mai bag la diagnoză la ei!. Nu este problemă să mă duc la ei. Voi cumpăra, în mod cert o interfață ELM. Dacă voi considera că ies mult mai avantajos, decât un schimb la un alt service. Am schimbat ani de zile la vechile Dacii, la Daewoo ( Matiz și Tico), dar la asta nu prea aș vrea să mă bag singur, deocamdată. Să mai treacă anii și km.

              Comment


              • #52
                Originally posted by t0rquemada View Post
                Ceasurile (defapt TdB) "e" computerul de bord.

                ledul acela cu dungi lângă airbag = ecran de osciloscop = alte defecțiuni electrice

                Dacă nu ai interval de revizie pe TdB se resetează doar via diagnoză.
                sa inteleg ca sunt anumite ceasuri care afiseaza si intervalul de revizie? Eu am un SL Prestige din nov.2017, colegul are prestige 2017, care e ideea de a monta 100 de tipuri de versiuni de ceasuri?

                Comment


                • #53
                  Originally posted by Matyred View Post
                  Mulțumesc pentru răspunsuri.
                  După cum am spus în posturile anterioare, am resetat singur odată, dar acum nu mai apare deloc după resetarea noului TdB și întrebarea este dacă se merită să o mai bag la diagnoză la ei!. Nu este problemă să mă duc la ei. Voi cumpăra, în mod cert o interfață ELM. Dacă voi considera că ies mult mai avantajos, decât un schimb la un alt service. Am schimbat ani de zile la vechile Dacii, la Daewoo ( Matiz și Tico), dar la asta nu prea aș vrea să mă bag singur, deocamdată. Să mai treacă anii și km.
                  Va aparea cand te apropii de cele 360 de zile si de 20 000 km (valori prestabilite de fabricant).

                  Comment


                  • #54
                    Conform manual
                    Intervalul service, respectiv autonomia pana la schimbul de ulei este afisata in functie de echipare si de tara!!!
                    Autonomia este afisata de la atingerea limitei de 1500 km pana la schimbul uleiului.

                    ''Reiniţializare: pentru a reiniţializa autonomia până la schimbul de ulei, apăsaţi aproximativ 10 secunde fără întrerupere pe tasta de resetare a
                    afişajului până la afişarea continuă a intervalului până la schimb de ulei."



                    Logan 0.9 TCe 2018

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by oBED View Post

                      sa inteleg ca sunt anumite ceasuri care afiseaza si intervalul de revizie? Eu am un SL Prestige din nov.2017, colegul are prestige 2017, care e ideea de a monta 100 de tipuri de versiuni de ceasuri?
                      Eu am avut tipul tau de TdB până ieri! Dacă rotitele de la KM făceau zgomot a trebuit să schimb TdB-ul, pe garanție. Și mi-au pus model 2020 sau 2019, depinde când l-au produs. Din ce am citit pe forum, se pare că din 2018, nu mai apare intervalul de revizie.
                      Nu cred că ajung eu la 20.000 km. Și oricum, nu aș vrea să merg mai mult de 10.000 km cu un ulei oricâte studii și cât de bun este. Eu oricum am pus 5w și nu 10w cât spune la carte.
                      Last edited by Matyred; 29 May 2020, 11:28.

                      Comment


                      • #56
                        @ anduvirgil, big like! Un raspuns corect si bine documentat.

                        @ Matyred, din ce ai scris cred ca se poate intelege ca "Tipul de la ei, a oprit martorul ținând apăsat, pe " levier" câteva secunde, cum făcusem și eu cu 2 săptămâni înainte, dar dacă nu știam exact ce reprezintă martorul acela" a facut acest lucru dupa schimbarea TdB-ului.

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Matyred View Post

                          Eu am avut tipul tau de TdB până ieri! Dacă rotitele de la KM făceau zgomot a trebuit să schimb TdB-ul, pe garanție. Și mi-au pus model 2020 sau 2019, depinde când l-au produs. Din ce am citit pe forum, se pare că din 2018, nu mai apare intervalul de revizie.
                          Nu cred că ajung eu la 20.000 km. Și oricum, nu aș vrea să merg mai mult de 10.000 km cu un ulei oricâte studii și cât de bun este. Eu oricum am pus 5w și nu 10w cât spune la carte.
                          pai eu asta zic. La mine nu a aparut niciodata intervalul de service doar la apropierea perioadei de revizie, la punerea contactului, aparea martorul de apropiere a reviziei, atat, nu puteam sa vad nimic (zile ramase/km), iar daca depasesc (s-a intamplat sa depasesc cu app. 1 saptamana) s-a aprins martorul de eroare multifnctional. Din ce ai scris tu, am avut impresia ca tu il poti accesa oricand din meniu (si reseta din maneta), ceea ce la mine nu este posibil.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by anduvirgil View Post
                            Conform manual
                            Intervalul service, respectiv autonomia pana la schimbul de ulei este afisata in functie de echipare si de tara!!!
                            Autonomia este afisata de la atingerea limitei de 1500 km pana la schimbul uleiului.

                            ''Reiniţializare: pentru a reiniţializa autonomia până la schimbul de ulei, apăsaţi aproximativ 10 secunde fără întrerupere pe tasta de resetare a
                            afişajului până la afişarea continuă a intervalului până la schimb de ulei."


                            Ai incercat tu si s-a resetat ? Stiu ca la modelele de dupa 2017 nu se mai poate reseta nici din maneta si nici din succesiunea de manevre pedale ,etc. Or fi revenit la resetarea din maneta ? Eu am resetat experimental de mai multe ori dupa cateva zile cu Dacia reset service si de fiecare data a revenit la 360 zile si 20 000 km ( verificat cu ecu tweaker)
                            Torqemada sustine la fel , nu se poate reseta decat din diagnoza(la majoritatea) . Poate au introdus modificari si nu stie toata lumea .
                            Last edited by georgstelsib; 29 May 2020, 12:04.

                            Comment


                            • #59
                              @ oBED, oricum se pare ca anul 2017 a fost unul tare "bogat" in TdB-uri la Dacia. Au fost care nu au intrevalul de revizie (inclusiv a mea) si au fost altele care il au (din cate se pare dupa septembrie-octombrie). Apoi au mai fost diferente chiar si intre modele si echipari.
                              Asta din ce am mai citit si eu (scuze daca am gresit cu ceva). Sunt insa colegi care pot da detalii mult mai la obiect. (inclusiv despre noul TdB de Duster configurabil si pentru alte modele).

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Gil26 View Post
                                @ oBED, oricum se pare ca anul 2017 a fost unul tare "bogat" in TdB-uri la Dacia. Au fost care nu au intrevalul de revizie (inclusiv a mea) si au fost altele care il au (din cate se pare dupa septembrie-octombrie). Apoi au mai fost diferente chiar si intre modele si echipari.
                                Asta din ce am mai citit si eu (scuze daca am gresit cu ceva). Sunt insa colegi care pot da detalii mult mai la obiect. (inclusiv despre noul TdB de Duster configurabil si pentru alte modele).
                                Al meu este ridicat in nov.2017 si tot atunci produs (a fost masina planificata ptr. stoc, am ales-o de pe o lista "scurta" de la dealer), deci doar ei stiu cum au imperecheat TdB-urile.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google