Asteptare carte de identitate auto - Logan 2 Black & White(16 inch)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asteptare carte de identitate auto - Logan 2 Black & White(16 inch)

    Salut.

    Am deschis acest topic in eventualitatea in care si alte persoane se confrunta cu aceeasi problema.
    Problema este ca masina a venit cu jante/cauciucuri pe 16inch iar masina a fost omologata si in talon sunt trecute doar dimensiunile pe 15 inch.

    Prin urmare, in luna februarie a acestui an am fost sunat de catre Dacia(cred ca din Pitesti) si mi-au spus sa ma prezint la reprezentanta Dacia de la care am achizitionat masina(Dacia Service Cluj Feleac) pentru a le returna certificatul de identitate auto in vederea mentionarii dimensiunilor de 16 inch pe cartea de identitate auto.

    Asadar, m-am prezentat la Dacia Cluj - Feleac pe 12 februarie pentru ca atunci am avut o programe pentru schimbul de airbag al soferului ca urmare a unei rechemari.
    Cu aceasta ocazie, i-am returnat certificatul de identitate auto agentului Dacia care mi-a vandut masina.

    Deja de mai bine de doua luni tot astept sa mi-l dea inapoi. Tot am sunat agentul Dacia si-mi tot spune ca trimite mail-uri si ca certificatul nu e inca posesia lor.
    Sunt posesori de Logan/Sandero care inca asteapta dupa Certificatul de identitate auto din cauza acestei probleme?

    Multumesc,
    Radu

  • #2
    L.E. Am uitat sa mentionez - Cartea de identitate auto au trimis-o la RAR Cluj pentru a trece dimensinile de 16 inch

    Comment


    • #3
      Astfel de situatie nu am auzit, inseamna ca Dacia a vandut ceva neconform..si inteleg ca acum circuli fara certificat..si nu ai nici cartea..asta nu e bine,in cazul in care te opreste careva.
      Eu, cand am luat masina , tot cu roti pe 16 (Prestige), am primit , pe langa cartea cu mentiunile de rigoare, si un certificat de conformitate cu ambele dimensiuni de anvelope , standard pe 15 si cele pe 16.
      Ca si sfat, incearca sa oficializezi aceasta "colaborare", mai exact ori depui cerere scrisa la delaer, ori la Vocea Clientului, dar in ambele situtii mentionezi ca dupa ce ai cumparat masina in data de..., ai fost sunat in data de ... si ai inmanat reprezentantei certificatul si cartea in data de..
      incearca sa nu discuti nici macar cu agentul de la Dacia, direct la secretariatul reprezentantei..si apoi astepti raapunsul lor ..nu ma refer la telefon, ci raspuns in scris.
      Bafta!

      Comment


      • #4
        Eu pe Sandero Stepway 2 am roti pe 16" (așa sunt trecute în carte) dar roata de rezervă e de 15" care nu apare în carte. Am întrebat reprezentanta ,in cazul in care fac pană și pun roata de rezervă și mă oprește rar-ul nu primesc amenda,raspun răspunsul lor a fost,, in baza de date rar sunt trecute toate caracteristicile mașinii inclusiv roata de rezerva de 15" și dimensiunile ei așa că nu primești amendă".

        Comment


        • #5
          Multe masini au acum roti de rezerva de dimensiuni reduse sau kit de pana,iar sansele sa faci pana si sa te opreasca si RAR-ul sunt minime.

          Comment


          • #6
            Un raspuns de 2 lei.
            Dar...exista un Dar
            Sunt masini care vin cu roara rezerva de dimensiuni diferite/ reduse fata de cele normale. Avand in vedere faptul ca, rezerva se foloseste in situatii exceptionale si pe distante mai scurte, nu vad nicio problema legala de a fi folosita in aceste cazuri si nici nu cred ca este mentionat o astfel de roata in carte. Deci apreciez ca roata rezerva nu trebuie asociata cu vreo greseala/ eroare ca nu este trecuta in carte.

            cat despre cazul colegului care a initiat topicul - o situatie neplacuta, care probabil se va rezolva. Insa nici sa nu te gandesti sa nu profiti de caz si sa ceri facilitati de la Dacia (precum revizii gratuite, tichete cadou).

            Comment


            • #7
              La Stepway roata de rezerva nu numai ca este diferita ca si dimensiune dar este si alta marca (la mine este Barum) avand si un profil diferit de celelalte. De asemenea este montata pe o janta inscriptionata cu 80 km/h. Este evident ca este o roata de rezerva destinata folosirii temporare si se foloseste conform indicatiilor din manualul masinii. Nu apare in actele masinii (de fapt la Stepway exista doar 205/55/R16) si nu se pune problema de a lua amenda pentru ea. La multe alte marci exista o asa-zisa "roata slim" care este de dimensiuni si mai reduse si nu am auzit pana acum ca cineva sa ia amenda pentru folosirea ei.
              Nu poti sa treci ITP-ul cu o asemenea roata montata pe masina dar poti circula pana la remedierea penei de cauciuc.

              Comment


              • #8
                Salut.

                Am sunat saptamana aceasta de doua ori la Vocea Clientului.
                Astazi mi-au spus ca documentele sunt la RAR Cluj(in Gilau) si ca s-ar putea sa ajunga la reprezentanta saptamana viitoare.
                Avand in vedere faptul ca sunt multe zile libere in perioada imediat urmatoare, ma cam indoiesc ca voi intra in posesia lor saptamana viitoare.

                @Cyrusddm
                Eu ma gandesc foarte serios sa-mi vand masina si sa nu mai am de lucru cu cei de la Dacia-Renault Cluj. Un lucru e cert, nu mai cumpar nimic de la ei.

                @gabrieln1960
                Si roata mea de rezerva tot pe 15 inch este, Barum parca e brandul daca nu ma insel, tot cu inscriptia de 80km/h.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by gabrieln1960 View Post
                  La Stepway roata de rezerva nu numai ca este diferita ca si dimensiune dar este si alta marca (la mine este Barum) avand si un profil diferit de celelalte. De asemenea este montata pe o janta inscriptionata cu 80 km/h. Este evident ca este o roata de rezerva destinata folosirii temporare si se foloseste conform indicatiilor din manualul masinii. Nu apare in actele masinii (de fapt la Stepway exista doar 205/55/R16) si nu se pune problema de a lua amenda pentru ea. La multe alte marci exista o asa-zisa "roata slim" care este de dimensiuni si mai reduse si nu am auzit pana acum ca cineva sa ia amenda pentru folosirea ei.
                  Nu poti sa treci ITP-ul cu o asemenea roata montata pe masina dar poti circula pana la remedierea penei de cauciuc.
                  Apropo: in conditii de iarna roata de rezerva (slim sau normala) trebuie sa aiba anvelopa corespunzatoare? Ma refer la lege, nu la mica intelegere pentru a evita o amenda si/sau o suspendare a certificatului de inmatriculare fara drept de circulatie (care oricum este ceva foarte serios!). In cazuri extrem de grave cu accidente (chiar mortale) se considera in instanta ca masina corespunde tehnic daca nu are pe roata de rezerva (montata pe masina) anvelopa de iarna sau pentru toate anotimpurile? Adica masina este omologata sa zicem cu roata subtire la rezerva care poate sa fie folosita legal pe distante scurte dar ce faci cu "natura" anvelopei care nu tine de omologare?

                  Comment


                  • #10
                    Legea nu specifica nimic legat de roata de rezerva. Daca insa soferul este oprit pentru control si se constata ca doar 3 din roti sunt dotate cu anvelope de iarna, a patra roata de iarna fiind in portbagaj, sigur se lasa cu sanctiuni, cel putin asa sustin mai multe surse:
                    Ce prevede legislatia privind anvelopele de iarna, roata de rezerva si insemnele? Din pacate, legislatia care a introdus obligativitatea soferilor de a avea

                    Comment


                    • #11
                      Iar începem cu drobul de sare și batem câmpii:

                      1. COC-ul bate cartea, cartea se complează cu datele din COC.
                      2. Pentru L52 roțile R16 sunt mai mici ca cele R15
                      Value of the tachometric index X depending on tyres
                      185/65/R15 X=1895mm
                      195/55/R16 X=1891mm
                      205/55/R16 X=1928mm (Sandero II Stepway, B52 Cross)

                      3. Anvelopele de iarnă sunt ogligatorii pe carosabil acoperit cu zăpadă, indiferent de perioada calendaristică
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #12
                        abc
                        Legea este clara, trebuie sa ai cauciucuri de iarna sau all-season cu marcajele legale atunci cand carosabilul este acoperit cu zapada, gheata sau polei. Atat si nimic mai mult. Cine vrea sa fie 100% linistit nu are decat sa faca schimbul de pneuri pentru 5 roti de doua ori pe an sau sa cumpere pentru rezerva un cauciuc all-season care sa nu aiba sens de rotatie.
                        Recunosc ca pana acum nici macar nu mi-am pus problema asta. De cand au aparut anvelopele fara camera nu am mai folosit niciodata rezerva. In vremurile tineretii umblam cu doua camere de rezerva dupa mine, un set de petice la rece si un dispozitiv de depresat anvelopa de pe janta.

                        Comment


                        • #13
                          Salut..am si eu aceeași problemă am jante pe 16 dar nu sunt trecute in civ. decat pe 15 ...nu mai inteleg nimic..ori au încurcat borcanele ori numai trebuie trecute.

                          Comment


                          • #14
                            Nici pe ultima pagina?
                            Logan 0.9 TCe 2018

                            Comment


                            • #15
                              Asa este cand te grăbești....este scris pe spate si cealaltă dimensiune.scuze

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google